В България няма раков регистър и достоверна статистика, но около 200 са новоразболяващите се за година деца, посочи пред „Хоризонт“ Петя Александрова от сдружението.
„Процентът на излекуваните деца, мога да кажа, е около 70% в България на фона на други европейски държави – 90-98% успеваемост в лечението. Така че ние сме доста назад“, поясни Александрова.
„Едно от основните лекарства, за което дълги години се борехме и се бяхме преборили през Фонда за лечение на деца да се изписва, вече е в позитивния списък отново, държавата ще го заплаща. Това за нас е светлинка в тунела“, каза Петя Александрова, определяйки това като "добра новина".
Като проблем Александрова очерта липсата на достатъчно клинични психолози, които да работят с децата и семействата им в процеса на лечение.
Като родители, минали по този път, хората от сдружението консултират и подпомагат други засегнати от болестта деца и родители в специализиран център в Детската онкохематология на ИСУЛ в София. Там се осигуряват безплатно информация, разговори с психолози, занимания по арт терапия.
Утре Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" ще отбележи Деня на децата с рак със събитие, наречено „Красота с кауза“. „Неслучайно. Трябва да се научим да бъдем красиви първо отвътре и след това да се направим отвън. Да покажем доброта. Добротата е красота.“
Събитието ще се проведе в зала 10 на НДК от 10 до 18 часа. Насочено е към изграждането на първия на Балканите възстановителен център за деца с онкологични заболявания. „Това е една наша мечта, която е на път да се осъществи. Центърът се строи по европейски проект, но доста ограничен финансово“, отбеляза Петя Александрова.
Цялото интервю е в звуковия файл.„ Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби . Той се върна от мъртвите. В момента е в затвора. Повече репресии срещу него го засилват. Промяната в Русия обикновено се случва внезапно или точно в момент, в който достатъчно количество хора от т.нар. имащи да..
Евгени Сергеевич Чупов, потърсил и получил политическо убежище у нас, бе един от организаторите на протеста в защита на опозиционния лидер Алексей Навални пред Руското посолство в София на 23 януари. Преподавател е по английски език. В предаването „Хоризонт до обед“ той разказа своята история. „В Русия бях политически активист, отстояващ..
Темаскал е хилядолетна церемония за здраве и пречистване на тялото и душата. Древните шамани (учители) са знаели как да забавят стареенето на мозъка, как да подобрят физиологичните и биологичните процеси в тялото, обръщайки се към природата по един особен начин. Красимир Костов дълго време се е подготвял, за да може днес да води церемонии и да..
В началото на тази година Домът за медико-социални грижи за деца в Добрич получи първото си дарение. То е специално не защото е на голяма стойност, а защото идва от 9-годишно дете, решило да дари собствената си награда от училищен конкурс на други деца. Наградата ваучери за играчки третокласникът Георги Неделчев печели от конкурс, организиран в..
„ Учебната програма в математиката няма толкова голямо значение, всичко зависи от самия човек , а в днешно време всеки иска нещата да стават бързо и лесно, но в математиката това не е така и трябват усилия, за да преодоляваш трудностите и да се развиваш“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Иван Герганов, един от най-добрите математици на..
Поредица от видеа, които не само са в помощ на катерачите, но и рекламират и представят българските природни дадености и красоти – това накратко представлява проектът „Видео гидовник”. Той си има канал в YouTube , аудиото е на английски език, но клиповете имат и български субтитри. В между 4 и 7 минути клиповете онагледяват мястото и..
Тази седмица, герой в рубриката „Горещи сърца“ е историкът Илия Михайлов от Пазарджик. Той е учител, блогър, почитател на рок-музиката и на българското кино. Другото хоби на нестандартния учител са късите разкази. Вече има издадени три книги, а в печат е четвъртата. Илия Михайлов не печели от книгите си. Те винаги се подаряват. Този път обаче,..
„ Вече започва да сработва колективният имунитет ... Над 50% от хората няма и да реагират на вируса, защото имат преимунитет от предишни срещи с..
„ Животът е хубав, ако не си доволен, направи нещо, за да го промениш “, това каза в „Хоризонт до обед“ българинът Борислав Чакъров, избран за..
" Радиото и аудиото преживяват втори Златен век. Словото остава онзи модел на общуване, който може да позволи на човек да върши много неща, а в същото..