Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 февруари е Международен ден на децата с рак

Петя Александрова: Лекарство за борба с рака отново е в позитивния списък

Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" финализира своя кауза за възстановителен център

Родители на деца с онкохематологични заболявания на протест пред здравното министерство. Юли, 2019 г.
Снимка: БГНЕС

15 февруари е Международен ден на децата с рак. От Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" призовават на този ден символично да се носи златна панделка в подкрепа на живите, които се борят и в памет на загубилите битката.

В България няма раков регистър и достоверна статистика, но около 200 са новоразболяващите се за година деца, посочи пред „Хоризонт“ Петя Александрова от сдружението.

„Процентът на излекуваните деца, мога да кажа, е около 70% в България на фона на други европейски държави – 90-98% успеваемост в лечението. Така че ние сме доста назад“, поясни Александрова.

„Едно от основните лекарства, за което дълги години се борехме и се бяхме преборили през Фонда за лечение на деца да се изписва, вече е в позитивния списък отново, държавата ще го заплаща. Това за нас е светлинка в тунела“, каза Петя Александрова, определяйки това като "добра новина".

Като проблем Александрова очерта липсата на достатъчно клинични психолози, които да работят с децата и семействата им в процеса на лечение.

Като родители, минали по този път, хората от сдружението консултират и подпомагат други засегнати от болестта деца и родители в специализиран център в Детската онкохематология на ИСУЛ в София. Там се осигуряват безплатно информация, разговори с психолози, занимания по арт терапия.

Утре Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" ще отбележи Деня на децата с рак със събитие, наречено „Красота с кауза“. „Неслучайно. Трябва да се научим да бъдем красиви първо отвътре и след това да се направим отвън. Да покажем доброта. Добротата е красота.“

Събитието ще се проведе в зала 10 на НДК от 10 до 18 часа. Насочено е към изграждането на първия на Балканите възстановителен център за деца с онкологични заболявания. „Това е една наша мечта, която е на път да се осъществи. Центърът се строи по европейски проект, но доста ограничен финансово“, отбеляза Петя Александрова.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13