Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията в историята или историята като магия

Павлина Павлова: Богомилите остават недооценени в нашата история

Авторката на „Боян Мага – синът на Симеон“ избира златни зрънца от архивите, за да опише образа

Фрагмент от корицата на романа

Новият исторически роман на Павлина Павлова е посветен на най-малкия син на цар Симеон Велики, известен като Боян магесник, с християнско име Венеамин. Работата си по този сюжет Павлина Павлова определя като събиране „на златните зрънца от историята, което беше много трудно, и съм ги навързала логически“.

„Като ученик в Магнаурската школа се запознава с двама сирийци, които му намират забранената по това време Книга на Енох, започват да му разказват за езотеричните учения. Той до такава степен се запалва, че заедно с тях поема към Египет, където в продължение на две години той ходи за известно време и бива посветен. Получава най-високото посвещение, защото достига до състояние да прави трансмутация на духа и физически да се превъплъщава – нещо, което тогава са можели само маговете. Но тогава думата маг е имала друго съдържание, не както сега. За да си маг, в такава висока степен посветен, ти трябва да си овладял науки като физика, химия, астрономия, геометрия. Той действително е постигнал много“, обясни авторката Павлина Павлова в предаването "Графити по въздуха".   

Фантазията в този роман е доста по-малко от очакваното, признава тя.

Всяка глава започва с буква от глаголицата

„Вътре ще намерите много интересни мои открития. Време е да започне да се говори за нашата азбука не като кирилица, а като българица. Защото ние имаме много древна азбука – като се започне още от руните, може би преди 6 хиляди години са писали на тях нашите прадеди – траките, и в тях още забелязваме елементи от бъдещата обла глаголица. По времето, когато живеят нашите славни царе – Борис, Симеон, Петър международен език на дипломацията е била глаголицата, защото е много трудна азбука и малцина са успявали, тя е като шифрована. Това е, от моя страна, един реверанс към тази азбука, от която е тръгнало всичко.“

Предишната книга на Павлина Павлова е посветена на Бялото братство и Петър Дънов. „Боян Мага е създател на богомилството, а Петър Дънов – негов продължител на по-късен етап. Това, което и при двамата ме порази, е тяхната изключителна духовна святост. Това са хора, носители на много положителна енергия.“

„И ако ние досега не сме поставили богомилите на мястото, което те заслужават в нашата история, това е, защото те отричат посредничеството на църквата между хората и Бога, съответно официалната църква ги преследва и за да няма конфликти между църква и управляващи владетели, се е стигнало до това те да бъдат отричани и гонени. Аз съм поразена от положителното, което те проповядват и възпитават.“

Павлина Павлова пише близо до градината си с розови храсти, семейство кълвачи и костенурка. 

Още любопитни подробности за историческия й роман - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30