Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва информационна кампания в подкрепа на жените с репродуктивни проблеми

Д-р Георги Вакрилов: Изчерпването на яйчниковия резерв е безсимптомно

Лабораторно изследване дава индикация за репродуктивната перспектива, добре е всяка жена на 30 да си направи

Д-р Георги Вакрилов
Снимка: Евелина Стоянова

„В момента имам две пациентки, които нямат 30 години и са с абсолютно изчерпан яйчников резерв, без да има абсолютно никаква причина за това.“ Така изглежда ежедневието на д-р Георги Вакрилов, началник сектор „Асистирана репродукция“ в Клиника „Репродуктивно здраве“ в болница „Майчин дом“.

„Все повече и повече имаме пациентки, на които яйчниковият резерв драстично спада не тогава, когато е нормално – някъде от 37 години нататък, а доста по-рано“, коментира д-р Георги Вакрилов пред „Хоризонт“. Затова специалистите съветват жените „да не отлагат репродуктивните си задачи“, вместо да дават години наред приоритет на професионалните си дела. 

Докато репродуктивните функции на мъжа могат да се осъществят и в по-напреднала възраст, при жените това е ограничено във времето, уточнява д-р Вакрилов.

Д-р Георги Вакрилов

Към петия месец от ембрионалното развитие момичето има няколко няколко милиона яйцеклетки, при раждането те са милион, а към пубертета остават около 400 хиляди. „Тоест, една жена в репродуктивната си възраст около 30 години – между 15 и 45, прави около 360 овулации, по 12 на година. Може малко повече, малко по-малко, да кажем около 400. Типично е, че във второто десетилетие на живота тя е на върха на репродуктивните си възможности – от 18 докъм 30 години. След това репродуктивният потенциал започва да спада.“

Макар и безсимптомно, след 37-мата година на жената този потенциал рязко се свива, отбелязва специалистът. „И към 40-42 години тотално изчезват. Лошото е, че тези 37 години невинаги са 37. В добрия вариант това става чак след 40, но има много случаи, когато става и преди 37 години. Типично е, че в голям процент от случаите няма абсолютно никакви предвестници и симптоми.“

Толкова много неща има в тоя свят – искам да ги видя, преди да се затворя в един апартамент с бебе“ – така изглеждат част от мотивите на жените да отлагат първото раждане, изтъква д-р Георги Вакрилов. „Моят съвет: най-хубаво се виждат нещата на тоя свят с децата, когато си заедно.“

Сред рисковите фактори за по-ранно изчерпвате на яйчниковия запас са хроничното тютюнопушене, свръхтеглото, операционни интервенции за отстраняване на част от яйчник, химиотерапия.

„Когато бяхме студенти и учехме гинекология, казваха, че ако ражда над 30 години за първи път, жената е възрастна първескиня“, спомня си д-р Вакрилов и допълва, че има добри и не толкова скъпи изследвания, с които жените могат да се информират за яйчниковия си резерв, преди да стане късно и да научат това по болезнения начин.

„Общодостъпни са, които биха могли да дадат информация на една жена какви са й репродуктивните възможности и какъв е потенциалът във времето, колко време може да чака. Лошото е, че ние изследваме тези неща тогава, когато дойдат тези жени вече с наболелия проблем.“

Специалистът съветва изследване на яйчниковия резерв да си направи всяка жена, навършила 30-35 години.

„Ако всичко е наред и има потенциал за тия яйчници да работят още години, може спокойно живее, да си прави кариера, да пътува и т.н. Но ако се окаже, че въпреки липсата на каквито и да е симптоми, този яйчников резерв е намалял – да побърза!“

Тази информация не е достатъчно популярна, за да може да достига до повече жени и то в по-ранна възраст, отбеляза в предаването „Рано в неделя“ Галя Георгиева, която лично е преживяла проблема и има близнаци благодарение на специализирана медицинска намеса.

Никога не съм си мислела: „Точно на мен ли ще се случи“ и „защо точно на мен“. Наистина съм отлагала във времето това събитие в живота, поради значителни и не така значителни, вече сега погледнато, причини. В крайна сметка нищо не пречи и нищо не коства да се направи едно изследване, което отнема минути, не е болезнено, но дава информация за този яйчников резерв. И тогава жената може да прецени как да си развие живота.“ 

Пейо Пеев от група „Спринт“ е приел като лична кауза огласяването на проблемите на жените с репродуктивни проблеми. Част от инициативата е набирането на песни за поп и рок фестивала „София“.

Пейо Пеев и Галя Георгиева

„Даже една моя песен се записа – „Дете за мечта“, специално за тази кампания. Откриваме кампанията за набиране на песни в конкурса за нова българска песен. Целият фестивал подкрепя тази информационна кампания. Надяваме се, че ще помогнем на много млади момичета да чуят за нея.“

„Заглавието, което сложихме – „Да сверим биологичния си часовник“, смятаме, че наистина ще алармира“, подчертава Галя Георгиева.

Кампанията е получила подкрепата на Столичната община и много неправителствени организации, една от които е „Мечта за дете“. Предстои разпространяването на информационни брошури по темата в здравни и социални структури.

Още информация по темата - в звуковия файл.
Снимки: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Дудова ще се бори на репешажите за бронза

Биляна Дудова ще участва на репешажите за бронза в категория до 62 килограма за жени от турнира по борба на Олимпадата в Париж, след като победилата я по-рано на четвъртфиналите Ирина Коляденко от Украйна надви трикратната световна шампионка и сребърна медалистка от Токио 2020 Айсулу Тинибекова от Киргизстан на полуфиналите. Коляденко взе реванш срещу..

публикувано на 09.08.24 в 21:46

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все по-често..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12