Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проверяват целия приватизационен процес

Красен Станчев: Най-вероятно ще има очерняне на политически предшественици

Отново Иван Костов и неговото правителство ще бъдат изкарани за виновни, смята той

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

"Най-вероятно ще има очерняне на политически предшественици, с оглед на предстоящите избори". Това каза пред БНР доц. Красен Станчев от Института за пазарна икономика във връзка с възложената от главния прокурор Иван Гешев пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол. Той припомни, че е доста старо твърдението, че приватизацията е лош феномен и цитира изказване на бившия главен прокурор Никола Филчев, който твърди, че около 30 млрд. са изчезнали от приватизацията. "Това не е вярно", категоричен беше икономистът.

По думите на Станчев приватизацията в България е доста прозрачна, но проблемът е, че е доста сложна. 

"Това, което виждаме като реакции от политическите сили, е, че всички се надяват, че правителството, което направи най-силна приватизация, то ще бъде ударено от главния прокурор. Идеята им е да се защитят от извънпарламентарната опозиция", каза той и добави, че отново Иван Костов и неговото правителство ще бъдат изкарани за виновни

Сделките са по закон, колкото и да изглеждат морално осъдими в очите на главния прокурор Иван Гешев, посочи доц. Станчев и уточни:

"През 1996-а година около 7-8 хиляди държавни предприятия са във фалит. Световната банка и Международният валутен фонд, който тогава покрива дупките в платежния баланс, тъй като България е отново пред фалит, настоява за затваряне на тези предприятия, което означава безработица от около 500 хил. души, минимум".

Според него онова, което е можело да направи тогава правителството, е било да обяви тези предприятия за продажба по най-бързия възможен начин. Той коментира, че в повечето случаи, освен в 5-6, се е оказала успешна тази приватизация.

"Кремиковци" фалира не заради лоша приватизация, а защото един заем от 2003-а година не беше пуснат в действие за преструктуриране на предприятието и за неговото изчистване - да работи онова, което е чисто и може да се продава., обясни икономистът в предаването "Нещо повече".

"Има много форми на раздържавяване - едното е кражба, което е много характерно за 80-те и началото на 90-те години. Втората форма е реституция, а третата - приватизация", посочи доц. Станчев и уточни, че няма нито една от приватизационните сделки, която да не е законово изглеждаща: 

"Законът за приватизацията е променян 29 пъти, защото някои неща, които са имали политически предвид да се случат като форма, те са гледали да ги прокарат в закона".

По думите му вместо ликвидация на предприятия, е продължил животът им и се е запазила работата на хората и техните доходи.

Цялото интервю на Людмила Железова с Красен Станчев и репортаж на Виолета Ашикова в "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентите на България и Румен Радев (вляво) и на Италия Серджо Матарела на полигон

Президентът отказа да коментира политически теми по време на посещението си на полигон "Ново село"

Президентът Румен Радев отказа да коментира политически теми по време на посещението на учебния полигон „Ново село“ заедно с италианския си колега Серджо Матарела. Двамата направиха инспекция на Многонационалната бойна група, чиято рамкова държава е Италия и се срещнаха с военнослужещи от двете държави. Пред българските военнослужещи..

публикувано на 18.04.24 в 14:17
проф. Даниел Вълчев

Правната ни система прилича на човек с предписани силни лекарства, нямащи нищо общо с оплакванията му

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10
Слави Василев

Слави Василев: Ако Радев се съобрази с исканите промени, ще отрази волята на Пеевски и Борисов

В държавата се води борба за преразпределение на лостовете за влияние между партньорите, които управляваха държавата. Надявам се на изборите да се даде подкрепа на опозиционните партии . Това коментира политическият анализатор Слави Василев в интервю пред БНР, визирайки оставката на директора на НЗОК, "Булгаргаз",..

публикувано на 18.04.24 в 14:08
Петя Банкова и Стефан Димитров в съда

Оставиха в ареста бившата шефка на Агенция "Митници" и бизнесмена Стефан Димитров

Бившият директор на Агенция "Митници" Петя Банкова и хасковският бизнесмен Стефан Димитров остават за постоянно в ареста. От трети опит Софийският апелативен съд успя да се произнесе по мерките за неотклонение на двамата.  Определението е окончателно. Бившата шефка на Агенция "Митници" с ново обвинение – за принуда Почти без..

публикувано на 18.04.24 в 13:57

Даниел Лорер: Прокуратурата използва случая с Живко Коцев с предизборна цел

Според депутата от ПП-ДБ Даниел Лорер случаят с доскорошния главен секретар на МВР Живко Коцев бива използван от прокуратурата с предизборна цел. "Българската прокуратура продължава да работи като предизборна платформа. Единственото, което се случва, е тя да се активизира, когато има избори у нас, за да бъдат шокирани българските граждани,..

публикувано на 18.04.24 в 13:52
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова дава договора с "Боташ" на КПКОНПИ и европрокуратурата

Отговорните за подписване на договора с турската компания "Боташ" трябва да понесат отговорност. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. От левицата планират докладът да бъде представен утре пред медиите от двамата представители на БСП във Временната комисия за  споразумението  между "Булгаргаз" и турската държавна компания "Боташ" –..

публикувано на 18.04.24 в 13:42

Българската аграрна камара пита: Съществува ли риск за изплащането на "украинската помощ"?

Съществува ли риск за изплащането на т.нар. "украинска помощ" за земеделските стопани в договорения ѝ размер и срокове? Този въпрос задава Българската аграрна камара /БАК/ в писмо до президента, министър-председателя, министъра на земеделието и храните и изпълнителния директор на ДФ "Земеделие".  Повод за тези притеснения е изявлението на..

публикувано на 18.04.24 в 13:05