Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 100-годишнината от рождението на детската писателка

Столичната библиотека показва ръкописи на Леда Милева, валидират марка

Илюстраторката Маги Константинова: "Зайченцето бяло" е уникално произведение

Леда Милева
Снимка: БГНЕС

За първи път Столичната библиотека ще покаже ръкописи на Леда Милева. Ръкописите са част от културното наследство на поетесата, получено неотдавна в Държавната агенция „Архиви“.

Международната фондация „Гео Милев“ е дарила на Столичната библиотека голяма част от личната библиотека на Леда Милева – около 300 книги и нейни творби, както и книги с автографи от български и чуждестранни автори, съобщи пред „Хоризонт“ директорът на библиотеката Юлия Цинзова.

Днес с паметна вечер започват Дни на Леда Милева, с които се отбелязва 100-годишнината от рождението на поетесата, преводач, учител и дипломат. Ще бъде официално валидирана пощенска марка „100 години Леда Милева“.

В програма за Дните на Леда Милева са включени арт ателиета за деца, посветени на творчеството на детската писателка. В една от изложбите ще бъдат показани първите й стихове.

„Ясно помня къщата, в която живеехме – тя бе в самото сърце на София, до Халите и срещу джамията“, спомня си Леда Милева в запис от Златния фонд на БНР.

В архивния запис дъщерята на Гео Милев споделя, че е израснала „сред море от книги, сред разговори за поезия, музика и театър“.

1 юни 2012 година. Леда Милева раздава автографи за тържество за Деня на детето.

Маглена Константинова е била илюстратор на книгите на Леда Милева. „Леда, запознай се с Маги. Тя ще ти илюстрира „Зайченцето бяло“ – така ги запознава Иван Гранитски.

„И Леда ме гледа под вежди. Никога не ме е виждала, а е илюстрирана от Вадим Лазаркевич! Че аз коя съм? Гледа ме така и вика: „Добре“. Правя макет, правя оформление. И след това тя ми казва: „Хайде сега следваща книга“, споделя Маги Константинова в предаването „Преди всички“.

Така направили общо 35 книги. Стават неразделни и често си гостуват. Един от творческите им спорове за заглавие на книга бил разрешен от малката внучка на художничката – от „Кънки на колелца“ вече няма една бройка на пазара, гордо казва Маглена Константинова.

Леда Милева е на пет, когато губи баща си Гео Милев, убит през 1925 година.

Всичко помнеше. Имам чувството дори, че затова пишеше така за деца. Че затова беше тази голяма емоция, която се излъчва от „Зайченцето бяло“, допълва Константинова, която смята стихотворението за уникална творба, която Леда Милева обаче пише... буквално на коляно.

„Преди да дойде да работи при вас, в Радиото, е работила в едно списание – „Първи стъпки“. Когато се печата в печатницата, по някаква грешка на оформителя – една страница празна. Трябва да се запълни с нещо и леда пише „Зайченцето бяло“ на коляно, в печатницата. След това Петър Ступел пише музиката и се излъчва за пръв път при вас, в Радиото.“

Още спомени за Леда Милева - в звуковия файл. 

Снимка в текста: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28