"Действията на главния прокурор ще амбицират президента и се надявам да има силата и куража да предложи значителни промени на политическата ни система" - това заяви в предаването "Преди всички" политологът Слави Василев, работил за кампанията на държавния глава Румен Радев. Журналистът и анализатор Михаил Кръстев прогнозира, че държавният глава ще заеме по-скоро "обрана позиция, така че да си остави поле за действие при евентуални следващи действия от страна на прокуратурата.
Вчера стана ясно, че Конституционният съд (КС) е образувал дело по искане на главния прокурор Иван Гешев за даване на задължително тълкуване на конституционната разпоредба, свързана с търсене на наказателна отговорност от държавния глава.
"Изглежда ми много съмнително как съвсем в началото на мандата си главният прокурор решава да се възползва от конституционните си правомощия – той има право да пита Конституционния съд за имунитета на Румен Радев, при положение, че нищо в обществото не буди подозрения, че държавният глава иска да осъществи или е осъществил някаква държавна измяна", посочи Слави Василев.
Президентската институция е една от най-защитените нормативно и като такава е много трудно уязвима на каквато и да е атака, било то от главния прокурор, смята Михаил Кръстев. Той припомни, че процедурата по импийчмънт е много сложно разписана. „Много е трудно да се стигне до такава процедура, камо ли тя да е успешна.Докато не бъдат изнесени данни от прокуратурата и не получим обяснение от държавния глава по-късно днес, не бихме могли да предполагаме какво е предизвикало това искане към Конституционния съд за тълкуване", допълни журналистът.
Конституционно президентът наистина е сред най-защитените фигури, но трябва да разгледаме въпроса от политическа гледна точка, подчерта Слави Василев. Нямам съмнения, че действията на Гешев са политически, допълни той.
„Ако гледаме президента като опозиция на управляващите, без да гледаме на президента институционално, каква власт държи ГЕРБ, включването на Иван Гешев на политическия хоризонт срещу действията на президента показва едно съмнително срастване на обхвата на ГЕРБ“, посочи още Василев.
Според него случващото се има връзка със започнатите от президента консултации за промяна в конституцията.
"Консултациите, които президентът прави за промяна на Конституцията, биха могли да родят предложение, което да не се хареса на статуквото. Това предложение би могло да бъде някаква по-коренна промяна на политическата система", изтъкна Слави Василев. "Действията на Иван Гешев с Конституционния съд са размахване на пръст към президента: "Недей да предлагаш по-сериозни промени".
Всеки един нов главен прокурор иска да се докаже пред обществото, първите обвинители имат нужда да се докажат обществено, предприемайки смели, категорични действия срещу управници или управляваща партия, смята Михаил Кръстев. Той не е съгласен с тезата, че Гешев е ядосан на Радев за връщането на избора към Висшия съдебен съвет.
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
Нямам отговор защо точно сега беше взето решението на Върховния касационен съд (ВКС) да регистрира Българска православна старостилна църква (БПСЦ) , но..