Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Тодоров:

Министерството на културата може да конфискува превода на съвременен език на "Под игото"

Снимка: БГНЕС

Министерството на културата глоби издателя на книгата „Под игото на съвременен български език“. Установени са значителен брой промени на оригиналния текст, включително обяснителни бележки, без те да са съгласувани с Министерството на културата. Нарушен е Законът за авторското право и сродните му права.

"За мен лично това е проблем. Обичайната практика навсякъде по света е издателите да поставят под линия или в края на книгата бележки, обяснения. Със сигурност има световни автори, които трудно могат да бъдат разбрани на езика, на който са писали, защото са писали преди стотици години“.

Произведенията на българските класици вече са на повече от 100 години „и съответно започват да стават не съвсем разбираеми за съвременния българин, особено за младите, които изучават задължително "Под игото". Така че моето лично мнение е, че това не е добра практика и може тези трудно разбираеми архаизми или други думи или изрази да бъдат обяснени под линия", каза в предаването "Хоризонт до обед" Веселин Тодоров, издател и бивш председател на Асоциация "Българска книга".

Засега книгата „Под игото на съвременен български език“ няма да бъде изтеглена от пазара.

"Добре е да опитваме с преговори да решаваме проблемите. Между другото има още едно действие, което вероятно Министерството на културата ще наложи - то може да конфискува книгата и да я унищожи. Това изрично е предписано от закона", допълни Веселин Тодоров.

Той препоръча издателството да поиска преговори с Министерството на културата.

"Факт е, че много такива класически автори в Западна Европа имат даже и съкратени версии, адаптирани за училище".

За съжаление, обществото ни не е достатъчно узряло да приеме, че авторските права са нещо много важно и са единствения механизъм, за да има автори, допълни той.

"Ако няма защита на авторските права, вероятността да имаме съвременна литература, съвременно кино и така нататък е много малка или ще има само такива субсидирани от богати хора или от администрацията, което едва ли е гаранция за добро качество". 

Нарушение на закона е, ако се публикуват произведения в интернет без съгласието на автора, допълни издателят.

"Трябва законов механизъм, който да гарантира защитата на авторските права и този законов механизъм, трябва да дава механизъм, по който да може да се блокират домейни или поне части от някакви сайтове, на които се публикува пиратско съдържание. Директно трябва да кажем вярната дума за тези публикации, това е тежка злоупотреба, това е пиратстване. Това е нещо, което носи наказателна отговорност за извършителите и имаме подкрепа най-общо от Министерството на културата, но това нещо може да стане факт, само след като мине през Парламента", коментира Тодоров.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22