Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Снимка: FB/ Sofia Tech Park

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи, който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space, която строи космически фабрики. И д-р Виктор Данчев от EnduroSat. 

Делян Аспарухов казва, че идеята за производство на лекарства не е негова. От средата на миналия век съществува концепцията, а от 72-ра година САЩ са правили опити в космическата им станция „Скайлаб“ и на Международната космическа станция. Но промяната станала през последните години, когато в микрогравитацията се доказало, че е възможно да се правят по-качествени лекарства.

И през февруари тази година капсулата на компанията става едва третата в историята на космическите полети, върнала невредим на земята космически кораб от орбита. Капсулата изкарала около 8 месеца в орбита. А на борда й е произведеното антивирусното лекарство за лечение на ХИВ и хепапит С.

НАСА помогнала да се направи защитния термален щит на капсулата, казва Делян Аспарухов. Дори ги научили да го правят това в тяхната фирма. След това НАСА дори поръчвали след това на Делян термалните щитове. Компанията, в която Делян е съдружник, е с доходност от 75 милиона долара. По договори дори и с американските ВВС. Бъдещето на технологията е сигурно, казва Делян Аспарухов:

Къде на шега, къде на сериозно спомена, че може да има космически порт и във Варна. Съвсем не на шега д-р Виктор Данчев от компанията за микросателити казва, че бизнесът за такива иновации се разраства.

Подобни технологии помагат за точността на прогнозата за времето, за прогнозиране на земетресения, наблюдения от Космоса, казва р Виктор Данчев. Но помагат и за откриването на земетресения.

Космосът е ултимативният авангард, който движи науката, доц. д-р Камен Козарев, който в БАН изследва Слънцето и неговите особености и ръководител е на проекта паневропейския радиотелескоп LOFAR за нискочестотни наблюдения на Вселената.


Третото издание на ''Тех Парк толкс'' има за цел да създаде платформа за диалог между професионалисти от различни индустрии, насърчавайки споделянето на знания и опит. Форматът представлява поредица от мотивиращи, образователни, технологични и иновативни събития, съобщават от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към Българската академия на науките.

Организатори са София Тех Парк и Ivan Radev Studio. В предишните издания дискусията е съсредоточена към технологичните тенденции за 2024 г. и предизвикателствата пред мениджърите в новото време. Тази година на фокус е космосът. За ползите от научните и технологични усилия през вековете до днес, свързани с покоряването на космоса, за приложението на космическите технологии и открития в ежедневието на хората на Земята.

Обсъждат се и най-новите видове сателити и тяхната ключова роля на земята за редица дейности и индустрии. Как космическите мисии с апарати се връщат с успешни експерименти и открития в областта на медицината, създаването на нови материали и биологията, които ще променят науката и индустрията, за мястото на българската наука и бизнес в космическия сектор днес, погледнато през призмата на миналото, когато България е шестата държава в света, изпратила в орбитата двама свои космонавти.

Д-р Виктор Данчев е технологичен директор (CTO) в EnduroSat, българска компания за производство на наносателити и реализиране на космически мисии, която покори международния пазар в сектора. Данчев е доктор по теоретична физика на Софийския университет “Св. Климент Охридски“. Основните му интереси са в сферата на космическите технологии, числените методи в програмирането и техните приложения за нелинейни динамични системи. От 2016 г. е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с космическата тематика на Балканите – “Космически предизвикателства”, която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор, като им осигурява работа по реални технологични проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.

Делян Аспарухов е учил в Масачузетския технологичен институт, също ще вземе участие в дискусията. Той е партньор в инвестиционната компания Founders Fund, съосновател и президент на американската компания Varda Space Industries, която изгражда първите в света космически фабрики. Преди да се присъедини към Founders Fund, той е бил директор в Khosla Ventures, ръководител на отдела за растеж в Teespring, и основател на компанията Nightingale в областта на медицината и здравеопазването. На 21 февруари 2024 г. спускаемата капсула на Varda Space Industries – W-1 кацна в пустинята в северната част на Юта, САЩ, след осем месеца в орбитата, където са били разработени нови медикаменти. С това компанията му става третата, която успява да изстреля и върне на Земята невредим космически кораб след орбитален полет.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26