Мрежата Форум „Гражданско участие“ работи с над 100 организации в цялата страна. Инициативата цели да подобри достъпа на гражданите до инструменти за вземане на решения на местно ниво, обясни пред „Хоризонт“ Ива Таралежкова от Форум „Гражданско участие“.
„Участието във вземането на решения е като танц – изискват се двама. Колкото и да са активни гражданите и организациите, ако общините не са отзивчиви или не предоставят възможности и „входове“ за граждани – това участие няма да се осъществи или ще се осъществява формално, както в много от случаите“, коментира тя.
Според Таралежкова, всяка община иска да бъде разпознавана като отворена и открита в грижата й за гражданите. „Каква е обаче гаранцията, че решенията, които се вземат, са наистина онези, които и гражданите очакват? За да направим този диалог по-гладък, по-добър и полезен и за двете страни, ние предлагаме три сравнително нови инструменти, които работят на практика.“
Редът и правилата за обществени консултации, които общините имат задължение да извършват, са един от предлаганите инструменти. „Нямаме никъде регламент, правила, стандарти какво означава ефективна обществена консултация“, подчерта Ива Таралежкова. Столичната община вече има предприети стъпки в тази посока.
Другият инструмент, който вече е въведен в около 15 български общини, е създаването на фонд за граждански инициативи. Малка част от общинския бюджет се заделя и се дава възможност гражданите да участват с проект за финансиране на дадена идея, която след това сами да реализират.
Третият инструмент е нов за България. Представлява онлайн платформа за консултации, която работи в над 130 институции в цял свят.
Още детайли по темата ще научите от звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..