Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ловеч започна процедура за укрепване на къщата на съратник на Васил Левски

Къщата на Христо Цонев, съратник на Васил Левски
Снимка: Пламен Христов

Къщата на един от най-близките съратници на Васил Левски в Ловеч - Христо Цонев-Латинеца, е в окаяно състояние от години и се руши. До 1995 година в къщата, където Левски често се е укривал, е имало музейна експозиция, но впоследствие сградата е изоставена.

В началото на юни 2018 година кметът на Ловеч Корнелия Маринова е издала заповед за завземане на безстопанствения имот.

"Къщата е безстопанствена, тъне  в забрава. Предвид това община Ловеч предприе действия за идентифициране на собствениците. Тя не е държавна, нито общинска собственост, а е частна собственост. Идентифицирахме собствениците. За съжаление обаче няма достатъчно налична информация в национална база данни население, поради което община Ловеч пристъпи към процедура по завземане на имота с цел неговото съхранение, с цел опазването му, тъй като имота има статут на недвижима културна ценност от вид исторически и категория национално значение", каза Иваничка Иванова, началник на отдел „Общинска собственост“ към община Ловеч.

Община Ловеч е започнала през 2018 година процедура за укрепване, реставрация и консервация на къщата. Процедурата се извършва по Закона за културното наследство чрез Националния институт за недвижимо културно наследство.

Общината чрез заповедта за завземане не става собственик. След като измине 10 годишен давностен срок, община Ловеч ще придобие имота по давност.

"Христо Цонев е къкринец, който се е преселил в Ловеч. Той е един от съратниците и сподвижниците на Левски в Ловеч, член на ловчанския революционен комитет. Това е прословутия държател от месец май на 1872 година на Къкринското ханче и на 27 декември Стефанов ден на същата 1872 година е арестуван заедно с Левски и Никола Цаков-Бакърджията. Докарани са тримата в Ловеч, оттам в Търново (Велико Търново- бел. на ред.) и от Търново в София, където са изправени пред специалната правителствена комисия. Поради липса на доказателства за участието на Латинеца и Никола Цвятков в комитетското дело. Двамата са освободени и се завръщат в Ловеч, където отново са арестувани в Конака и престояват до Великден, когато са освободени под гаранция, това е през 1873 година", каза Теодор Тончев, експерт в Регионалния исторически музей.

Васил Левски престоява в Ловеч през зимата на 1871, 1872 и лятото на 1872 година. Той е имал тайни къщи. Една от тези къщи в Ловеч е къщата на Христо Цонев - Латинеца.

"Левски е отразил в своето джобно тефтерче, че тук е пребивавал някои от дните на зимата на 1872 година. Къщата е реставрирана", допълни Тончев.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10