През целия декември възрастните артисти се радват на приятни срещи с деца и ученици, в тяхна чест се организират тържества и концерти.
Снежана Гавазова и Величко Хинов са двама от обитателите на Дома на ветераните. Разказват, че изкуството винаги е било част от житейския им път, затова и до днес присъства в ежедневието им. „Не се отделяме от културния живот, следим го и сме участници в него по някакъв начин“, казва Величко Хинов, който е бивш журналист.
„В празничния ден винаги се събираме в нашата столова и празнуваме“, разказва Снежана Гавазова - бивш редактор в БНТ, фолклорист и поетеса.
Вече са им раздали и коледните дарове. „Всеки получи по едно пакетче с лакомства, топли чорапи, кремче за дамите, кафе – от името на дарители, които ги посетиха. Идваха и сурвакари сега. На всеки подариха сурвачка, за да може нищо да не липсва от този празник“, пояснява директорът на дома Галина Алтимирска.
„Не са самотни – посещавани са и мероприятията не са единични случаи, а през цялата година, по всяко време“, продължава Алтимирска.
Домът на ветераните на културата и изкуството е обитаван от 9 души. Повечето от тях си нямат никого или близките им са в чужбина. Наскоро ремонтиран, домът осигурява на своите обитатели всички необходими условия, подчертава директорът Галина Алтимирска.
„Те са в самостоятелни стаи, топло им е през зимата. Получават качествена храна, много плодове в последно време. Имаме приятел на дома, който непрекъснато носи с щайги и портокали, и ябълки, и мандарини, и киви. Мисля, че се чувстват добре. Да седнат в библиотеката или да погледат телевизия. Не се чувстват самотни и изолирани.“
Ветераните на изкуството, които с творчеството си са допринесли за българската култура, потвърждават, че не познават самотата, защото в дома са създали приятелства.
„В дома съм от доста години вече. Това е едно обиталище, където сме много хора, които в живота си са катастрофирали по някакъв начин – в смисъл, че са загубили нещо, най-често близки хора. Идва ми на ум максимата на Дамян Дамянов, с когото бяхме много близки приятели – загубил всичко, не загубвай себе си“, казва Величко Хинов, според когото домът не е само покрив над главите им, а общност на творци.
На въпроса за какво мечтаят и двамата отговарят, че искат през новата година да довършат творческите си проекти - Снежана да издаде нова стихосбирка, а Величко да довърши трилогия, посветена на Дамян Дамянов, готви и книга за студентите по журналистика.
На младите пожелават „да са здрави, защото здравето дава кондиция, да се обичат, да се радват на живота и да са по-често един с друг, отколкото с тия съоръжения, мобилните“.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..