Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хайко Вимен: Ирак е в политическа парализа и пред разпад

Хайко Вимен - анализатор в Международната кризисна група

Разногласията в иракския политически елит по отношение на чуждестранните войски в страната им ще блокират функционирането на държавните институции в близките месеци. Това прогнозира в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ анализаторът от Международната кризисна група Хайко Вимен.

За ситуацията в Ирак с него разговаря Добрин Йотов.

- Откакто Касем Солеймани бе убит, командирите на шиитските военни формирования не спират да призовават за отмъщение срещу американците. Всяка вечер се съобщава за взривове в "Зелената зона" на Багдад. При това развитие на събитията не става ли положението на чуждите войски в Ирак неудържимо?

- Фракциите в Ирак, които искат американците да се махнат, имат различен подход. Едни казват: „Иран удари, сега е наш ред“. Други предлагат „Нека свикаме парламента, да се позовем на иракския суверенитет“.

Дали чуждестранните войски могат да останат в Ирак, ако толкова силни фактори не ги искат? В дългосрочен план отговорът е „може би не“. В същото време има и такива фракции в Ирак, които искат американците да останат. Решението на парламента от тази неделя да поиска от правителството да задвижи изтеглянето на чужденците бе прието с незначително мнозинство. Много партии изобщо не се явиха на заседанието.

При това разделение е напълно възможно институциите да блокират. Тогава тези, които искат да изгонят американците с ракети, ще ги използват.

- След като присъствието им е предпоставка за нови атаки, няма ли да е по-добре за Ирак западните войски да се оттеглят?

- Зависи от мащаба на атаките. Ако са премерени, така че да създават постоянен натиск, но без да водят до американски жертви, тогава могат да принудят американските и другите чужди войски да се оттеглят в определени райони - например в Иракски Кюрдистан. Това не би довело непременно до ескалация, но може да подкопае волята на американците.

Разбира се, ако Ирак е постоянно на ръба на конфликт, тогава е по-добре чуждите войски да напуснат страната. Но има и друг въпрос - може ли Ирак да се справи с групировката „Ислямска държава“ без тези войски? Отговорът е негативен - без американска въздушна подкрепа, иракските сили няма да са в състояние да попречат на джихадистите да се прегрупират.

Другият голям проблем е опасението на много иракчани, че ако американците напуснат влиянието на Иран ще се увеличи.

Има го и напълно оправданият страх, че ако иракчаните принудят чуждите войски да напуснат, последиците ще бъдат сериозни. Президентът Тръмп спомена за санкции, а Ирак се нуждае от облекченията на американските санкции срещу Иран -- благодарение на тях Багдад внася голяма част от природния газ и електричеството си от Техеран.

- Ако американците се оттеглят, ще се отцепят ли сунитите араби и кюрдите от Ирак?

Не, не вярвам. Всъщност, рискът от фрагментиране на Ирак може да нарасне, ако американците останат. Представете си как парламентът и правителството в Багдад решават, че американците трябва да си тръгнат. Американците обаче не се подчиняват. И понеже не зачитат иракския суверенитет, шиитските формирования започват да ги тормозят още повече.

Така че американските войски се изтеглят към Кюрдистан. Окопават се около базата Ал Асад в сунитската област Анбар и се ограждат с приятелски иракски войски срещу неприятелски иракски войски. Ето как ще се получи фактическо териториално разделение на страната.

В случай че американците все пак се оттеглят, мисля че и кюрдите, и сунитите са разбрали от собствен опит, че не можеш да се опълчиш на Багдад, освен ако нямаш външна подкрепа.

- Нека си припомним масовите протести от есента. Тогава убитият от американците генерал Солеймани бе сочен като фактора, който държи шиитите заедно. Сега, когато го няма, кой ще предотврати нови междуособици? Може ли Техеран да задържи юздите?

- Солеймани бе личност от значение, но той представляваше една институция (Иранската революционна гвардия). Така че има кой да поеме ролята му. Другото нещо е, че убийството му - това безсрамно посегателство на иракския суверенитет - намали, поне засега, разногласията в шиитската общност.

Единствената въоръжена фракция, която в даден момент клонеше към протестиращите срещу системата и иранското влияние, бе тази на Моктада Садр. След убийството на Солеймани, Садр се обяви категорично за прогонване на американците и така се позиционира по-близко до Иран.

- Вътрешнополитическата криза, която започна през октомври, не е отминала - демонстранти и контрадемонстранти продължават да се бият в Басра, Насирия и други градове; премиерът на страната е в оставка вече втори месец; президентът е заплашен с импийчмънт заради отказа си да назначи посочения от про-иранските милиции нов премиер. Как ще свърши всичко това?

- Отношението на иракските политици и на правителството към американското присъствие в страната им ще бъде въпросът, който ще парализира напълно политическите процеси в Ирак през идните месеци. Не мисля, че формирането на ново правителство ще е възможно. Не мисля, че правителството в оставка ще е в състояние да изпълнява дори ограничените си правомощия. И от тази гледна точка може да се каже, че присъствието на чуждите войски наистина ще е неблагоприятно за Ирак, именно защото ще подхранва тази политическа парализа.

- Ако Доналд Тръмп бъде преизбран наесен, ще издържи ли Ирак още 4 години конфронтация между Америка и Иран?

- Това, което буди тревога, е, че ако тази политика на максимален натиск на Съединените щати над Техеран продължи, ще имаме непрекъсната нестабилност в Ирак, непрекъснати експлозии и ескалация. Може да се стигне и до война. Ирак ще оцелее през тези 4 години, но положението ще е много лошо, ако Тръмп бъде преизбран.

Интервюто може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17