Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца тренират в ледена зала в Перник

Парите за отопление били орязани, сега ги дават

Сградата на зала "Дружба" в Перник
Снимка: Елена Тамакярска

Обновена спортна зала в Перник бе открита след основен ремонт, но без възможност за отопление.

В проекта за реновиране на спортното съоръжение, в което тече подготовката на волейболен клуб "Миньор" и на клуба по художествена гимнастика "Виктория", не е било заложено изграждането на отоплителна система. 

Новото общинско ръководство е поискало средства от Министерството на младежта и спорта за изграждането й. Освен отоплението в новия проект е включен и ремонт на общи помещения и съблекални в спортния комплекс "Дружба", където се помещава сградата.

Нов живот за старата сграда   

"Тази зала е един от примерите как с малко средства може да съживим една стара зала за нов живот. Много е трудно в днешно време да се намерят такива зали с голяма височина, което е изискването за подготовка на волейболисти и гимнастички", обясни министърът на младежта и спорта Красен Кралев при откриването на ремонтираната волейболна зала.

В продължение на 15 години спортното съоръжение стоеше неизползваемо, а малките гимнастички от Перник се местеха от училище в училище, за да могат да тренират. След ремонта, в който бяха инвестирани над 93 хиляди лева, залата придоби нов вид, но... без отопление.

Ново, но студено

"Шестчасови тренировки, на края на тренировката специално аз не мога да се движа. Вече една седмица съм с температура", споделя пред "Хоризонт" треньорката на гимнастичките Виктория Велинова.

"Децата се поразредиха страшно много, защото повечето се разболяха от пневмонии, от ангини. И е страшно неприятно при положение, че имаме такава хубава зала, да не може да я ползваме. Няма абсолютно никакво отопление, но ни увериха, че Министерството на младежта и спорта ще отпусне пари и парното ще бъде направено", допълва тя.

Без съблекални и тоалетни

В залата няма съблекални и тоалетни.

"Съблекални ние си направихме. Инвестирахме пари и направихме две стаи, които са почти готови. Така че съблекални за децата ще има. Тоалетни ме убедиха, че ще се направят", казва още Виктория Велинова.

Без отопление залата не може да функционира. От Министерството на младежта и спорта уверяват, че ще отпуснат още 110 хиляди лева, за да завърши ремонта докрай.

"Община Перник има готов проект. Мина нашият проект на младежка комисия по спорт към общинския съвет. Надявам се още на първата декемврийска сесия - мисля, че е на 19 декември, общинският съвет да приеме този проект и съответно да изпратим документите към Министерството на младежта и спорта, за да могат те да задвижат процедурата по тези ремонтни действия и те ще бъдат възложителя", обясни новият секретар на Община Перник Мартин Жлябинков.

Орязани пари са причината за студа

Първоначалният проект за ремонт, предложен на Министерството на младежта и спорта, е съдържал модул за отопление, но още в началния етап той е бил орязан.

"Именно в това орязване е фигурирало отоплителна система, т.е. още при първоначалния проект са информирали общинската администрация, че стойността, в която трябва да се включат, е тази, т.е. няма има възможност да бъде изградена такава система", подчерта Мартин Жлябинков.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08