Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дойчин Боянов - за алпинизма като метафора за достигането на "върха"

| обновено на 29.12.19 в 09:00
Пред Нанга Парбат
Снимка: Личен архив

Дойчин Боянов е един най-добрите български алпинисти. Безкислородното му изкачване на Еверест (от север) през 2004 г. не е повторено досега от друг българин. 

"Една много тежка експедиция. Може би нямам по-тежка експедиция от тази. Първо, страшно много се подготвях за нея. Две години ми беше целенасочената подготовка. От момента, в който беше обявен проектът, аз бях обсебен от него... Изпитвам известно удовлетворение, че не се поддадох на обстоятелствата и изкушенията да го направя с кислород... Но, в крайна сметка, в една експедиция, когато има смъртен случай, не можем да отчитаме успехи и аз, лично за себе си, чувствам по-скоро едно поражение, отколкото някакъв триумф."

Бил е на осемхилядниците Нанга Парбат и Гашербрум 1, на седемхилядника Ленин, на петхилядника Алпамайо в Перу, на К2 достига до 8150 м. Изкатерва легендарни маршрути по големи стени, като “The Nose” по Ел Капитан, Мармолада в Доломитите, североизточната стена на Пиц Бадиле, по маршрута на Касин. 

Пред Гашербрум 1
Осъществява премиерни изкачвания на върховете Левски (5733 м) и Сивата кула (5433 м) в Каракорум, както и на върховете Голям иглен връх, Св.Борис, Симеон и Академия на о.Ливингстън, Антарктида.

Голям иглен връх в Антарктида
Роден в семейството на учители, днес Дойчин е на 43 години и вече е баща на две деца, преподава в НСА и продължава с експедициите. Това лято изкачи техничния петхилядник Найсер Брак в долината Чаракуза, Пакистан. 

"Не обичам да ме изпращат на летището, но обожавам да ме посрещат... Не съм спрял от първата минута, в която станах родител, да се занимавам с катерене. Дори синът ми беше на 1 месец, когато змаинах на поредната експедиция. Едва изчаках първия му рожден ден, за да замина на следващата... Ако преди съм премислял може би по два пъти нещата, сега ги премислям и един път за тях поотделно (за семейството си - бел.ред.)."

Целта му сега са сложни маршрути и девствени върхове. 

"Алпинизмът е много голям, защото ни създава метафората за успеха, за достигането на "върха". Така че той е необходим на хората да служи по този начин - като нещо, което постига невъзможното. Не като нещо овладяно, което ни е подарено, а пък ние да си въобразяваме, че сме изживели нещо велико... Лично ще се постарая да не се проваля в ревността си към алпинизма и в отношението, което имам към него, а то е да бъде запазен в неговата най-чиста форма... Ние оценяваме хората, които преминават през проблемите с достойнство и със стил, а не тези, които ги заобикалят."
На скалите край Враца

"Обръщайки се назад в годините, има моменти, в които съм правил компромиси... Едно такова решение беше през 2005 г. на връх К2. За мен това беше едно от най-трудните ми решения, защото още тогава ние схващахме, че може би ще се качим на този връх, но никакъв шанс да се върнем. Представете си - поколения алпинисти, мечти (към онзи момент все още няма българско изкачване на К2 - бел.ред.)... Ти си там, на мястото, имаш реалната възможност да го направиш, с всяка крачка го правиш. В един момент схващаш, че нещата не са съвсем ок. И тогава да го вземеш това решение - да, може и да е компромис, но пък, благодарение на този компромис, днес сме с Вас и разговаряме."

Интервюто с Дойчин Боянов чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15