Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малки, но с ключова роля за екологичното равновесие

Да осиновиш мравуняк - кауза, подпомагаща мравките като санитари на природата

По иновативен проект ще се опишат, защитят и поддържат уязвими мравуняци

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Да осиновиш мравуняк – и това е начин да дадеш своя принос към поддържането на еко равновесието. 
     

Забавната и увлекателна инициатива е част от проекта „Мравките - санитарите на природата“, който ще бъде реализиран в Западните Родопи. Проектът е част от тазгодишната дарителска кампания „Избери, за да помогнеш“. Задълженията на бъдещите осиновители са свързани с наблюдение и поддържане на подземните жилища на работливите насекоми.

Винаги заети и забързани - това са червените мравки, наричани от еколозите санитарите на гората. Тези работливи насекоми са древни, колкото динозаврите - различни изследвания сочат, че са се появили на земята преди милиони години, разказва инж. Билгин Асанов, председател на сдружение „Био Б-еко“.

Санитари на природата

Тези насекоми могат да повлияят върху цялостното фитосанитарно здраве на екосистемата. Те хранят и с ларвите на върховия корояд, който причинява сериозни щети на българските гори. „Те се справят с всичко, което е биологичен отпадък в природата близо до техните мравуняци. Заедно с други насекоми извършват отлична работа по преработка на отпадъците в гората. Те са много организирани. Наброяват стотици хиляди в среден мравуняк – да кажем метър – 1.30. На пръв поглед хаотично движение на една мравчена колония, но те имат много определени, съществени роли – всяка мравка си знае мястото, ролята, задачата за деня“, пояснява Билгин Асенов.

Заплахите

Днес колониите от мравки са застрашени от човешка дейност и хищници като мечки, които често разрушават мравуняците. Така още преди десетилетие възниква идеята за реализирането на настоящия иновативен проект, който има за цел да стабилизира крехката екосистема.

За първи път през последните 30 години на територията на горското стопанство Борино, област Смолян, ще се извършат биотехнически дейности върху площ от приблизително  5 000 дка в партньорство с местното горско стопанство.

Заснемане и картографиране на мравуняците

Събраните средства ще се използват за извършването на предварителен обход на определената територия, ще се заснемат и определят GPS координатите на повече от 60 мравуняци. Периметърът на някои от тях достига до 2 метра. 

„Ще направим малки докладчета за тяхното състояние в момента – дали са нарушени, дали са застрашени, имат ли нужда от конкретно укрепване и защита“, допълни Билгин Асенов.

Защитата

На база на теренната информация ще се изработят защитни биотехнически съоръжения, които ще се монтират с организирани групи от ученици и младежи.

„Самата защита представлява метални полусфери, с които ще ги защитим от човешка дейност, от хищническа дейност. По-големите ще бъдат заградени със специални огради, така че да им се осигури едно спокойно съществуване.“

Примамка за короядите

Успоредно с това ще се доставят стари хралупести дървета в площи с преобладаващ бял бор. Тези  хралупести дънери, наречени „ловни дървета”, са по-привлекателни за дървоядните насекоми, вкл. върховия корояд, който унищожава родопската гора през последните години. Така вниманието на тези вредители ще бъде насочено към храпулестите дънери, изтъкна инж. Билгин Асанов.

„Това е един иновативен проект. Ние ще наблюдаваме какви ще са въздействията върху околната среда, върху тази площ от 5 хиляди квадратни метра“, допълни той. Асанов апелира повече хора да се включат на терен с помощ по издирването на мравуняци в риск и тяхната защита. Всеки, който желае, може да посети района и да си хареса защитен мравуняк, за който да се грижи.

В рамките на инициативата се планира още и дейност с участието на ученици и младежи, като ще се изработят и монтират над 100 броя дървени къщички за гнездящи видове.

Проектът „Мравките - санитарите на природата“ има иновативен характер и може да се приложи и върху други горски територии.

Още за грижата за мравките слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове. "Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause"...

публикувано на 11.10.24 в 11:08

Затягат мерките срещу тротинетките и във Враца

Местната управа във Враца затяга мерките срещу колоездачите и управляващите тротинетки в пешеходния градски център . Това е поредният град у нас, в който зачестяват инцидентите с този тип возила и общинските власти предприемат ответни действия. Борислав Зарев: От началото на 2024 са станали 31 ПТП-та с тротинетки, има и загинал..

публикувано на 10.10.24 в 08:50
Ваня Василева

Ролята на физическата активност в борбата с рака на гърдата и пътят към възстановяване

Ваня Василева - дългогодишен треньор, рехабилитатор и управител на столичен дамски фитнес клуб разказва за движението, здравето и физическата активност като път към възстановяване за жени с рак на гърдата.  Темата коментира и Гергана Богданова - управител на Фондация "Нана Гладуиш - Една от осем" , която даде и актуална информация за проекти и..

публикувано на 08.10.24 в 10:51
Жечка Гешовска

Жечка Гешовска - една от най-активните доброволки в българската общност в Чикаго

Жечка Гешовска е една от най-активните доброволки в българската общност в Чикаго . Казва, че като дете мечтаела да стане детектив, после хирург,  в крайна сметка става инженер и икономист, а след 13 години в Америка създават заедно със съпруга си малка транспортна фирма. Всъщност  има ли  значение  с какво се занимава човек, ако умее най-важното -..

публикувано на 07.10.24 в 15:38

Руската ПВО е унищожила 21 украински дрона

Руските части за противовъздушна отбрана са унищожили 21 украински дрона през нощта, съобщи руското министерство на отбраната. 12 от безпилотните летателни апарати са унищожени над Кримския полуостров, шест над района на Курск, а останалите над регионите Белгород, Брянск и Воронеж. Властите съобщават още за пожар, който е избухнал в склад за..

публикувано на 07.10.24 в 08:57
 Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова за третото си пътешествие в Африка

Плевенчанката Гергана Дилова се завърна от третото си пътешествие в Африка.  Нейният фото - разказ в социалните мрежи предизвиква интерес и пренася любопитните в различни страни от този  континент, който пленява с природна красота, диви животни и удивителни хора. Гергана Дилова преподава италиански език, танцува балет, а не на..

публикувано на 06.10.24 в 16:24
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39