Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици в Духовната семинария:

Да научиш за Бога е по-ценно от това да изучиш всички езици

Архимандрит Пахомий: Презадоволени сме, но ни липсва добрата дума

Учениците Филип и Мирослав, секретарят на Духовната семинария Слави Спасов и ректорът архимандрит Памомий
Снимка: Иван Русланов

„Ние изключително много се позагубили традицията и знанието за Бога и за църковния живот. Хората смятат, че отиването само на празник да запалиш една свещ, това е достатъчно, за да изпълниш всички свои духовни потребности. А за нас като православни християни най-важното е да живеем в тайнствата на църквата.“ Това каза ректорът на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ архимандрит Пахомий пред „Хоризонт“.

Загубеното познание

„Загубили сме доста от знанието, доста от традициите, затова се изисква доста голямо търпение. Особено в семинарията става въпрос за едни средностатистически български деца, които са със своите желания, стремежи, интереси, и да спортуват, и да научават различни неща. Така че да се научи за Бога и въобще цялото възпитание изисква много голямо усилие и търпение. Аз вярвам че всички възпитаници на Семинарията отварят своето сърце, за да приемат Христос в него и да могат да разнасят тази истина и това знание, което получават към повече хора“, подчерта духовникът.

Вратите на Семинарията са широко отворени, за да могат повече хора да имат досег до обучението там, посочи архимандрит Пахомий в предаването „12+3“.

Богословските предмети са богатство

„Както до това да идват на богослужение, така и да се запознават с нашите деца. За да могат хората да се докоснат и да видят, че животът в Семинарията е както във всяко едно обикновено училище, където се учат общообразователни предмети. Богословските са едно допълнение и едно богатство за всяко едно дете.“

Познава ли се дълбокото значение на празника? Защо все повече хора на този светъл празник си честитят Коледа, а не Рождество Христово?

„Народът ни остава непросветен в много аспекти. Една от причините е лишаването на децата ни от вероучение в училище, където да има задължително вероизповедание - да мога да се просветят и да имат знание, защото трудно ние бихме могли да дадем или да насилим вярата на някой човек. Вярата е лично дело на всеки един човек - да отвори сърцето си и да приеме Христос в него“, отбеляза още ректорът на духовното училище.

Изборът духовно образование

„Аз избрах да уча в Семинарията, най-вече за да осъзная повече за Бога, да усвоя вярата си, както и така стана. Когато влязох в Семинарията, вярата ми се усили повече, осъзнах за Бога. Учим много хубави предмети, интересни за нас“, сподели ученикът Филип Загоров. 

„Главната ми цел бе да научим повече за Бога. Колкото и хората да си мислят - семинарията е едно обикновено училище просто с богословски предмети. Това много ни помогна и ни укрепна във вярата. На нашите връстници им е малко странно за нашия избор, но не могат да открият, че в крайна сметка, човек има ли желание може да учи безкрайно много езици и науки, но да научи за Бога е много по-ценно, отколкото да научиш всички езици на света“, допълни Мирослав Димитров, който също е възпитаник на духовната школа.

Отслабването на човешките връзки 

Хората не се нуждаят само от материалното, а от блага дума и добро отношение, убеден е ректорът на Духовната семинария архимандрит Пахомий.

„Това особено го виждаме в днешния ден. Ние сме твърдо презадоволени във всяко едно отношение и това, което остава като липса на човека, е добрата дума, доброто отношение, да имаме с кого да си приказваме. Ние сме лишени от човешката връзка, да има някой, който да ни изслуша, да ни състрадава към нашите трудности. Все повече се отдалечаваме един от друг и това е изключително тежък и голям проблем за Църквата.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венелин Стойчев

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..

публикувано на 25.02.25 в 12:06

Надежда Цекулова: Голямата червена лампа са медицинските сестри и акушерките

Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..

публикувано на 25.02.25 в 11:46

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18