Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи, който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space, която строи космически фабрики. И д-р Виктор Данчев от EnduroSat.
Делян Аспарухов казва, че идеята за производство на лекарства не е негова. От средата на миналия век съществува концепцията, а от 72-ра година САЩ са правили опити в космическата им станция „Скайлаб“ и на Международната космическа станция. Но промяната станала през последните години, когато в микрогравитацията се доказало, че е възможно да се правят по-качествени лекарства.
И през февруари тази година капсулата на компанията става едва третата в историята на космическите полети, върнала невредим на земята космически кораб от орбита. Капсулата изкарала около 8 месеца в орбита. А на борда й е произведеното антивирусното лекарство за лечение на ХИВ и хепапит С.
НАСА помогнала да се направи защитния термален щит на капсулата, казва Делян Аспарухов. Дори ги научили да го правят това в тяхната фирма. След това НАСА дори поръчвали след това на Делян термалните щитове. Компанията, в която Делян е съдружник, е с доходност от 75 милиона долара. По договори дори и с американските ВВС. Бъдещето на технологията е сигурно, казва Делян Аспарухов:
Къде на шега, къде на сериозно спомена, че може да има космически порт и във Варна. Съвсем не на шега д-р Виктор Данчев от компанията за микросателити казва, че бизнесът за такива иновации се разраства.
Подобни технологии помагат за точността на прогнозата за времето, за прогнозиране на земетресения, наблюдения от Космоса, казва р Виктор Данчев. Но помагат и за откриването на земетресения.
Космосът е ултимативният авангард, който движи науката, доц. д-р Камен Козарев, който в БАН изследва Слънцето и неговите особености и ръководител е на проекта паневропейския радиотелескоп LOFAR за нискочестотни наблюдения на Вселената.
Третото издание на ''Тех Парк толкс'' има за цел да създаде платформа за диалог между професионалисти от различни индустрии, насърчавайки споделянето на знания и опит. Форматът представлява поредица от мотивиращи, образователни, технологични и иновативни събития, съобщават от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към Българската академия на науките.
Организатори са София Тех Парк и Ivan Radev Studio. В предишните издания дискусията е съсредоточена към технологичните тенденции за 2024 г. и предизвикателствата пред мениджърите в новото време. Тази година на фокус е космосът. За ползите от научните и технологични усилия през вековете до днес, свързани с покоряването на космоса, за приложението на космическите технологии и открития в ежедневието на хората на Земята.
Обсъждат се и най-новите видове сателити и тяхната ключова роля на земята за редица дейности и индустрии. Как космическите мисии с апарати се връщат с успешни експерименти и открития в областта на медицината, създаването на нови материали и биологията, които ще променят науката и индустрията, за мястото на българската наука и бизнес в космическия сектор днес, погледнато през призмата на миналото, когато България е шестата държава в света, изпратила в орбитата двама свои космонавти.
Д-р Виктор Данчев е технологичен директор (CTO) в EnduroSat, българска компания за производство на наносателити и реализиране на космически мисии, която покори международния пазар в сектора. Данчев е доктор по теоретична физика на Софийския университет “Св. Климент Охридски“. Основните му интереси са в сферата на космическите технологии, числените методи в програмирането и техните приложения за нелинейни динамични системи. От 2016 г. е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с космическата тематика на Балканите – “Космически предизвикателства”, която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор, като им осигурява работа по реални технологични проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.
Делян Аспарухов е учил в Масачузетския технологичен институт, също ще вземе участие в дискусията. Той е партньор в инвестиционната компания Founders Fund, съосновател и президент на американската компания Varda Space Industries, която изгражда първите в света космически фабрики. Преди да се присъедини към Founders Fund, той е бил директор в Khosla Ventures, ръководител на отдела за растеж в Teespring, и основател на компанията Nightingale в областта на медицината и здравеопазването. На 21 февруари 2024 г. спускаемата капсула на Varda Space Industries – W-1 кацна в пустинята в северната част на Юта, САЩ, след осем месеца в орбитата, където са били разработени нови медикаменти. С това компанията му става третата, която успява да изстреля и върне на Земята невредим космически кораб след орбитален полет.
Още по темата в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..