Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасна ли е люлката за деца с увреждания

Люлка - везна
Снимка: Латинка Светозарова, БНР

Ана Йончева е майка на две деца. Заедно с други родители, съпричастни с проблемите на деца с увреждания, събират пари и правят първата у нас люлка-везна - комбинирано съоръжение, което да се ползва заедно от деца със и без увреждания. Такива са поставени в София и Плевен. Люлката в столицата е чупена и поправяна вече 2 пъти.

Управителят на контролиращата фирма от столичната община - Ивайло Сиркаров, обясни безопасна ли е новата люлка за децата:

„Видял съм го три месеца по-късно, защото ми е подадена информация три месеца по-късно от Столична община, че е монтирано това съоръжение. Написал съм по кои членове и кои изисквания то съответства и по кои не съответства. Предписание не съм правил за това съоръжение....

Това съоръжение не е произведено по надлежния ред. Надлежният ред на производство е от фирма, която се занимава с производство на такъв тип съоръжения за игра за обществено ползване. Следва да бъде произведено от такава фирма, да бъдат издадени съответните продуктови сертификати, че отговаря на определените изисквания. Сега научих, че е било чупено няколко пъти. Ми да, най-логично е да е било чупено няколко пъти, защото не е било изпитвано за натоварванията, за които е предвидено".

Ана Йончева сподели за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“, че производителят от Пловдив е „същият контролен орган като г-н Сиркаров“ и е издал нужните документи

„Миналата година се свързах с господин Сиркаров, когато самата люлка беше все още идея в главата ми. Никога не съм твърдяла, че съм запозната с нещата. Търсих тогава съдействие с него - чисто като информация какво ми трябва законово, какво трябва да знам, за да бъде произведена такава люлка в България. Още тогава ме насочи и каза: „Купете си от чужбина, внесете си“. Аз казах: „Не искам“. Този човек беше предубеден към самото съоръжение преди още дори да го направя…. Започнах да търся кой може да ми съдейства. Г-н Пейков се нае и каза: „Аз ще направя тази люлка“. Така намерих и г-н инж. Попов в Пловдив, който е същият контролен орган, какъвто е г-н Сиркаров, но отговаря за Пловдив. Когато му споделих идеята си каза: „Страхотна идея, с каквото мога, ще ви помагам“. Този човек познава законите и наредбите. Благодарение на неговите знания правим люлката, така, че тя да отговаря на всички изисквания“.

Сиркаров обаче е категоричен, че не е игнорирал Йончева, а я е посъветвал да внесе люлката, защото в чужбина тя би била изработена от утвърден производител:

А тя всъщност се е обърнала към фирма за велосипеди да ѝ изработят детско съоръжение… Тоест вие искате да имате чорапи и отивате при обущар да ви ушие чорапи. Това е абсурдно….Не знам тази госпожа откъде е стигнала до извода, че не обичам децата с увреждания. Световните утвърдени добри практики в тази област са децата да могат да бъдат интегрирани като са на детската площадка, когато бъдат без инвалидни колички на детската площадка, тоест бъдат поставени в люлки. Има достатъчно такива люлки, тип „гнездо“, които са за такива деца, бъдат поставени в пясъчник, в клатушки с облегалки… Отделно има достатъчно занимателни панели от рода на морски шахове, сметала и т.н. без детето да бъде сваляно от инвалидната количка да може да се занимава с нещо“.

Тези деца имат по-здрави ръце от връстниците си и могат добре да се задържат на обикновена люка, категоричен е Сиркаров. Йончева обаче е категорична, че дете с церебрална парализа не би могло да се задържи на обикновена люлка и обвини Сиркаров, че не е запознат със специфичните нужди на децата в колички.

„Дори и човек, който не познава такова дете, може ли да си направи труда да прочете и да види как ще се задържи това дете. Затова тогава му казах: „Каня ви на среща да покажете нагледно това, което сте научили на теория, да го покажете на майките - как да ги задържат децата си, да ги пренесат на ръце“.

Директорът на „Зелена система“ в Столичната община Димитър Данчев заяви: „След като имаме този доклад с описаните несъответствия по съоръжението, ще се допитаме до фирма-производител дали това съоръжение наистина има такива елементи и как е необходимо те да бъдат заменени, за да може то да бъде поставено сред другите съоръжения и да бъде безопасно за ползвателите“.

След като несъвършенства, които съществуват, бъдат отстранени, люлката ще остане, а няма да бъде премахната, категоричен е Данчев.


„Ние сме се свързали с такъв производител с молба за съдействие, така че ще съдействаме на госпожа Йончева люлката да бъде приведена съобразно съответствията на наредбата, след което ще възложим на господин Сиркаров отново да бъде изготвен такъв доклад за проверка дали наистина наистина тези съответствия са отстранени и съоръжението е сертифицирано, съобразно надлежния ред“.

Според наредбата, която е от 2009 г., изискванията са 50% от съоръженията на детските площадки трябва да бъдат пригодени и за деца с увреждания. Във всички нови площадки, изградени на територията на Столичната община, тези изисквания са спазени. Непрекъснато се извършват и проверки на площадките за останали стари, опасни съоръжения, категоричен е Данчев:

„На всяка площадка може да бъде да бъдат забелязани такива съоръжения. Площадките, които не отговарят на изискванията на наредбата, ежегодно биват премахвани и на тяхно място се изграждат нови площадки“.

След като бъдат отстранени съответните несъответствия, люлки като тази, ще бъдат интегрирани и на други площадки, допълни той.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50