Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасна ли е люлката за деца с увреждания

Люлка - везна
Снимка: Латинка Светозарова, БНР

Ана Йончева е майка на две деца. Заедно с други родители, съпричастни с проблемите на деца с увреждания, събират пари и правят първата у нас люлка-везна - комбинирано съоръжение, което да се ползва заедно от деца със и без увреждания. Такива са поставени в София и Плевен. Люлката в столицата е чупена и поправяна вече 2 пъти.

Управителят на контролиращата фирма от столичната община - Ивайло Сиркаров, обясни безопасна ли е новата люлка за децата:

„Видял съм го три месеца по-късно, защото ми е подадена информация три месеца по-късно от Столична община, че е монтирано това съоръжение. Написал съм по кои членове и кои изисквания то съответства и по кои не съответства. Предписание не съм правил за това съоръжение....

Това съоръжение не е произведено по надлежния ред. Надлежният ред на производство е от фирма, която се занимава с производство на такъв тип съоръжения за игра за обществено ползване. Следва да бъде произведено от такава фирма, да бъдат издадени съответните продуктови сертификати, че отговаря на определените изисквания. Сега научих, че е било чупено няколко пъти. Ми да, най-логично е да е било чупено няколко пъти, защото не е било изпитвано за натоварванията, за които е предвидено".

Ана Йончева сподели за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“, че производителят от Пловдив е „същият контролен орган като г-н Сиркаров“ и е издал нужните документи

„Миналата година се свързах с господин Сиркаров, когато самата люлка беше все още идея в главата ми. Никога не съм твърдяла, че съм запозната с нещата. Търсих тогава съдействие с него - чисто като информация какво ми трябва законово, какво трябва да знам, за да бъде произведена такава люлка в България. Още тогава ме насочи и каза: „Купете си от чужбина, внесете си“. Аз казах: „Не искам“. Този човек беше предубеден към самото съоръжение преди още дори да го направя…. Започнах да търся кой може да ми съдейства. Г-н Пейков се нае и каза: „Аз ще направя тази люлка“. Така намерих и г-н инж. Попов в Пловдив, който е същият контролен орган, какъвто е г-н Сиркаров, но отговаря за Пловдив. Когато му споделих идеята си каза: „Страхотна идея, с каквото мога, ще ви помагам“. Този човек познава законите и наредбите. Благодарение на неговите знания правим люлката, така, че тя да отговаря на всички изисквания“.

Сиркаров обаче е категоричен, че не е игнорирал Йончева, а я е посъветвал да внесе люлката, защото в чужбина тя би била изработена от утвърден производител:

А тя всъщност се е обърнала към фирма за велосипеди да ѝ изработят детско съоръжение… Тоест вие искате да имате чорапи и отивате при обущар да ви ушие чорапи. Това е абсурдно….Не знам тази госпожа откъде е стигнала до извода, че не обичам децата с увреждания. Световните утвърдени добри практики в тази област са децата да могат да бъдат интегрирани като са на детската площадка, когато бъдат без инвалидни колички на детската площадка, тоест бъдат поставени в люлки. Има достатъчно такива люлки, тип „гнездо“, които са за такива деца, бъдат поставени в пясъчник, в клатушки с облегалки… Отделно има достатъчно занимателни панели от рода на морски шахове, сметала и т.н. без детето да бъде сваляно от инвалидната количка да може да се занимава с нещо“.

Тези деца имат по-здрави ръце от връстниците си и могат добре да се задържат на обикновена люка, категоричен е Сиркаров. Йончева обаче е категорична, че дете с церебрална парализа не би могло да се задържи на обикновена люлка и обвини Сиркаров, че не е запознат със специфичните нужди на децата в колички.

„Дори и човек, който не познава такова дете, може ли да си направи труда да прочете и да види как ще се задържи това дете. Затова тогава му казах: „Каня ви на среща да покажете нагледно това, което сте научили на теория, да го покажете на майките - как да ги задържат децата си, да ги пренесат на ръце“.

Директорът на „Зелена система“ в Столичната община Димитър Данчев заяви: „След като имаме този доклад с описаните несъответствия по съоръжението, ще се допитаме до фирма-производител дали това съоръжение наистина има такива елементи и как е необходимо те да бъдат заменени, за да може то да бъде поставено сред другите съоръжения и да бъде безопасно за ползвателите“.

След като несъвършенства, които съществуват, бъдат отстранени, люлката ще остане, а няма да бъде премахната, категоричен е Данчев.


„Ние сме се свързали с такъв производител с молба за съдействие, така че ще съдействаме на госпожа Йончева люлката да бъде приведена съобразно съответствията на наредбата, след което ще възложим на господин Сиркаров отново да бъде изготвен такъв доклад за проверка дали наистина наистина тези съответствия са отстранени и съоръжението е сертифицирано, съобразно надлежния ред“.

Според наредбата, която е от 2009 г., изискванията са 50% от съоръженията на детските площадки трябва да бъдат пригодени и за деца с увреждания. Във всички нови площадки, изградени на територията на Столичната община, тези изисквания са спазени. Непрекъснато се извършват и проверки на площадките за останали стари, опасни съоръжения, категоричен е Данчев:

„На всяка площадка може да бъде да бъдат забелязани такива съоръжения. Площадките, които не отговарят на изискванията на наредбата, ежегодно биват премахвани и на тяхно място се изграждат нови площадки“.

След като бъдат отстранени съответните несъответствия, люлки като тази, ще бъдат интегрирани и на други площадки, допълни той.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53