Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната кардиологична болница събира средства за нова апаратура

Новото оборудване ще направи образната диагностика по-бърза и прецизна

Снимка: Национална кардиологична болица

Отделението по образна диагностика в Националната кардиологична болница се нуждае от свръхмодерен компютър за сканиране на образи при спешни сърдечно-съдови състояния при деца и възрастни. За помощ от болницата се обръщат към кампанията "Избери, за да помогнеш".

Новата апаратура ще бъде от полза не само за сърдечно-съдови заболявания, но и при заболявания на белия дроб, на съдовете, при аневризми. Това е така наречена работна станция за постпроцесинг на сканираните образи.

"Към момента притежаваме такава станция за обработка - постпроцесинг на сканираните образи при различни патологични състояния, но тази станция, с която разполагаме, е морално остаряла и изключително бавна и тромава, не е възможно да обработва сканираните образи и да ги визуализира бързо, както изискват спешните състояния", обяснява д-р Биляна Богданова, лекар по образна диагностика в Националната кардиологична болница. 

Лекарите очакват да получат нова станция или поне нов софтуерен продукт чрез кампанията "Избери, за да помогнеш".

"Идеята за нова апаратура се роди не само поради факта, че има повече възможности за обработка на получените образи след скениране, но и възможности за обработка на повече патологични състояния, не само за децата с вродени сърдечни малформации, а и за възрастните, различни заболявания на белия дроб, съдовете, на сърцето, спешните съдови състояния, аневризми, дисекации, тромбози и така нататък. Повече възможности за визуализиране, за изобразяване на патологичните състояния, да имаме възможност за много бърза обработка и своевременна диагностика", допълва д-р Богданова.

Как изглежда модерната работна станция за построцесинг?

"Представлява един компютър, голям монитор, който съдържа софтуерни продукти, които към момента са доста неактуализирани, и нашата идея е да имаме по-съвременни продукти, с които да правим повече неща, т.е. да предоставяме триизмерни образи на сърцето и съдовете, след което това служии за изработване на така наречените 3D модели, които детските хирурзи изработват с цел да бъдат по-добре ориентирани при извършването на високоспециализирани операции, особено при децата с вродени сърдечни малформации", коментира д-р  Биляна Богданова.

Апаратурата ще позволи образът да се обработва по-бързо.

"Много бързо той ще получи обработка, много бързо ще бъде установена диагнозата и своевременно ще бъде предадена на лекуващите лекари. Идеята е, че ако сега извършваме обработка на остарялата станция в рамките на един час, такава обработка при нас би могла да се извърши за 15-20 минути. В повечето болници смея да твърдя, апаратурата им е на доста по-високо ниво. Пациентите, попадайки там, получават и доста по-адекватна намеса. Нашата идея е точно такава ние да бъдем конкурентоспособни и да бъдем на нужното ниво, изисквано по европейски стандарт и респективно на нужното медицинско ниво с нужните медицински компетенции. Това е нашата идея", подчерта д-р Биляна Богданова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17