Протестите на медицински сестри отново задълбочиха разделението в здравната гилдия и противопоставянето между сестри, лекари и пациенти. Сестрите поискаха минимални възнаграждения от 950 лева, а от БЛС настояват в новия рамков договор да бъде конкретизирано как точно ще се изплащат заплати от приходите от клиничните пътеки.
„Колкото и да се твърди, че няма точно изчисление каква част от цената на пътеката е за персонала, явно практиката показва, че всички лечебни заведения плащат заплати предимно от приходи по клинични пътеки“, изтъкна д-р Маджаров, според когото има още няколко дни за изчистване на текстовете преди да се подпише новият Национален рамков договор.
Не е голяма ножицата между заплатите на лекари и сестри
"Лекари на световно ниво у нас получават по-високо възнаграждение от колегите си, но 85-90 на сто от лекарите получават съвсем малък процент различна заплата в сравнение със специалистите по здравни грижи, с които работят в екип. И това е факт. Може да се провери“, подчерта още Иван Маджаров.
„Ако направим справка, ще видите, че наистина само лекари на световно ниво, които извършват уникални неща, редки, получават сравнително високи заплати, нормални за европейските лекари. Останалите колеги, някои от тях дори не получават и две минимални работни заплати за страната“, изтъкна той.
Преразказани фалшификации
Относно разказите на протестиращи сестри за надписване на клинични пътеки Маджаров изтъкна, че е било редно това да бъде съобщено на компетентните органи по-рано:
„Смятам, че всеки, който е свидетел или участник във всякакъв род манипулации и фалшификации би трябвало веднага да информира съответните органи. Да не говорим, че изобщо не трябва да участва в такива манипулации. Бях учуден, че няколко години след това или месеци, нямам представа кога, разказват в миналото, като някаква приказка“, коментира д-р Маджаров.
„Никога не сме заставали зад това, че трябва да се издържаме в резултат на манипулации и „фалшиви“ клинични пътеки. Ние настояваме, че трябва да се издържаме от добре остойностени, добре платени медицински дейности“, допълни председателят на Българския лекарски съюз.
С години трупано изоставане
„Дълги години потискане на цените на клиничните пътеки водят до това – с години, с години ниски цени, а сега в момента сме изправени пред проблем, огромен, защото не можем за една година да повишим цените с 50 или 100%, за да се случи нещо осезаемо. Ясно е, че изоставането през годините се е трупало.“
Чуйте други детайли по темата в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..