Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

DJ Defo и DJ Marty разказват за музикалните вкусове на българското общество

„Да си диджей е шизофрения“

„Да си диджей е шизофрения“.

Това е определението на DJ MartyМартин Гьорев, за собствената му професия. Той работи най-вече по клубове, но има участия и по частни събития.

Простата причина за формулировката му е, че каквито и лични проблеми да има диджея, щом празненството или партито започне, той или тя трябва да ги забравят, и да се посветят изцяло на веселието.

По-голям наркотик от сцената надали има. Цялата енергия, която ти дава аудиторията пред теб, те зарежда, и превключваш рязко на момента. Започваш да генерираш и ти, за да продължи да действа това положително енергополе. И забравяш, че си имал някакъв проблем“, казва по въпроса DJ Defo – Даниел Денчев. Той се изявява повече по партита, сватби, рождени дни и корпоративни събития. За забавленията по частни събития казва:

„Когато ние – диджеите, накараме хората да бъдат съпричастни, да дадат своята енергия за общото щастие, например по сватби или рождени дни, виждаме, че те дават повече от себе си и нещата стават по-истински. Така не се разчита на алкохола да донесе доброто настроение.“

За психологията на това да избираш песни

Оказва се, че за да работиш като диджей е нужно да бъдеш и в известна степен психолог. По стайлинга и държанието на човек, трябва да се придобие представа за музикалния му вкус. Необходимо е диджеят да е многопластов и да анализира желанията, характера, моментните чувства и енергията на хората, които трябва да удовлетвориш, за да се намери „общата честота“.

Диджеите страдат заради работата си. Например когато слушат едни и същи песни буквално хиляди пъти – като миналогодишния хит „Despacito“ или често пусканата по сватби „Бяла роза“, меко казано вече не им се наслаждават така, както им се радват публиката. Забавлението не означава единствено и само поп фолк, уверяват още двамата диджеи.

„Ние сме артисти. Трябва да влезем в роля и си плащаме за това“, казва DJ Defo.

Диджеите също така разграничават работата от удоволствието – не допускат личните им музикални предпочитания да оказват влияние на партитата: „Ако клиентът поиска да му пуснеш най-омразната ти песен – пускаш я. Най-важното е хората да се забавляват“, казва DJ Marty, и допълва: „На сватби не е мястото, където диджеят да покаже майсторството си, като скречове, миксове и т.н., а да покаже отношение и да пресъздадем правилната атмосфера.“

В края на миналата година двамата основават „Национална асоциация на професионалните сватбени дисководещи“. Основната причина за това, по думите на DJ Defo, е:

„Всяка уважаваща себе си група от хора, които мислят и работят в една посока, в един бранд и организация, трябва да имат шапка, която да ги обединява.“

DJ Marty алармира и за проблемите в бранша:

„Много неща не са уредени около професията „дисководещ“ – например как стоят нещата с авторските права. Категорията труд също е наболял въпрос. Има много неща, по които трябва да се работи и законово, а и професията ни отново да стане уважавана.“

Тайни от професията

Въпреки, че работи най-вече по клубове, където пуска музика за голям брой хора, DJ Marty избира един човек, който да служи като съдържателен образ и барометър на тълпата. „Ако този човек седне, значи бъркам в нещо много сериозно“, казва DJ Marty.

На диджейски език песните, служещи за „взривяване на настроението“, са известни като „повдигачки“. Те се използват например след някоя нова, все още непопулярна сред масите песен.

„Според мен хитовете трябва да бъдат разпределени като синусоида – засилване с няколко хита, последвано от нещо по-второстепенно, след което отново засилка с хит. Ако се пускат само хитове, в един момент купонът се срива.“, споделя DJ Marty, и е категоричен:

„Ако диджей каже, че не е правил гафове никога, значи или не е диджей, или много жестоко лъже – може би сам себе си.“

За да се получи „спойката“ между диджея и компанията, той не трябва да се изолира от партито, категорични са двамата диджеи, и въпреки че се е превърнало в клише – да харесваш работата си.

Снимки: личен архив

Цялото интервю  DJ Defo и DJ Marty чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38