Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търговци от Кюстендил не приемат наредбата за смяна на касовите апарати и софтуера

2
Протест на ресторантьори в Кюстендил
Снимка: Кирил Фалин

Хотелиери, ресторантьори и търговци обслужват клиентите със жълти жилетки. Недоволството в бранша е от текстовете на Наредба Н-18, която влиза в сила от 1 февруари. Тя регламентира смяната на касовите апарати и софтуера, с който работят фирмите. В сряда ще има национален протест в София. 

Над 80 % от хотелиерите, ресторантьорите и  собствениците на питейни заведения от Кюстендил, членуващи  в  Съвета по туризъм в града, ще се включват в протеста на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. 

Наредба Н-18 е напълно неприемлива за работещите в бранша, каза Ангелина Влашка, бивш председател на съвета по туризъм в Кюстендил:

"Първо изисква огромна инвестиция. Закупуването на един софтуер, който да е по СУПТО /софтуер за управление на продажбите в търговските обекти б.р/ инвестицията е от минимум 1500 лева. Зависи с колко точки на продажба си, нещата могат да скочат неимоверно. След това всички, каквито и софтуери да сме използвали до момента, трябва да се преработват в най-добрия случай, но обичайно трябва да закупим нови. Съответно, не могат да ни импортират данните от старите софтуери в новите и губим база данни".

Притесненията на ресторантьорите и хотелиерите са свързани и с това, че търговците трябва да преминат към онлайн работа.

"При едно спиране на ток, спиране на интернет, ние оставаме в невъзможност да извършваме продажба. Другото, за което стачкуваме и е не по-малко важно е намаляване на ставката на ДДС за всички услуги, свързани с туристическия бранш, защото не може да се възприема, че само хотелското настаняване трябва да бъде на 9% ДДС", допълни Ангелина Влашка.

Собственикът на комплекс в близко до Кюстендил село Петър Петрушев допълни: 

"Никой работодател не иска да е в сивата икономика, да дава малко пари на персонала си и да не обявява реалните си обороти. Това е един стрес за нас, ако все още има колеги, които го правят".

Председателят на съвета по туризма в Кюстендил Светослав Георгиев призна, че не е чел  Наредба-18 и няма и да го направи, защото тя е абсурдна и неприемлива:

"Един ресторант трябва да ти се върне инвестицията за между 5 и 6 години, защото след това ти трябва пак да инвестираш. Трябва да имаме печалба задължително поне 15% от оборота, за да влезем в тази схема на инвестиция. В момента изпитваме големи трудности, защото при 20% ДДС за нас не остават и 5% печалба".

И общината е в хотелиерския сектор.

Един от луксозните хотели в града е общински, стопанисва го "Ученическо хранене". Техни представители не участват в протестите. Нито от 5-звездния СПА комплекс в града. 

Протестират по-малките в бизнеси - 40-50 собственици на комплекси и заведения. 

От общината обявяват, че поне половината от собствениците на обекти за нощувка и подслон не си плащат туристическия данък.

"Мислехме, че на нашата територия има само 25 обекта за подслон и места за настаняване, а се оказаха 50. Сега вървим по тези, които досега никога не са внасяли данъци, на проверка какво се случва. Пишем им писма, каним ги за разговори, за деклариране", коментира заместник-кметът по икономика и финанси Надя Каратова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03