Програмите на Радиото и музикалните състави са приоритет за кандидата за генерален директор на БНР Митко Димитров. С представянето на неговата концепция, озаглавена "Радиото преди всичко" започна вторият ден от изслушванията на кандидатите за поста:
"Радиото да бъде преди всичко, преди личното облагодетелстване", обясни той.
Димитров заяви, че залага на строга финансова дисциплина, на утвърждаването на "Хоризонт" като информационен лидер и на запазването на "Христо Ботев" като културно-образователна програма. Според него трябва да се намери начин за намаляване на дисбаланса между заплащането в регионалните станции и националните програми на БНР.
За свободата на словото Димитров коментира:
"Когато се спазват всички правила от директорите на програмите - от главните редактори, от зам. главните редактори, от водещите, от репортерите, аз мисля, че проблем със свободата на словото няма да има. Не бих си позволил да звъня на никого и да му казвам как той трябва да реализира своето предаване и кого трябва да покани в ефир за свой събеседник".
В концепцията си кандидатът за генерален директор на БНР Даниела Манолова също акцентира върху неравномерното развитие на програмите в БНР.
„През изминалите десетилетия, в продължение на няколко последователни мандата вниманието на мениджмънта е съсредоточено върху програма „Хоризонт“, отчасти поради перманентната динамика на политическата ситуация, отчасти поради генералното подценяване и липса на финансова подкрепа за културата, отчасти поради индивидуалния профил на генералните директори. В резултат на това „Христо Ботев“ е сериозно изостанала програма, с пословично недостатъчно финансиране и с огромни потенциални възможности в дигиталната ера“, каза тя.
Манолова посочи пет главни цели, за които ще работи, ако бъде избрана за генерален директор:
„БНР – независима обществена медия, БНР – устойчиво и адекватно финансиране, гарант за тази независимост, БНР – балансирана и обединена медия, БНР – продуцент на висококачествена медийна услуга, и развитие на БНР в синхрон с аудиторията“.Даниела Манолова смята, че субсидията за БНР трябва да бъде процент от брутния вътрешен продукт. Тя предлага учредяване на независим експертен орган, който да оценява предложението на Управителния съвет на радиото за бюджета и неговото разпределение.
Въвеждане на годишна атестация на служителите, от която да зависи увеличението на заплатите на всеки от тях - това е едно от предложенията в раздела кадрова политика в концепцията на кандидата за генерален директор на БНР Александър Велев.
„Разговарях с колеги от Би Би Си, за да видя там как са нещата. Там няма хонорари, но заплащането е много, много по-високо, това е ясно. Идеята е да можем да вдигнем заплащането… и да вкараме хонорарите във фонда за заплати, за да могат хората с тези заплати да покриват своите нужди. Но хонорарите би трябвало да останат за изключителни творчески прояви, за неща, които са извън длъжностната характеристика и извън работното време“, каза той.
Сред идеите на Велев са също увеличаване на приходите от реклама, спонсорство и издателска дейност като мярка за справяне с дефицита, реализиране на приходи от реклама в интернет, създаване на нови програми в интернет за привличане на млада аудитория.
Вчера бяха изслушани останалите трима кандидати - Жени Гаджалова, Антон Митов и Андон Балтаков.
Изборът на медийния регулатор се очаква утре - 22 януари.
До конкурса се стигна, след като през октомври СЕМ отстрани Светослав Костов от поста генерален директор.
Балтаков смята, че за да не бъде радиото зависимо от политически решения, годишната държавна субсидия трябва да стане процент или от брутния вътрешен продукт (БВП), или от данъчните приходи. „Целеви трансфер от държавния бюджет, който да бъде..
Две кипърски села бяха обявени от Световната организация по туризъм към ООН сред 55-те "Най-добри туристически села за 2024 г." в света. В завършилото четвърто издание на инициативата се конкурираха повече от 260 кандидатури от над 60 държави-членки на..
На днешния Световен ден на недоносените деца екипът на Неонатологичното отделение на болница "Канев" в Русе организира празник, на който покани десетки семейства на порасналите им вече пациенти. Само през първите девет месеца на тази година в..
За 14 година областната администрация в Ямбол обяви конкурса "Инвеститор на годината". Заявления за участие се приемат до 2 декември. Целта на конкурса е да популяризира и поощри дейността на фирмите с принос към икономиката в региона...
Протестиращи се събраха пред бежанския център в Бусманци, за да настояват за повече права на задържаните в мигрантските центрове. Участниците в демонстрацията настояха за прекратяване на полицейското насилие, за по-добър достъп до здравеопазване..
Само за 24 часа тази седмица полицията в Сливен засне 252 клипа с драстични нарушения на скоростните режими на подбалканския път в І-6 София – Бургас в участъци с ограничение на скоростта от 60 км/ч. През нощта са установени скорости от 138 до 154..
Патриарх Даниил благослови жителите на Монтана за първи път, откакто оглави православната църква. Негово Светейшество отслужи божествена света литургия в храм "Свети Дух". За първи път като глава на Българската православна църква патриарх Даниил..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..