Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорската опера представи творби на Албена Петрович-Врачанска в Люксембург

Снимка: М. Методиев

На 6 и 7 декември музиканти от Държавна опера – Стара Загора гостуваха в Националния театър на Люксембург. Те представиха две камерни опери от българската композиторка Албена Петрович-Врачанска, която живее в града от 25 г.

Признавам, че изпитах особено вълнение от факта, че стоя в публиката на Националния театър на Великото херцогство Люксембург, а на сцената български и люксембургски музиканти заедно представят две заглавия на българска авторка – камерните едноактни опери „Любов“ и „Ревност“. Още повече, че първата от тях, по либрето на Светла Георгиева, се играеше на български език, а публиката можеше да проследи текста със субтитри в превод на английски. Втората творба – „Ревност“, бе представена на английски, неин либретист е Питър Табит Джонс от Уелс. И двамата автори присъстваха в залата.


Този своебразен оперен диптих е написан от Албена Петрович-Врачанска специално за оперния театър в Стара Загора, с подкрепата на Министерството на културата на Люксембург. Той вече е имал своята премиера в града на липите, с друг декор и режисьор, а сега на практика „Любов“ и „Ревност“ бяха представени премиерно в този си вид.

Артистите, приели предизвикателството да навлязат в непознатите дебри на една съвършено различна от добре позната оперна стилистика, бяха Нели Нечева, Елена Баръмова, Игнат Желев – в миниатюрата „Любов“, Тереза Бракалова и Николай Моцов – в „Ревност“. Заедно с тях в това приключение се впуснаха хористи от Държавна опера – Стара Загора с чуждестранните им колеги – ансамбълът за съвременна музика от Люксембург „Лучелин“ с диригент Алекс Сансо и саксофонистът Жан-Марти Фраскьо.

За костюмите и сценичното решение се погрижи Денис Иванов от Старозагорската опера. Тук е мястото да кажа, че Националният театър на Люксембург е съвременна сграда, с по-скоро клубна атмосфера. Салонът е за стотина човека публика. И в двете вечери спектаклите бяха разпродадени, дори извън залата останаха хора, които не успяха да се сдобият с билет.

Композиторката Албена Петрович-Врачанска е човекът, който в продължение на години изгражда връзката между музикантите на България и Люксембург. Сред многобройните награди , които е получила дотук особено ценна е “Кавалер на Ордена за заслуги към Великото херцогство Люксембург”. 

Сред публиката имаше, разбира се, и наши сънародници, които живеят в Люксембург. За тях, както може да се предположи, тези две български вечери бяха особено ценни.  

Репортаж от събитието можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Методи Методиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53