Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Алегро виваче" - 30 години в ефира на "Хоризонт"

"Кристална лира" 2013 за предаването "Алегро виваче"
Снимка: В. Балевска

Вече 30 години предаването "Алегро виваче" следи за слушателите на програма "Хоризонт" всичко най-интересно от света на класическата музика. Началото е поставено на 6 януари 1990 г., а в историята на предаването са останали имената на Людмила Спасова, Олга Камбурова, Румяна Карадимчева, Светлана Димитрова, Лили Николова, на дългогодишния звукорежисьор Боби Бобчев, на многобройните репортери и сътрудници в страната и чужбина, които са създавали пъстрата и пълноцветна картина на най-важните музикални събития, които трябва да достигнат до широката аудитория на "Хоризонт". 

Днес за предаването работят наследниците на тази силна школа: Ирена Гъделева, Татяна Иванова и Росица Кавалджоева, на които се пада честта и отговорността да бъдат продължители на дългогодишната традиция - "Алегро виваче" да бъде мост между музикантите и техните почитатели - слушатели на Българското национално радио, което не само е най-големият продуцент на българска музика, но и дава възможност на меломаните да чуят документален звук от различни музикални събития в репортажи и преки излъчвания. Изключително ценни са историческите рубрики "Помните ли..." и "Годишнини" с автор Красимира Йорданова, посветени на важните фигури в българската и световната музикална история.

Предаването "Алегро виваче" е носител на много награди, сред които „Осмата муза“ 2007, „Сирак Скитник“ 2009, „Кристална лира“ 2013 и "Златно перо" 2018, а от 2010 година е почетен член на Софийската филхармония.

Вече 29 години "Алегро виваче" провежда и националната анкета "Музикант на годината", в която слушателите избират с гласуване най-вдъхновяващите изпълнители, ансамбли и проекти. Наградите се връчват на галаконцерт, който се превръща в събитие и за публиката, и за отличените музиканти. От 2017 г. се връчва специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите таланти, учредена в памет на дългогодишната водеща на "Алегро виваче".

По случай 30-годишнината на "Алегро виваче" поздравления отправиха много приятели на предаването. Чуйте някои от тях в звуковите файлове:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59