Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици в Духовната семинария:

Да научиш за Бога е по-ценно от това да изучиш всички езици

Архимандрит Пахомий: Презадоволени сме, но ни липсва добрата дума

Учениците Филип и Мирослав, секретарят на Духовната семинария Слави Спасов и ректорът архимандрит Памомий
Снимка: Иван Русланов

„Ние изключително много се позагубили традицията и знанието за Бога и за църковния живот. Хората смятат, че отиването само на празник да запалиш една свещ, това е достатъчно, за да изпълниш всички свои духовни потребности. А за нас като православни християни най-важното е да живеем в тайнствата на църквата.“ Това каза ректорът на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ архимандрит Пахомий пред „Хоризонт“.

Загубеното познание

„Загубили сме доста от знанието, доста от традициите, затова се изисква доста голямо търпение. Особено в семинарията става въпрос за едни средностатистически български деца, които са със своите желания, стремежи, интереси, и да спортуват, и да научават различни неща. Така че да се научи за Бога и въобще цялото възпитание изисква много голямо усилие и търпение. Аз вярвам че всички възпитаници на Семинарията отварят своето сърце, за да приемат Христос в него и да могат да разнасят тази истина и това знание, което получават към повече хора“, подчерта духовникът.

Вратите на Семинарията са широко отворени, за да могат повече хора да имат досег до обучението там, посочи архимандрит Пахомий в предаването „12+3“.

Богословските предмети са богатство

„Както до това да идват на богослужение, така и да се запознават с нашите деца. За да могат хората да се докоснат и да видят, че животът в Семинарията е както във всяко едно обикновено училище, където се учат общообразователни предмети. Богословските са едно допълнение и едно богатство за всяко едно дете.“

Познава ли се дълбокото значение на празника? Защо все повече хора на този светъл празник си честитят Коледа, а не Рождество Христово?

„Народът ни остава непросветен в много аспекти. Една от причините е лишаването на децата ни от вероучение в училище, където да има задължително вероизповедание - да мога да се просветят и да имат знание, защото трудно ние бихме могли да дадем или да насилим вярата на някой човек. Вярата е лично дело на всеки един човек - да отвори сърцето си и да приеме Христос в него“, отбеляза още ректорът на духовното училище.

Изборът духовно образование

„Аз избрах да уча в Семинарията, най-вече за да осъзная повече за Бога, да усвоя вярата си, както и така стана. Когато влязох в Семинарията, вярата ми се усили повече, осъзнах за Бога. Учим много хубави предмети, интересни за нас“, сподели ученикът Филип Загоров. 

„Главната ми цел бе да научим повече за Бога. Колкото и хората да си мислят - семинарията е едно обикновено училище просто с богословски предмети. Това много ни помогна и ни укрепна във вярата. На нашите връстници им е малко странно за нашия избор, но не могат да открият, че в крайна сметка, човек има ли желание може да учи безкрайно много езици и науки, но да научи за Бога е много по-ценно, отколкото да научиш всички езици на света“, допълни Мирослав Димитров, който също е възпитаник на духовната школа.

Отслабването на човешките връзки 

Хората не се нуждаят само от материалното, а от блага дума и добро отношение, убеден е ректорът на Духовната семинария архимандрит Пахомий.

„Това особено го виждаме в днешния ден. Ние сме твърдо презадоволени във всяко едно отношение и това, което остава като липса на човека, е добрата дума, доброто отношение, да имаме с кого да си приказваме. Ние сме лишени от човешката връзка, да има някой, който да ни изслуша, да ни състрадава към нашите трудности. Все повече се отдалечаваме един от друг и това е изключително тежък и голям проблем за Църквата.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48