Хотелиери, ресторантьори и търговци обслужват клиентите със жълти жилетки. Недоволството в бранша е от текстовете на Наредба Н-18, която влиза в сила от 1 февруари. Тя регламентира смяната на касовите апарати и софтуера, с който работят фирмите. В сряда ще има национален протест в София.
Над 80 % от хотелиерите, ресторантьорите и собствениците на питейни заведения от Кюстендил, членуващи в Съвета по туризъм в града, ще се включват в протеста на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Наредба Н-18 е напълно неприемлива за работещите в бранша, каза Ангелина Влашка, бивш председател на съвета по туризъм в Кюстендил:
"Първо изисква огромна инвестиция. Закупуването на един софтуер, който да е по СУПТО /софтуер за управление на продажбите в търговските обекти б.р/ инвестицията е от минимум 1500 лева. Зависи с колко точки на продажба си, нещата могат да скочат неимоверно. След това всички, каквито и софтуери да сме използвали до момента, трябва да се преработват в най-добрия случай, но обичайно трябва да закупим нови. Съответно, не могат да ни импортират данните от старите софтуери в новите и губим база данни".
Притесненията на ресторантьорите и хотелиерите са свързани и с това, че търговците трябва да преминат към онлайн работа.
"При едно спиране на ток, спиране на интернет, ние оставаме в невъзможност да извършваме продажба. Другото, за което стачкуваме и е не по-малко важно е намаляване на ставката на ДДС за всички услуги, свързани с туристическия бранш, защото не може да се възприема, че само хотелското настаняване трябва да бъде на 9% ДДС", допълни Ангелина Влашка.
Собственикът на комплекс в близко до Кюстендил село Петър Петрушев допълни:
"Никой работодател не иска да е в сивата икономика, да дава малко пари на персонала си и да не обявява реалните си обороти. Това е един стрес за нас, ако все още има колеги, които го правят".
Председателят на съвета по туризма в Кюстендил Светослав Георгиев призна, че не е чел Наредба-18 и няма и да го направи, защото тя е абсурдна и неприемлива:
"Един ресторант трябва да ти се върне инвестицията за между 5 и 6 години, защото след това ти трябва пак да инвестираш. Трябва да имаме печалба задължително поне 15% от оборота, за да влезем в тази схема на инвестиция. В момента изпитваме големи трудности, защото при 20% ДДС за нас не остават и 5% печалба".
И общината е в хотелиерския сектор.
Един от луксозните хотели в града е общински, стопанисва го "Ученическо хранене". Техни представители не участват в протестите. Нито от 5-звездния СПА комплекс в града.
Протестират по-малките в бизнеси - 40-50 собственици на комплекси и заведения.
От общината обявяват, че поне половината от собствениците на обекти за нощувка и подслон не си плащат туристическия данък.
"Мислехме, че на нашата територия има само 25 обекта за подслон и места за настаняване, а се оказаха 50. Сега вървим по тези, които досега никога не са внасяли данъци, на проверка какво се случва. Пишем им писма, каним ги за разговори, за деклариране", коментира заместник-кметът по икономика и финанси Надя Каратова.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..