Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Престойски: Санитарно-охранителните зони са параграф 22

Водомерите трябва да се намират преди основния водоем на населеното място

Снимка: БГНЕС

Проблемът със санитарно-охранителните зони е доста тревожен и стои от десетилетия. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ангел Престойски, председател на Съюза на ВиК операторите и директор на ВиК – Враца. Той апелира за законодателно разрешаване на проблема. 

Къде са корените 

„Той се изразява в това, че трудно се вадят разрешителни за водовземане, поради простата причина, че когато е имало земеразделяне в България, много от водоизточниците са попаднали в земеделски земи. Тогава не са били отбелязани коректно. И сега са или в горски фонд или в земеделски земи с частни собственици“, обясни Престойски.

По закон най-вътрешната, първа зона и водоизточникът са публична държавна или публична общинска собственост. „Но на нас като оператори е възложено да извадим разрешителните за водовземане. Ние в много от случаите просто не можем да извадим скица на имота, тъй като по друг закон в България скица може да извади само собственикът на имота“, посочи Ангел Престойски.

Параграф 22

Когато водоизточникът се намира в селскостопански имот на частно лице, то тогава скицата може да извади само това частно лице, което в много от случаите вече не е между живите, има много наследници, допълни той. „И просто попадаме в един параграф 22, от който трудно се излиза“.

Крайно време е да има законова разпоредба, държавата и общините като собственици на водоизточниците да могат да вадят тези скици, които да предоставят на ВиК операторите, призова Престойски.

„И ние вече да извършим всичките процедури по изваждането на разрешителните за водовземане. Липсата на тези разрешителни за водовземане води до това, че на много места нямаме ясни граници къде са зоните 1, 2 и 3 и това дава възможност на недобросъвестни земеделски производители да използват различни средства – за наторяване, за обеззаразяване, с което вредят на водоизточниците.“

Измерването

Относно монтираните измервателни устройства и как ВиК операторите ще изпълнят разпоредбите на МОСВ за по-стриктен контрол върху водоемите Престойски отбеляза, че за язовирите за питейно водоснабдяване е сигурен „на 90%, че всичко е в ред“.

Друг е въпросът с малките водоизточници на километри от населените места или водоизточници в трудно достъпни зони, каза още Ангел Престойски. Дори по тези места да бъдат монтирани такива измервателни съоръжения, поддържането им би било проблем, както и отчитането, смята той.

Как да се повиши контролът

Съюзът на ВиК операторите вижда като решение всички такива водомери да се сложат преди основния водоем на дадено населено място, където се събират водите от различни водоизточници. 

„За да могат да се хванат и загубите вътре във водоема, и загубите по мрежата. Преди този водоем трябва да се постави този разходомер – ултразвуков или обикновен водомер, по който вече да се следи“, заяви Ангел Престойски, според когото така ще се отчита „всичката вода, която влиза в населеното място и загубите в това населено място.“

Крият ли се загуби на вода

„Ако трябва да съм откровен, предполагам, че има такива случаи. Но те ще изчезнат в момента, когато по-ясно регламентираме къде се слагат тези водомери, с които се мерят действително постъпилите водни количества в едно населено място. Ако те се поставят на достъпно, лесно за обслужване място и лесно за проверка от органите, то тогава няма да имаме такива съмнения“, коментира Престойски.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51