Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на провала: От „Титаник” до водката на Тръмп

Д-р Самюъл Уест ни учи да пропадаме не само с гръм и трясък, но и със смисъл

В Музея на провала има всевъзможни издънки
Снимка: https://museumoffailure.com/

Големи компании сменят изпитани с десетилетия рецепти уж, за да угодят на клиентите. Други правят иновативни, но твърде скъпи продукти. Причините за провал са твърде различни, но едно ясно – трябва да го преглътнеш, да се поучиш от него и да продължиш напред. Поне в това вярва създателят на пътуващия Музей на провала. В продължение на 10 години психологът и изследовател д-р Самюъл Уест изучава иновациите и работи с различни компании. Чудел се дали да напише книга или да организира семинар по темата. След разходка из Музея на разбитите връзки в Загреб, Хърватия решава - и той ще направи музей, но на провала.

Така събира над 100 различни предмета, с които да съпреживеем големи и по-малки резили от миналото до днес. От исторически провали като „Титаник” до малко познатия шведски кораб „Васа” от XVII век, който трябвало да бъде най-мощният боен кораб за онези времена, но потънал безславно още с първото пускане на вода. „Толкова по-добре за Полша”, разказва през смях Самюел и споделя философията си:

„Нуждаем се от провалите. Ако искаме технологичен, социален или какъвто и да е прогрес, трябва да приемем провала. Защото той е необходим. Не можеш да имаш технологии и прогрес без провал”.

Самюъл също познава горчивия вкус на издънката:

„Когато купих домейна за страницата на музея - https://museumoffailure.com/, бях много развълнуван. Казвах си: „Леле, това е страхотна идея, жестоко”. Купих го, мисля, че пиех бира тогава, не съм сигурен. Няколко дни по-късно получих имейл за потвърждение: „Поздравления, вие регистрирахте Musuumoffailure.com“... Ха-ха-ха. Написал съм грешно „музей”, което е глупаво”.

Някои герои на съвремието обаче трудно се учат от грешките. Може би това са имали предвид в Музея на провала като са си организирали олтар на американския президент и предприемач Доналд Тръмп, където има всякакви предмети. Сред тях са настолна игра „Тръмп”, подобна на „Монополи”, водка, говежди пържоли и лед с марката „Доналд Тръмп”. Тръмп е имал и авиокомпания и казина, които не са се оказали сполучливо бизнес начинание – поне според Самюъл.

В Музея на провала е важно да се учиш както от чуждия, така и от собствения си челен сблъсък с действителността. Има изповедалня за провали, където да направиш публичен своя собствен. Признанията са навсякъде, разказва психологът и описва личните истории на посетителите, сред които са неуспешните бракове (понякога до три един след друг), както и усещането за провал като родител.

И обратно към експозицията. Предметите се обновяват всеки месец. В началото Самюъл ги купувал откъде ли не, сега вече му пращат и много дарения. Безспорно повечето му експонати са от Северна Америка и Европа. Уест си го обяснява с културните различия във възприятието на провала, както и с факта, че досега повечето иновации, за които знаем и които са добили световно приложение, идват от Запада. Обаче в музея има и любопитни примери за обратното като секс кукла от Китай.

„Куклата е от 2016-а. Висококачествена и много скъпа. В Китай икономиката на споделянето заема голям дял. Става въпрос за стоки и услуги като AirBNB и Uber, където не притежаваш нещата, а просто ги отдаваш под наем. Усещате ли накъде бия? И така, компанията решила, че секс куклата им е много скъпа и обикновеният, средностатистически човек не може да си позволи секс кукла за 3000 евро. Но пък може да иска да я ползва само за ден. Компанията стартирала с бизнес идеята за приложение, с което си поръчваш секс куклата. Например - поръчваш си Мис Африка, Мис Азия, Мис Европа и така до пет модела. Поръчваш куклата, която искаш, доставят ти я, носят я до вкъщи или до офиса или където искаш да я ползваш. Има си и инструкции. Куклата е за теб в следващите 24 часа. Струва 40 евро, което си е доста разумна цена. После идват, взимат куклата, почистват я и я пращат на следващия. (...) Компанията оцеляла за цели три дни. Обаче най-якото е, че ни дариха една кукла”.

На Самюъл му е тъжно, че си няма нищичко от Африка, както и нито един предмет от България, а много иска да се сдобие с българска история на провала. Призовава всеки, който има подходяща вещ или дори само знае за такава, да се свърже с него. Много би се радвал Музеят на провала да гостува и у нас. Засега обаче е ясно, че през април ще бъде в Южна Франция. Отива в Сент-Етиен, много близо до Лион. Следва Сан Франциско, а по-късно през годината и завръщане в Европа с изложба в Германия.

А докато очакваме д-р Самюъл Уест и на родна почва, чуйте още от разказа му в звуковия файл.

Снимки в публикацията: https://museumoffailure.com/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22