Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдана Костова: Детоксът на гардероба е рецепта срещу претрупването с дрехи

Да изчистим стила си и да пазаруваме по-малко импулсивно - две стъпки срещу претъпкан гардероб

Богдана Костова
Снимка: Личен архив

Две българки се запознават в Барселона, говорейки си на английски за шарените чорапи, които и двете притежават. Историята разказва Богдана Костова, стилист, дизайнер, редактор. Тя е убедена, че външният ни вид предопределя интересни срещи и повече възможност за общуване с другите. В предаването "По първи петли" Богдана съветва как да се освободим от излишните дрехи и да прочистваме периодично гардероба си.

Що е то детокс на гардероба или “моден детокс” и как да противодействаме на презатрупането с дрехи?

Най-важно е да се замислим какъв искаме да бъде нашият стил на обличане и как да изглеждаме, не да се ръководим от модните тенденции, категорична е Богдана Костова.

Тя нарича себе си Thrift Guru-то на магазините за дрехи втора ръка. Притежава в гардероба си висок клас марки на ниски цени и още по-добре умее да ги съчетава.

Синдромът „Няма какво да облека“

„Всяка жена е заставала пред гардероба си, виждала е купища дрехи и си е казвала: „Няма какво да облека“. Първото и най-важно нещо като започнем детокса, е да разделим дрехите на две. Дрехите, които искаме да запазим, да носим и харесваме. Другата купа с дрехи ще бъде наречена „не“. В нея са включени дрехи, които имат дупки, скъсани са, нацапани, непоправими; дрехи, които не ни стават. Трябва да сложим там и дрехите, които са ни подарили, но изобщо не се „връзват“ към нашия стил. Въпреки че са нови, все още са с етикети, трябва да ги оставим там.“

Как да пресеем допълнително дрехите от купчината „да“? Тези, които няма с какво да се комбинират, както и други скъпи, могат да се пуснат за продажба онлайн, съветва Богдана Костова. „Алтернативните места за покупка на дрехи са Фейсбук групи. Добрите находки не са само в магазините и по моловете“, отбелязва тя.

Шопинг спирачки

Импулсивният шопинг, особено при жените, води до трупане на излишни дрехи, предупреждава Богдана.

„Аз не съм фен на „бързата мода“. Хората се замислят повече. Много от дрехите са произведени в некачествени условия във фабрики в Югоизточна Азия, където хората работят по 12-13 часа на ден, заплащат им се минимални пари. Те са експлоатирани и после същите тези дрехи се продават в Европа и целия свят за много големи суми. Купувайки тези дрехи, ние подкрепяме тази дейност.“

По-добре да си купите една дреха, която да е по-скъпа, но произведена при етични условия, отколкото пет по-евтини, произведени в такива условия, които няма да носите, защото не са толкова качествени, коментира още Богдана Костова.

Носим едва 20% от дрехите си

Тя се позовава на статистика, според която ползваме активно едва 20 на сто от дрехите си. Останалите или не ги ползваме, или пък ги обличаме рядко. „Така че следващия път, когато решим да си купим една дреха, трябва да си помислим дали ще я носим, по какъв повод ще я носим и колко ни е нужна тя.“

Много хора не смеят да излязат от зоната си на комфорт и да опитат да изглеждат различно, споделя още свои впечатления Богдана. „Купуват си дрехи, които не са вълнуващи. Колкото по-вълнуващи дрехи притежаваме, толкова по-интересен живот ще имаме.“

Според Богдана Костова много важно е как се чувстваме и колко се харесваме. Ако сме в хармония със себе си, излъчването ни влияе на околните, независимо колко модерно сме облечени.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37