На празника на Милано бяха запалени коледните светлини в града.Великолепна дигитална 12-метрова елха заблестя в Галерия Виторио Емануеле, под патронажа на Кметството на Милано и специалното присъствие в церемонията на кмета на града Джузепе Сала, а 37-метрово коледно дърво блесна на площад Дуомо. По традицияпрожекторите бяха насочени към световното културно-музикално събитие, което всяка година потопява града в несравнима празнична атмосфера – откриването на новия музикален сезон 2019/2020 в Миланската Скала.
За първи път в историята на миланския театър на този ден завесата бе вдигната от шедьовъра на Пучини“Тоска”.Огромни екрани бяха инсталирани на площади, в кина и театри, в Консерваторията “Джузепе Верди” и затвора Сан Виторе в Миланов трепетно очакване на премиерата на операта, изпълняванa от световни имена на диригенти и легендарни гласове: през 1974 г. с маестро Франческо Молинари Прадели, българското оперно дарование Райна Кабаиванска и Пласидо Доминго, през 1980 г. отново с участието на Райна Кабаиванска и Лучано Павароти, а през 1989 г. с незабравимата Гена Димитрова. Неслучайно сред специалните гости на вечерта, поканени да коментират спектакъла, бе именно Райна Кабаиванска, изпълнила главната роля в операта на Пучини над 400 пъти в своята кариера.
Малко преди началото на спектакъла фоайето на театъра се изпълни с изтъкнати гости, сред които бяхапрезидентът на италианския сенат Елизабета Казелати, кметът на Милано Сала, министърът на вътрешните работи Лучия Ламорджезе, министърът на спорта Винченцо Спадафора, вицепрезидентът на Коституционния съд Марта Картабиа, Пати Смит, италианските актьори Виториа Пучини и Клаудио Сантамариа, дизайнерите Долче и Габана, Карла Фрачи в класическо бяло, която на въпрос на журналисти, с какво омайва Миланската Скала, искрено споделя: “Не бих могла да кажа – за мен Скалата е дом!”
Премиерата започна в 18 ч., присъстващите в залата се изправиха на крака, последваха 4-минутни аплодисменти за президента на Република Италия Серджо Матарела, в залата прозвуча химнът на Италия и отново аплодисменти. В тази приповдигната атмосфера на сцената се изкачи музикалният директор на Ла Скала и диригент на операта маестро РикардоШайи.
В дните преди премиерата имаше огромен интерес към творбата на италианския композитор и избора на маестро Шайи да представи операта в оригиналната версия от световната премиера, състояла се на 14.01.1900 г. в Театро Костанци в Рим. “През годините на обучение и дирижиране чувствах все по-силно нуждата от нова визия към шедьоврите на композитора, която да отразява музикалните дебати. Изучих всеки детайл на оригиналната партитура. Осем са непознатите музикални елементи, които ще напомнят за себе си на премиерата” сподели маестрото. Рикардо Шайи, посветил голяма част от кариерата си именно на Пучини, получи заслужените аплодисменти на присъстващите в залата за своето брилянтно дирижиране! “Поех палката в ръка на 13-годишна възраст, сблъсквал съм се с различни партитури и днес търсенето на малко познати оригинали на опери е пламъкът, на който дължа любовта към музиката и моята професия” каза още маестро Шайи.
На режисьорския пулт имахме удовоствието да видим добре познатия на италианската публика Давиде Ливермор. С дебют в Ла Скала през 2017 г. с “Тамерлан” на Хендел, последвана от “Дон Паскуале” през 2018 г. и огромен успех с “Атила” на откриването на миналогодишния сезон, Ливермор получи изключително висока оценка за своя режисьорски усет. “Миланската Скала има дълга да върне на публиката шедьоври в техния оригинал. Моята задача е пътешествие в партитурата в търсене на духовното” ” сподели Ливермор. А след първия антракт италианският режисьор коментира: “Днес е голям празник за италианската култура, един от най-големите!” Перфектна бе симбиозата на Ливермор с известната италианска компания на дизайнери и архитекти, автор на сценографията, “Джо Форма”. Великолепни фрески и подвижни мостове на сцената бяха само част от елементите на внушителния спектакъл, на който станахме свидетели. Аплодисментите бяха и за носителя на наградата “Абиати” за 2013 г. и автор на пищните костюми на изпълнителите Джанлука Фаласки.
В ролята на “Тоска” бе световноизвестният оперен талант Анна Нетребко. Руският сопран отбеляза четвърто участие в откриването на сезона на Миланската Скала след успешни премиери в “ДонЖуан” през 2011 г., “Жана Д’Арк” през 2015 г. и “Андре Шение” през 2017 г. Нетребко ни покори със силно сценично присъствие, а допуснатата грешка в края на второ действие не попречи на високото признание, което сопранът получи за своето великолепно участие в премиерата.
След изява в откриването на сезон 2005/2006 г. с “Идоменей” и “Жана Д’Арк” за сезон 2015/2016 г., Франческо Мели ни впечатли с брилянтно изпълнение в ролята на Каварадоси. “Толкова силно погълнах ролята, че по време на репетициите след края на арията от трето действие “Lucevan le stelle” се просълзих” сподели тенорът. След участие в “Андре Шение” на 7 декември 2017 г., един от най-изявените баритони, Лука Салси, бевеликолепен Барон Скарпия. Овациите бяха и за Карло Чини, който бе Анджелоти, за Алфонсо Антониоци в ролята на свещеника и Карло Бози в ролята на Сполета. Неслучайно маестро Шайи коментира: “В оперите на Пучини не съществуват второстепенни роли, всички са главни роли, с определена тежест.”
Спектакълът завърши с рекордните за последните години 16-минутни аплодисменти. Отсъствието на обичайните освирквания от ложата беше доказателство за огромния успех и признание за целия звезден състав.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...