Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предлагат КЗП да наблюдава колекторските фирми

Асоциацията за защита на потребителите (АЗП) настоява Комисията по правни въпроси към Народното събрание (НС) да създаде специален закон за мониторинг и контрол на фирмите за събиране на вземания. Като временно решение се предлага да бъдат дадени още правомощията на Комисията за защита на потребителите (КЗП), на която да бъде вменено да следи дейността на колекторските компании – „те често използват нелоялни практики, включващи манипулации, заплахи и подвеждане на длъжниците, които също са потребители“, се казва в прессъобщение.

Председателят на АЗП Пейо Майорски сподели за БНР, че над 1,5 милиона души са потърпевши от работата на колекторските агенции, които сами се определят като „финансови посредници“:

„Дават им възможност да събират вземания, лоши кредити за сметка на кредитодателя. В момента са единствено и само под мониторинг на Търговския закон, което не е достатъчно, след като те се определят като финансови посредници… Най-лошото при колекторските компании, които събират вземанията ни, е, че там има много нелоялна практика - изкупувайки задълженията, главницата е една, а те събират съвсем друга сума, начисляват юрисконсулстки такси и всякакви други, за които не знаем“.

Защо КЗП?

"Комисията за защита на потребителите има правомощия да следи небанкови финансови институции. Защо да не може да следи и колекторите, които сами се определят като „финансови посредници“, изпълнявайки дейността, която изпълняват. Тя в момента се следи единствено и само по търговския регистър. Те се регистрират като едно дружество, в което се описва специално, че са финансови посредници, което е напълно достатъчно...“.

Реформата на Мая Манолова не засяга колекторските фирми

„Манолова промени някои текстове в ГПК. Единият беше ужким подобрение на уведомителното производство, тоест да ни уведомяват. За съжаление, това важи за съдебните изпълнители. Колекторските компании нямат такава практика. Те продължават да ни се обаждат по всяко време на денонощието по телефона, манипулират, подвеждат ни със задължения с изтекла давност, което не е редно да се случва“

През 2015 година колекторските фирми са изкупили 500 милиона лева дългове, предимно на физически лица. За последните 2 години обаче са изкупили над 3 милиарда лева лоши кредити.

„Това е тренд във възход. В момента колекторските компании придобиват - чрез цесии - задължения и лоши кредити от банките и небанкови финансови институции. Това е начин банките и небанковите институции да си изчистят лошия кредитен портфейл. Също така е добре дошло и за компаниите, които събират вземания, защото това им дава работа…

Потребителите не са достатъчно финансово информирани

„Най-лошият проблем е, че когато теглят кредит -  първоначалните стъпки - те не се информират какви са условията в самите кредити. От банката много по-рядко биха били подведени под една или друга форма, но когато става въпрос за бързи кредити, там възможността да бъдат подведени е огромна, защото им дават допълнителни пакети, в които те не четат какво се случва, ако не успяват да да погасяват вноските си. Знаем че по-често вноските са месечни, докато някои компании за бързи кредити предлагат седмични … Оттам идва подвеждането на потребителите и се стига до крайната точка - колекторски компании“

Все още има и физическа разправа с длъжниците

„В малките населени места продължават да се случват такива неща…. Хора изпадат в такава несъстоятелност, в която не могат да покриват дори вноските и започват да бъдат тормозени. Първо се започва с психически тормоз, телефонен тормоз, след което се заплашват… Имаме и запис на наш потребител“.

Комисията не е нужно да контролира всички процеси, но трябва да бъде понесена отговорност от тези компании, които събират вземанията и, като им биват пускани сигнали, просто да обръщат внимание и да ги следят как се изпълнява целия процес. Да се следи комуникацията с потребителите, как се обръщат към тях, часовите диапазони, в които това става“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът призова НС да преразгледа отпускането на пари за противопожарна техника на МВР

Президентът Румен Радев призова парламента да преразгледа решението, с което отпуска пари за противопожарна техника на МВР. По-добрият вариант е парите да отидат за армията, каза Радев, тъй като Военно-въздушните сили имат нужната експертиза: "Ние сме държава с ограничени икономически и финансови възможности и не можем да си позволим да..

публикувано на 31.07.24 в 13:09

Разследват палеж на орехови насаждения край село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров.  Т е са унищожени при пожар, горял в района преди два дни и загасен от пожарникари и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в Оряхово.  Размерът на щетите,..

публикувано на 31.07.24 в 12:54

МРРБ подписва 70 споразумения по Инвестиционната програма за общински проекти

Министерство на регионалното развитие и благоустройството продължава подписването на споразумения с общини по Инвестиционната програма за общински проекти. Днес и утре ще бъдат подписани 70 споразумения с общини, включително и за изпълнение на ВиК проекти, съобщават от ведомството.  От там напомнят, че до 1 септември всички общини могат да..

публикувано на 31.07.24 в 12:49

Идентифицирани са жертвите на взривовете в Елин Пелин

Идентифицирани са жертвите на взривовете в складове с пиротехника край град Елин Пелин. 30 къщи имат щети след експлозията в складовете край Елин Пелин Община Елин Пелин предупреди да не се събират или пипат разпръснатите след взрива остатъци от пиротехника Откритите на мястото силно овъглени тела са на 22-годишния син на..

публикувано на 31.07.24 в 12:46

БСК: 33% от хората, които получават обезщетение след работа в друга страна от ЕС, са от Благоевградско

Половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава-членка на Европейския съюз, са регистрирани в четири области на страната – Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик – за това алармират от Българската стопанска камара преди предстоящото днес второто четене в социалната парламентарна комисия на проект..

публикувано на 31.07.24 в 12:42

Румен Радев: Не се меся във вътрешните дела на нито една политическа партия

По повод днешните твърдения на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, че Румен Радев разцепва движението, държавният глава заяви, че не се меси във вътрешните работи на нито една политическа партия. Пеевски: Президентът разцепва ДПС По повод обвиненията на Пеевски, че заедно с ПП-ДБ организира сваляне на председателя на парламента Рая..

публикувано на 31.07.24 в 12:31
Исмаил Хания

Китай, Йордания и Ливан също осъдиха убийството на Исмаил Хания

Китай, Йордания и Ливан също осъдиха днес убийството на политическия лидер на радикалната палестинска групировка "Хамас" Исмаил Хания, предаде Би Би Си. Йордания обяви, че "осъжда най-категорично израелското убийство" на Хания, което ще доведе още напрежение и хаос в региона. Лидерът на "Хамас" Исмаил Хания е убит в Техеран..

публикувано на 31.07.24 в 12:23