Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайко Вимен: Ирак е в политическа парализа и пред разпад

Хайко Вимен - анализатор в Международната кризисна група

Разногласията в иракския политически елит по отношение на чуждестранните войски в страната им ще блокират функционирането на държавните институции в близките месеци. Това прогнозира в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ анализаторът от Международната кризисна група Хайко Вимен.

За ситуацията в Ирак с него разговаря Добрин Йотов.

- Откакто Касем Солеймани бе убит, командирите на шиитските военни формирования не спират да призовават за отмъщение срещу американците. Всяка вечер се съобщава за взривове в "Зелената зона" на Багдад. При това развитие на събитията не става ли положението на чуждите войски в Ирак неудържимо?

- Фракциите в Ирак, които искат американците да се махнат, имат различен подход. Едни казват: „Иран удари, сега е наш ред“. Други предлагат „Нека свикаме парламента, да се позовем на иракския суверенитет“.

Дали чуждестранните войски могат да останат в Ирак, ако толкова силни фактори не ги искат? В дългосрочен план отговорът е „може би не“. В същото време има и такива фракции в Ирак, които искат американците да останат. Решението на парламента от тази неделя да поиска от правителството да задвижи изтеглянето на чужденците бе прието с незначително мнозинство. Много партии изобщо не се явиха на заседанието.

При това разделение е напълно възможно институциите да блокират. Тогава тези, които искат да изгонят американците с ракети, ще ги използват.

- След като присъствието им е предпоставка за нови атаки, няма ли да е по-добре за Ирак западните войски да се оттеглят?

- Зависи от мащаба на атаките. Ако са премерени, така че да създават постоянен натиск, но без да водят до американски жертви, тогава могат да принудят американските и другите чужди войски да се оттеглят в определени райони - например в Иракски Кюрдистан. Това не би довело непременно до ескалация, но може да подкопае волята на американците.

Разбира се, ако Ирак е постоянно на ръба на конфликт, тогава е по-добре чуждите войски да напуснат страната. Но има и друг въпрос - може ли Ирак да се справи с групировката „Ислямска държава“ без тези войски? Отговорът е негативен - без американска въздушна подкрепа, иракските сили няма да са в състояние да попречат на джихадистите да се прегрупират.

Другият голям проблем е опасението на много иракчани, че ако американците напуснат влиянието на Иран ще се увеличи.

Има го и напълно оправданият страх, че ако иракчаните принудят чуждите войски да напуснат, последиците ще бъдат сериозни. Президентът Тръмп спомена за санкции, а Ирак се нуждае от облекченията на американските санкции срещу Иран -- благодарение на тях Багдад внася голяма част от природния газ и електричеството си от Техеран.

- Ако американците се оттеглят, ще се отцепят ли сунитите араби и кюрдите от Ирак?

Не, не вярвам. Всъщност, рискът от фрагментиране на Ирак може да нарасне, ако американците останат. Представете си как парламентът и правителството в Багдад решават, че американците трябва да си тръгнат. Американците обаче не се подчиняват. И понеже не зачитат иракския суверенитет, шиитските формирования започват да ги тормозят още повече.

Така че американските войски се изтеглят към Кюрдистан. Окопават се около базата Ал Асад в сунитската област Анбар и се ограждат с приятелски иракски войски срещу неприятелски иракски войски. Ето как ще се получи фактическо териториално разделение на страната.

В случай че американците все пак се оттеглят, мисля че и кюрдите, и сунитите са разбрали от собствен опит, че не можеш да се опълчиш на Багдад, освен ако нямаш външна подкрепа.

- Нека си припомним масовите протести от есента. Тогава убитият от американците генерал Солеймани бе сочен като фактора, който държи шиитите заедно. Сега, когато го няма, кой ще предотврати нови междуособици? Може ли Техеран да задържи юздите?

- Солеймани бе личност от значение, но той представляваше една институция (Иранската революционна гвардия). Така че има кой да поеме ролята му. Другото нещо е, че убийството му - това безсрамно посегателство на иракския суверенитет - намали, поне засега, разногласията в шиитската общност.

Единствената въоръжена фракция, която в даден момент клонеше към протестиращите срещу системата и иранското влияние, бе тази на Моктада Садр. След убийството на Солеймани, Садр се обяви категорично за прогонване на американците и така се позиционира по-близко до Иран.

- Вътрешнополитическата криза, която започна през октомври, не е отминала - демонстранти и контрадемонстранти продължават да се бият в Басра, Насирия и други градове; премиерът на страната е в оставка вече втори месец; президентът е заплашен с импийчмънт заради отказа си да назначи посочения от про-иранските милиции нов премиер. Как ще свърши всичко това?

- Отношението на иракските политици и на правителството към американското присъствие в страната им ще бъде въпросът, който ще парализира напълно политическите процеси в Ирак през идните месеци. Не мисля, че формирането на ново правителство ще е възможно. Не мисля, че правителството в оставка ще е в състояние да изпълнява дори ограничените си правомощия. И от тази гледна точка може да се каже, че присъствието на чуждите войски наистина ще е неблагоприятно за Ирак, именно защото ще подхранва тази политическа парализа.

- Ако Доналд Тръмп бъде преизбран наесен, ще издържи ли Ирак още 4 години конфронтация между Америка и Иран?

- Това, което буди тревога, е, че ако тази политика на максимален натиск на Съединените щати над Техеран продължи, ще имаме непрекъсната нестабилност в Ирак, непрекъснати експлозии и ескалация. Може да се стигне и до война. Ирак ще оцелее през тези 4 години, но положението ще е много лошо, ако Тръмп бъде преизбран.

Интервюто може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02