Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заведоха иск срещу инициатора на подписка за референдум в Пещера

Над 3 хиляди души подкрепят подписката по казуса с депо за отпадъци

Завод на „Биовет“ АД в град Пещера
Снимка: БГНЕС
Преди месец граждански инициативен комитет в Пещера започна подписка за референдум, на който жителите по законен начин да се противопоставят на изграждането на депо за отпадъци в границите на града. 

Инвестиционното намерение е на дъщерното дружество на завод "Биовет" - "Грийн бърн" в Пещера. Подписката е подкрепена от над 3 хиляди души, въпреки че за провеждането на референдум са необходими 1600 гласа. Инициатор на подписката е Златка Цвеева.

От "Биовет" заведоха иск за 100 хиляди лева срещу Златка Цвеева, съдебен иск срещу нея повдигнаха и от дъщерното дружество "Грийн бърн" за 50 хиляди лева.

"За уронване на престижа след участието ми в предаването "Преди всички" по вашето радио", обясни пред БНР Златка Цвеева.

Изпълнителният директор на "Биовет" Ангел Желязков уточни, че срещу Златка Цвеева е заведен иск като физическо лице заради казаното от нея в средствата за масова информация.

"Входирали сме в компетентния съд и очакваме да бъде заведено дело. Това име, което "Биовет" е градило през всички 50 години, в случая ние преценяваме, че има увреждане и затова завеждаме това дело. Има група граждани, които са склонни да обвиняват за всичко, което се случва в този град "Биовет", но аз като изпълнителен директор на "Биовет" заявявам и декларирам, че "Биовет" работи съгласно българското законодателство, съгласно европейското законодателство, ние сме въвели най-добрите практики, най-доброто ниво на техника. Нас ни проверяват много органи", изтъкна Ангел Желязков пред "Хоризонт".

"Грийн бърн" има разрешение да експлоатира инсталация за изгаряне на отпадъци и да произвежда топлинна енергия, подчерта Желязков. "Ние не правим нищо без разрешение и всяка една дейност преди ние да започнем да я реализираме, ние първо получаваме разрешение за това нещо", подчерта изпълнителният директор.

В подкрепа на подписката се обявиха и екоактивисти. "Пещера, първият инсинератор в района за изгаряне е там и това депо за опасни отпадъци също ще бъде там. Смятам аз, че с тоя инсинератор за изгаряне на отпадъци в Пещера приключиха с туризма", заяви Костадин Деянов от "Зелените".

Жителите на Пещера, подкрепили подписката срещу депото за отпадъци, потърсиха подкрепа от Мая Манолова чрез гражданската платформа "Изправи се.БГ".

"Не приемам да бъдат мачкани хора, които са се изправили да защитават конституционните си права. Затова безплатно ще защитавам Златка Цвеева", оповести Мая Манолова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10