3 761 бебета са проплакали през изминалата година в най-голямата акушеро-гинекологична болница "Майчин дом".
„За мен професията на акушерката е свързана с един от най-хубавите моменти, най-емоционалния миг в живота на едно семейство – раждането на рожба“, споделя Росица Георгиева от „Майчин дом“, която е акушерка от 27 години. Акушерките вярват, че всяко раждане е чудо, казва тя.
В болницата имат традиционен ритуал, който спазват всяка година на 21 януари.
„Ритуалът на т.нар. поливане – една от нашите родилки полива на акушерката, която е поела живота на нейното дете в ръцете си. Акушерката разпръсква с ръцете си капките, паднали от тази вода върху нейните ръце", обяснява Георгиева.
В „Майчин дом“ са раздавали и наградата „Златни ръце“ за акушерки и акушер-гинеколози с най-много раждания. Тази година обаче планират да празнуват с изложба.
На днешния ден им се обаждат родилки, за да благодарят отново и да им пожелаят хубави неща. „Ние сме от малкото професии, които имат възможност в кратък период от време да празнуват два пъти“, изтъква Росица Георгиева.
Има интерес от страна на младите специалисти да работят в „Майчин дом“, твърди още акушерката. И допълва, че роботизираната хирургия е нещо, с което отскоро могат да се похвалят.
В акушеро-гинекологичната болница „Шейново“ през 2019 година са се родили 2153 бебета.
„Бабинден е един доста езически празник, от праславянски времена. Хората още тогава са разбрали важното значение и ролята на акушерката, на жената, която помага да се роди новият живот. И днес по много села, по малките градчета той се почита с голямо уважение“, изтъква директорът на болницата д-р Румен Велев. Той признава, че на днешния ден получават много повече поздравления, отколкото на 21 януари.
„Това е една от най-хубавите професии. Акушерството е изключително напреднало, но то е една доста млада специалност, ако направим сравнение с другите клонове на медицината или на науката, които са започнали да се развиват още в началото на Ренесанса“, отбелязва специалистът.
Много дълго време се е считало, че мъжете нямат място в покоите на родилката, предимно жените са се занимавали с ражданията, а в много страни почти до началото на XX век на жените им е било забранено да учат медицина, припомня д-р Велев.
Проблемът с акушерките сега е изключително сериозен, има недостиг, коментира болничният директор. Той прогнозира, че позагубеното значение на професията на акушерките ще бъде реабилитирано с предвижданите промени в Закона за лечебните заведения, които ще дадат възможност за самостоятелни практики на акушерките.
„И аз мисля, че това ще доведе до един ренесанс на тази професия.“
Демографските процеси са доста сложни, но до година-две броят на ражданията у нас ще се нормализира, очаква д-р Румен Велев.
„От изключително важно значение са жените, които раждат за първи път. Те заемат 50% от всички раждания, те са много важни за общия брой раждания. През последните години възрастта, на която жените раждат своето първо дете, става все по-голяма – в момента за България е около 27 години, за София – 29. Ако се върнем 27-29 години назад, в началото на 90-те години имаше доста сериозен спад на раждаемостта. Но след това имаше период, в който почна да се покачва. И ние навлизаме в този период, в който жените, родени след 90-та година, ще започнат да раждат своите първи деца. И тези жени са повече като брой. Затова съм умерен оптимист, че следващите години ни очаква повишаване на дечицата, които ще се родят.“
Още за делника и празника на акушерките и акушер-гинеколозите слушайте в звуковия файл.Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..