Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Престойски: Санитарно-охранителните зони са параграф 22

Водомерите трябва да се намират преди основния водоем на населеното място

Снимка: БГНЕС

Проблемът със санитарно-охранителните зони е доста тревожен и стои от десетилетия. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ангел Престойски, председател на Съюза на ВиК операторите и директор на ВиК – Враца. Той апелира за законодателно разрешаване на проблема. 

Къде са корените 

„Той се изразява в това, че трудно се вадят разрешителни за водовземане, поради простата причина, че когато е имало земеразделяне в България, много от водоизточниците са попаднали в земеделски земи. Тогава не са били отбелязани коректно. И сега са или в горски фонд или в земеделски земи с частни собственици“, обясни Престойски.

По закон най-вътрешната, първа зона и водоизточникът са публична държавна или публична общинска собственост. „Но на нас като оператори е възложено да извадим разрешителните за водовземане. Ние в много от случаите просто не можем да извадим скица на имота, тъй като по друг закон в България скица може да извади само собственикът на имота“, посочи Ангел Престойски.

Параграф 22

Когато водоизточникът се намира в селскостопански имот на частно лице, то тогава скицата може да извади само това частно лице, което в много от случаите вече не е между живите, има много наследници, допълни той. „И просто попадаме в един параграф 22, от който трудно се излиза“.

Крайно време е да има законова разпоредба, държавата и общините като собственици на водоизточниците да могат да вадят тези скици, които да предоставят на ВиК операторите, призова Престойски.

„И ние вече да извършим всичките процедури по изваждането на разрешителните за водовземане. Липсата на тези разрешителни за водовземане води до това, че на много места нямаме ясни граници къде са зоните 1, 2 и 3 и това дава възможност на недобросъвестни земеделски производители да използват различни средства – за наторяване, за обеззаразяване, с което вредят на водоизточниците.“

Измерването

Относно монтираните измервателни устройства и как ВиК операторите ще изпълнят разпоредбите на МОСВ за по-стриктен контрол върху водоемите Престойски отбеляза, че за язовирите за питейно водоснабдяване е сигурен „на 90%, че всичко е в ред“.

Друг е въпросът с малките водоизточници на километри от населените места или водоизточници в трудно достъпни зони, каза още Ангел Престойски. Дори по тези места да бъдат монтирани такива измервателни съоръжения, поддържането им би било проблем, както и отчитането, смята той.

Как да се повиши контролът

Съюзът на ВиК операторите вижда като решение всички такива водомери да се сложат преди основния водоем на дадено населено място, където се събират водите от различни водоизточници. 

„За да могат да се хванат и загубите вътре във водоема, и загубите по мрежата. Преди този водоем трябва да се постави този разходомер – ултразвуков или обикновен водомер, по който вече да се следи“, заяви Ангел Престойски, според когото така ще се отчита „всичката вода, която влиза в населеното място и загубите в това населено място.“

Крият ли се загуби на вода

„Ако трябва да съм откровен, предполагам, че има такива случаи. Но те ще изчезнат в момента, когато по-ясно регламентираме къде се слагат тези водомери, с които се мерят действително постъпилите водни количества в едно населено място. Ако те се поставят на достъпно, лесно за обслужване място и лесно за проверка от органите, то тогава няма да имаме такива съмнения“, коментира Престойски.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32