Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Дойчин Боянов - за алпинизма като метафора за достигането на "върха"

| обновено на 29.12.19 в 09:00
Пред Нанга Парбат
Снимка: Личен архив

Дойчин Боянов е един най-добрите български алпинисти. Безкислородното му изкачване на Еверест (от север) през 2004 г. не е повторено досега от друг българин. 

"Една много тежка експедиция. Може би нямам по-тежка експедиция от тази. Първо, страшно много се подготвях за нея. Две години ми беше целенасочената подготовка. От момента, в който беше обявен проектът, аз бях обсебен от него... Изпитвам известно удовлетворение, че не се поддадох на обстоятелствата и изкушенията да го направя с кислород... Но, в крайна сметка, в една експедиция, когато има смъртен случай, не можем да отчитаме успехи и аз, лично за себе си, чувствам по-скоро едно поражение, отколкото някакъв триумф."

Бил е на осемхилядниците Нанга Парбат и Гашербрум 1, на седемхилядника Ленин, на петхилядника Алпамайо в Перу, на К2 достига до 8150 м. Изкатерва легендарни маршрути по големи стени, като “The Nose” по Ел Капитан, Мармолада в Доломитите, североизточната стена на Пиц Бадиле, по маршрута на Касин. 

Пред Гашербрум 1
Осъществява премиерни изкачвания на върховете Левски (5733 м) и Сивата кула (5433 м) в Каракорум, както и на върховете Голям иглен връх, Св.Борис, Симеон и Академия на о.Ливингстън, Антарктида.

Голям иглен връх в Антарктида
Роден в семейството на учители, днес Дойчин е на 43 години и вече е баща на две деца, преподава в НСА и продължава с експедициите. Това лято изкачи техничния петхилядник Найсер Брак в долината Чаракуза, Пакистан. 

"Не обичам да ме изпращат на летището, но обожавам да ме посрещат... Не съм спрял от първата минута, в която станах родител, да се занимавам с катерене. Дори синът ми беше на 1 месец, когато змаинах на поредната експедиция. Едва изчаках първия му рожден ден, за да замина на следващата... Ако преди съм премислял може би по два пъти нещата, сега ги премислям и един път за тях поотделно (за семейството си - бел.ред.)."

Целта му сега са сложни маршрути и девствени върхове. 

"Алпинизмът е много голям, защото ни създава метафората за успеха, за достигането на "върха". Така че той е необходим на хората да служи по този начин - като нещо, което постига невъзможното. Не като нещо овладяно, което ни е подарено, а пък ние да си въобразяваме, че сме изживели нещо велико... Лично ще се постарая да не се проваля в ревността си към алпинизма и в отношението, което имам към него, а то е да бъде запазен в неговата най-чиста форма... Ние оценяваме хората, които преминават през проблемите с достойнство и със стил, а не тези, които ги заобикалят."
На скалите край Враца

"Обръщайки се назад в годините, има моменти, в които съм правил компромиси... Едно такова решение беше през 2005 г. на връх К2. За мен това беше едно от най-трудните ми решения, защото още тогава ние схващахме, че може би ще се качим на този връх, но никакъв шанс да се върнем. Представете си - поколения алпинисти, мечти (към онзи момент все още няма българско изкачване на К2 - бел.ред.)... Ти си там, на мястото, имаш реалната възможност да го направиш, с всяка крачка го правиш. В един момент схващаш, че нещата не са съвсем ок. И тогава да го вземеш това решение - да, може и да е компромис, но пък, благодарение на този компромис, днес сме с Вас и разговаряме."

Интервюто с Дойчин Боянов чуйте в звуковия файл.
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Врачански

Калин Врачански: Държа да имам своя момент насаме със себе си, когато опознавам героя и ролята си

"Как успявам  да се превъплътя от една роля в друга  - понякога е по-лесно, понякога по-трудно, но със сигурност  тази интимност да останеш насаме със себе си и да вникнеш в героя и ролята си, това е много необходимо за актьора -  да остане сам със себе си и  аз държа да го имам този момент",  каза за БНР  Калин Врачански, гост в поредицата..

публикувано на 05.12.23 в 13:31
София Сеговия

Мексиканската писателка София Сеговия пред БНР: Бих гласувала за политик, който чете истории от цял свят

Мексиканският роман, който покори света! "Шепотът на пчелите" – история, развиваща се по време на бурното за Мексико време между революция и пандемията от Испански грип.   На този фон, едно семейство – Франсиско и Беатрис Моралес Кортес – се опитва да оцелее и да продължи своя дълг към земята и близките им хора в живописното село..

публикувано на 05.12.23 в 09:45
Филип Папанчев (1963 - 2023)

Сбогуваме се с колегата Филип Папанчев

На 60-годишна възраст почина Филип Георгиев Папанчев. Новината за кончината му бешe съобщена от неговите близки. Филип Папанчев е работил дълги години като звукорежисьор и звукооператор в различни звена на Българското национално радио. Ще остане в спомените на колегите си като отзивчив човек с неподражаемо чувство за хумор. Опелото ще се състои на 2..

публикувано на 30.11.23 в 18:11
Проф. Станислав Памукчиев

„Преминаване – траектории във времето“ на проф. Станислав Памукчиев -проект извън рамките

"Предложението за проекта дойде отвън, но и заради годишнината, аз някак си не можех да се съглася, че заради годишнината трябва да правя голяма ретроспектива, имах вътрешна съпротива срещу това нещо, докато една нощ не се роди идеята как мога да отговоря на това предизвикателство, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Станислав Памукчиев .  „Преминаване..

публикувано на 29.11.23 в 10:07
Стефка Великова

Освен на спорта, Стефка Великова бе посветена и на благотворителността

Волейболният клуб "Олимпиец" тази година навърши 10 години. В него тренират деца от 1 до 12 клас. Клубът се радва на популярност, децата са над 180. Сърце на клуба до скоро бе Стефка Великова - добре познато име в българския спорт с успехи в миналото като състезател. Обичаната треньорка загина неотдавна при автомобилна катастрофа...

публикувано на 28.11.23 в 08:57
Проф. Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Пациентите са запознати добре с роботизираната хирургия

Проф. д-р Славчо Томов е доктор по медицина и медицински науки с придобити специалности по ”Акушерство и гинекология” , "Онкология" и "Обществено здраве и здравен мениджмънт". За приноса му в развитието на българската и световната медицина е включен в Енциклопедичната книга „Светила в българската медицина”; избран за член на..

публикувано на 26.11.23 в 06:06
Веселин Маринов

Веселин Маринов - лесен за обичане

Верността на публиката се поддържа с истинска обич. Това сподели пред БНР един най-обичаните изпълнители у нас Веселин Маринов. Той представи н ай-новия си албум - "Лесен за обичане“, който е 30-ти в кариерата му. "Надеждата ми е този албум да е толкова хубав, че да е лесен за обичане, да докосне моите слушатели. Вярвам, че всеки нов албум е..

публикувано на 24.11.23 в 17:30