Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ловеч започна процедура за укрепване на къщата на съратник на Васил Левски

Къщата на Христо Цонев, съратник на Васил Левски
Снимка: Пламен Христов

Къщата на един от най-близките съратници на Васил Левски в Ловеч - Христо Цонев-Латинеца, е в окаяно състояние от години и се руши. До 1995 година в къщата, където Левски често се е укривал, е имало музейна експозиция, но впоследствие сградата е изоставена.

В началото на юни 2018 година кметът на Ловеч Корнелия Маринова е издала заповед за завземане на безстопанствения имот.

"Къщата е безстопанствена, тъне  в забрава. Предвид това община Ловеч предприе действия за идентифициране на собствениците. Тя не е държавна, нито общинска собственост, а е частна собственост. Идентифицирахме собствениците. За съжаление обаче няма достатъчно налична информация в национална база данни население, поради което община Ловеч пристъпи към процедура по завземане на имота с цел неговото съхранение, с цел опазването му, тъй като имота има статут на недвижима културна ценност от вид исторически и категория национално значение", каза Иваничка Иванова, началник на отдел „Общинска собственост“ към община Ловеч.

Община Ловеч е започнала през 2018 година процедура за укрепване, реставрация и консервация на къщата. Процедурата се извършва по Закона за културното наследство чрез Националния институт за недвижимо културно наследство.

Общината чрез заповедта за завземане не става собственик. След като измине 10 годишен давностен срок, община Ловеч ще придобие имота по давност.

"Христо Цонев е къкринец, който се е преселил в Ловеч. Той е един от съратниците и сподвижниците на Левски в Ловеч, член на ловчанския революционен комитет. Това е прословутия държател от месец май на 1872 година на Къкринското ханче и на 27 декември Стефанов ден на същата 1872 година е арестуван заедно с Левски и Никола Цаков-Бакърджията. Докарани са тримата в Ловеч, оттам в Търново (Велико Търново- бел. на ред.) и от Търново в София, където са изправени пред специалната правителствена комисия. Поради липса на доказателства за участието на Латинеца и Никола Цвятков в комитетското дело. Двамата са освободени и се завръщат в Ловеч, където отново са арестувани в Конака и престояват до Великден, когато са освободени под гаранция, това е през 1873 година", каза Теодор Тончев, експерт в Регионалния исторически музей.

Васил Левски престоява в Ловеч през зимата на 1871, 1872 и лятото на 1872 година. Той е имал тайни къщи. Една от тези къщи в Ловеч е къщата на Христо Цонев - Латинеца.

"Левски е отразил в своето джобно тефтерче, че тук е пребивавал някои от дните на зимата на 1872 година. Къщата е реставрирана", допълни Тончев.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17