Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров:

Някои лекари не получават и две минимални заплати

Цените на клиничните пътеки са потискани с години, не могат да скочат изведнъж

Снимка: Ани Петрова, БНР

„Малко ми се струва нереалистично няколко човека да определят бъдещето на здравеопазването в България.“ Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров по повод протестите на медицински сестри и срещите им в институциите. „Всеки има право да се бори за по-добро възнаграждение, но що се отнася до структура, финансиране и система на здравеопазване, има експерти в тази област“, посочи той.
    

Протестите на медицински сестри отново задълбочиха разделението в здравната гилдия и противопоставянето между сестри, лекари и пациенти. Сестрите поискаха минимални възнаграждения от 950 лева, а от БЛС настояват в новия рамков договор да бъде конкретизирано как точно ще се изплащат заплати от приходите от клиничните пътеки.

„Колкото и да се твърди, че няма точно изчисление каква част от цената на пътеката е за персонала, явно практиката показва, че всички лечебни заведения плащат заплати предимно от приходи по клинични пътеки“, изтъкна д-р Маджаров, според когото има още няколко дни за изчистване на текстовете преди да се подпише новият Национален рамков договор.

Не е голяма ножицата между заплатите на лекари и сестри

"Лекари на световно ниво у нас получават по-високо възнаграждение от колегите си, но 85-90 на сто от лекарите получават съвсем малък процент различна заплата в сравнение със специалистите по здравни грижи, с които работят в екип. И това е факт. Може да се провери“, подчерта още Иван Маджаров.

„Ако направим справка, ще видите, че наистина само лекари на световно ниво, които извършват уникални неща, редки, получават сравнително високи заплати, нормални за европейските лекари. Останалите колеги, някои от тях дори не получават и две минимални работни заплати за страната“, изтъкна той.

Преразказани фалшификации  

Относно разказите на протестиращи сестри за надписване на клинични пътеки Маджаров изтъкна, че е било редно това да бъде съобщено на компетентните органи по-рано:

„Смятам, че всеки, който е свидетел или участник  във всякакъв род манипулации и фалшификации би трябвало веднага да информира съответните органи. Да не говорим, че изобщо не трябва да участва в такива манипулации. Бях учуден, че няколко години след това или месеци, нямам представа кога, разказват в миналото, като някаква приказка“, коментира д-р Маджаров.

„Никога не сме заставали зад това, че трябва да се издържаме в резултат на манипулации и „фалшиви“ клинични пътеки. Ние настояваме, че трябва да се издържаме от добре остойностени, добре платени медицински дейности“, допълни председателят на Българския лекарски съюз.

С години трупано изоставане

„Дълги години потискане на цените на клиничните пътеки водят до това – с години, с години ниски цени, а сега в момента сме изправени пред проблем, огромен, защото не можем за една година да повишим цените с 50 или 100%, за да се случи нещо осезаемо. Ясно е, че изоставането през годините се е трупало.“

Чуйте други детайли по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57