„Трябва да вярваш в това, което показваш на сцената“. В това е убедена актрисата Неда Спасова. В „Нощен Хоризонт“ тя сподели, че киното и театърът (двете места, на които се изявява успешно) си приличат по „играта в неиграта“ и по истината – „и пред обектива, и под прожекторите ти пресъздаваш истина“.
Неда Спасова играе в пиесите „Бесове” в Театрална работилница „Сфумато“; в „Съгласие“, „Тирамису“ и „Ревизор“ в Театър София. На големия екран тя беше Царицата на розите във филма „Дамасцена“, а на малкия е медицинската сестра Кая Райкова в „Откраднат живот“ (вече започнаха снимките на деветия сезон на сериала).
Неда завършва НАТФИЗ през 2014 година в класа на проф. Маргарита Младенова. От началото на 2018 година е част от трупата на Театър София. В момента репетира „Унижението“ на Майк Бартлет. „Унижението“ и „На четири уши“ на Питър Шафър ще бъдат показани пред публиката в едно представление, премиерно за Театър София в края на февруари.
Неда – между „не“ и „да“
„Възприела съм името си като мисия – да си намеря баланса в живота. Никога да не е докрай „не“, никога докрай „да“. Понякога трябва да си категоричен. Много често казвам „да“ и след това съжалявам, че не съм била по-сигурна в избора си“, признава актрисата.
В автобиографичната си пиеса бих изиграла…
„За експеримент бих пробвала да изиграя себе си в най-лошата си светлина. Когато видиш всичките слабости на някакъв образ, тогава изплува истинската му същност“.
Неда в реалния живот
„Много спокоен и уравновесен човек съм. Много съм толерантна, но понякога това ми играе лоша шега, отговорна, винаги си знам текста, винаги съм подготвена, не закъснявам“.
Корените на Неда са впити в търсенето и постигането на сигурност, а крилата ѝ са разперени към това да бъдем по-добри хора, като за целта тя използва изкуството.
Героините на Неда силно влияят върху нея самата – върху поведението ѝ, върху възприятията ѝ, върху мисленето ѝ, особено по време на активната работа по даден проект:
„Аз се уеднаквявам с човека, когото играя, опитвам се да му вляза под кожата и той започва да ми влияе“.
От прохождането в театъра в Младежкия дом във Враца до днес
„Като тийнейджър в младежката трупа не гледах сериозно на нещата, беше ми хубаво, срещах се с хора, които мислят като мен. Там намирах семейството си. В НАТФИЗ започнах да гледам на всичко по-сериозно. Отнасях се много отговорно към обучението си в Академията, защото това ще премине в моя професия. Просто исках да си взема всичко и да си натрупам това количество умения и средства, с които свободно да боравя, когато се наложи. Днес продължавам да съм отговорна, това е професията ми, трябва да се боря за нея, не само да я запазя, но и да се развивам. Гледам да си поддържам ритъма“.
Снежната кралица
Първата роля на Неда е Снежната Кралица. Този образ поставя началото на серия, непрекъсвана досега, на по-студени по характер героини:
„Много бих искала да изиграя Жулиета или Офелия, но няма да ми подхожда. Ссигурно бих била способна, но тялото ми много ще се измъчи с една чужда за мен душа… Много би ми било интересно да се сблъскам с една чисто като персонаж слаба жена или фриволна жена. Различни неща са ми интересни“.
За изграждането на образа, в който трябва да влезе, Неда най-много разчита на визуалния инструмент. Той ѝ действа най-сетивно.
Героите в живота
„Важното е да намериш себе си. Обичам силните хора, тези, които се опитват да променят света. Обичам честните хора“.
Киното и театърът са?
„Свобода! Сладкото на тази професия е, че имаш възможност да живееш живот, който не ти е отреден от Бог, не си избрал ти“.
Блогът на Неда
Скрит талант на Неда Спасова е писането:
„От време навреме имам нужда да изливам разни емоции и мисли. Те са под формата на текст. Блогът временно е в застой, защото все нямам време, не че нямам мисли в главата. Той е за разтоварване на мислите и за някой, ако му се чете нещо, което се е въртяло в главата ми“.
За усещането след първото излизане на сцената и първото заставане пред камера, за гафовете и за любимия момент в театъра – можете да чуете в интервюто с Неда Спасова в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...