Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За коледните чудеса няма възраст

За доброто и коледните чудеса няма възраст. Или поне така е за ветераните на изкуството и културата от Дома в столичния квартал „Захарна фабрика“. Далеч от светския шум и суетата на празника, те посрещнаха Коледа с един театрален жест – постановката „Опит за летене“ на Народния театър „Иван Вазов“.

През целия декември възрастните артисти се радват на приятни срещи с деца и ученици, в тяхна чест се организират тържества и концерти.

Снежана Гавазова и Величко Хинов са двама от обитателите на Дома на ветераните. Разказват, че изкуството винаги е било част от житейския им път, затова и до днес присъства в ежедневието им. „Не се отделяме от културния живот, следим го и сме участници в него по някакъв начин“, казва Величко Хинов, който е бивш журналист.

„В празничния ден винаги се събираме в нашата столова и празнуваме“, разказва Снежана Гавазова - бивш редактор в БНТ, фолклорист и поетеса.

Вече са им раздали и коледните дарове. „Всеки получи по едно пакетче с лакомства, топли чорапи, кремче за дамите, кафе – от името на дарители, които ги посетиха. Идваха и сурвакари сега. На всеки подариха сурвачка, за да може нищо да не липсва от този празник“, пояснява директорът на дома Галина Алтимирска.

„Не са самотни – посещавани са и мероприятията не са единични случаи, а през цялата година, по всяко време“, продължава Алтимирска.

Домът на ветераните на културата и изкуството е обитаван от 9 души. Повечето от тях си нямат никого или близките им са в чужбина. Наскоро ремонтиран, домът осигурява на своите обитатели всички необходими условия, подчертава директорът Галина  Алтимирска.

„Те са в самостоятелни стаи, топло им е през зимата. Получават качествена храна, много плодове в последно време. Имаме приятел на дома, който непрекъснато носи с щайги и портокали, и ябълки, и мандарини, и киви. Мисля, че се чувстват добре. Да седнат в библиотеката или да погледат телевизия. Не се чувстват самотни и изолирани.“

Ветераните на изкуството, които с творчеството си са допринесли за българската култура, потвърждават, че не познават самотата, защото в дома са създали приятелства.

„В дома съм от доста години вече. Това е едно обиталище, където сме много хора, които в живота си са катастрофирали по някакъв начин – в смисъл, че са загубили нещо, най-често близки хора. Идва ми на ум максимата на Дамян Дамянов, с когото бяхме много близки приятели – загубил всичко, не загубвай себе си“, казва Величко Хинов, според когото домът не е само покрив над главите им, а общност на творци.

На въпроса за какво мечтаят и двамата отговарят, че искат през новата година да довършат творческите си проекти - Снежана да издаде нова стихосбирка, а Величко да довърши трилогия, посветена на Дамян Дамянов, готви и книга за студентите по журналистика. 

На младите пожелават „да са здрави, защото здравето дава кондиция, да се обичат, да се радват на живота и да са по-често един с друг, отколкото с тия съоръжения, мобилните“.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25