Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рене Карабаш: Свръхсвободата ни кара да си поставяме вътрешни граници

Рене Карабаш
Снимка: Личен архив

Живеем във време, в което изглежда, че имаме толкова много свобода, но тя е толкова голяма, че си поставяме вътрешни граници. Това каза в предаването „Графити по въздуха“ Ирена Иванова (Рене Карабаш), автор на романа „Остайница“.

„Книгата се опитва да насочи човек към това да избира себе си, да не живее заради другите, да чува сърцето си. Тогава само човек може да бъде истински“, смята тя.

"Остайница" е отличена с наградата "Елиас Канети", има номинация за литературната награда "Перото" и за роман на годината на фонд "13 века България". Повествованието върви под форма на поток на съзнанието и според авторката има много кинематографични и театрални характеристики.

История за сцената и екрана

„Докато съм го писала, аз си го представях и на сцена, и на голям екран и сега с радост очаквам първите стъпки за това. Планува се театрална адаптация на романа. Предстои написване на пиеса по него. Ще работя заедно с режисьора Стайко Мурджев. Предстои и кино адаптация. Това много ме радва, тъй като тази история не е направена само да остане в книга. Образите в нея са много живи. Заслужават да оживеят на сцената и на екрана.“

Ако читателят истински се отдаде на тази книга и се отвори за нея, той няма да види разликите в пола, твърди Рене Карабаш.

„В това, че в книгата една жена обича друга жена, че една жена става мъж чрез техните закони в Албания. Става въпрос за девиците, които поради определени обстоятелства дават клетва и се превръщат в мъже, обличат ги като мъже, но печелят правата на мъжете. Тоест, ти печелиш свободата, но губиш своята женственост и избора да обичаш.“

Книга за затворите вътре в нас

„Използвах тази по-радикална тема не с цел шок, но читателят да обърне внимание, за да може да прозре в много по-вътрешния пласт на историята. Тази история е един микрокосмос на човека. Няма значение, че това се случва в Албания. Затворите, които си поставяме – не е нужно да има някакви закони извън нас, от държавата, които да ни ограничават. Тези закони, тези граници и бариери вътре в нас са много по-големи. За тях се говори в този роман.“

Ирена Иванова е родена през 1989 г. в Ловеч. Учила е в Гимназията за чужди езици там, бакалавър е по приложна лингвистика във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и магистър по театрална режисура в Нов български университет.

Автор е на стихосбирката "Хълбоци и пеперуди", номинирана за Националната награда за поезия "Иван Николов" (2015). Член е на почетното жури на Националния литературен конкурс "Петя Дубарова".

За ролята си във филма "БЕЗБОГ" е отличена с престижни филмови награди за най-добра актриса от фестивалите в Локарно, Сараево, Стокхолм.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53