Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интеграл с музика на Гражина Бацевич беше записан в Полша с българско участие

Премиерно за българския радиоефир в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" беше представен двоен албум - интеграл с произведенията за соло цигулка и цигулка и пиано на полската композиторка Гражина Бацевич. Българският пианист Иван Дончев го е записал в дуо с френската цигуларка Анабел Бертоме-Рейнолдс, чиято идея е всъщност двамата да проучат в дълбочина този недотам познат на меломаните репертоар. 

Гражина Бацевич е високоуважавана полска авторка, достигнала международна слава и като виртуозна цигуларка. След като завършва Варшавската консерватория през 1932 г. тя получава стипендия от Игнац Падеревски и заминава да учи в Париж, където две години е ученичка по композиция на легендарната Надя Буланже, а по цигулка - на Карл Флеш. След Втората световна война е професор по композиция в Лодз. Умира през 1969 г.

Цигуларката Анабел Бертоме-Рейнолдс е възпитаничка на Кралската макадемия за музика в Лондон и на Университета в Кеймбридж, където учи педагогика. Обича да възражда забравени партитури, а търсенията ѝ са и в посока изучаване на творчеството на жени-композитори. Изпълненията ѝ на цигулковите сонати от Бацевич карат критиците в Западна Европа да сравняват Анабел Бертоме-Рейнолдс с легенди като Жак Тибо и Жинет Новьо, а уважаваната Джесика Душен заявява на страниците на списание BBC Music, че "за старанието си в интерпретацията на този взискателен репертоар Бертоме-Рейнолдс заслужава медал".

За музиката на Гражина Бацевич българският пианист Иван Дончев споделя: 
"За себе си открих един много интересен автор, който съчетава черти от най-късния романтизъм, дори, бих казал, началото на хроматичния начин на писане - като ранния Шьонберг или късния Вагнер. Ето тези автори някак си се вливат в нейния начин на писане. И освен цигулковата партия, клавирната партия на всичките сонати е изключително сложна и изисква тотално развита солова техника, и, разбира се, усет към този ранен за ХХ век език." 

Чуйте в звуковия файл какво разказва Иван Дончев за осъществяването на албума, записан със съдействието на Европейския музикален център "Пендерецки" в Полша. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34