Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В израелска болница строят изолационни за заразените от коронавируса

Sheba Medical Center в Израел
Снимка: YouTube

В най-отдалеченото кътче на най-голямата израелска болница "Шиба" денонощно се строят бараки, които ще бъдат изолационни за заразените от коронавируса. Първите им обитатели ще са 12-те смятани за не заразени пътници от кораба „Диамантената принцеса“. Стаите са само с едно легло. Във всяко от тях има термометър, апарат за измерване на кръвното налягане и шпатули. Данните от термометъра и апарата за кръвно, ще се показват на лекарите чрез мобилните телефони. В болницата всяка стая има прозорец. Има предположения, че заразата на кораба се е предавала и чрез климатика. Въпреки че ще са сами в стаята, изолираните ще се докосват до всичко само с еднократни ръкавици, а приборите за хранене ще бъдат обеззаразявани и изгаряни. Въпреки че в Израел още не са констатирани заразени с вируса, от аптеките и дрогериите са изкупени еднократните ръкавици и маски. Те се произвеждат в Китай, а вносът е преустановен.

Що се отнася до тримата израелци, които са имали положителни проби за вируса, те се оплакват, че японските медицински лица, които ги обслужват във военната изолационна база, не знаят английски и че храната, която им предлагат, е необичайна и не могат да я ядат.

Министерството на транспорта е издало заповед за жестоки глоби, ако лице, пристигнало от държава със зараза, преди по-малко от 15 дни, ползва обществен транспорт. Не се знае още как семействата на пребивавалите в рискови държави да бъдат предпазени от евентуална зараза. От лекарските съюзи и на тези на медицинските сестри и братя, също искат да има допълнителни предпазни мерки за тези, които ще се грижат за бъдещите болни. Между лекарите има дискусия дали през карантинния период хората трябва да бъдат в болница, или у дома.

„Изолацията винаги влияе зле на болния. Повечето от пасажерите от лайнер „Даймънд принсес“ са възрастни хора. Например заразеното семейство, което остана в Япония, е получило подарък от децата си билетите за екзотичното пътуване, по случай 75-ия рожден ден на съпруга. По време на престоя си на кораба, те неведнъж се свързваха с израелските медии и разказваха, че се чувстват като в затвор, при строг режим, а мисълта за опасността да се заразят направо ги е влудявала. Единствената им връзка с близките им и със света са били мобилните телефони. При изолираните в "Шиба", тъй като са в Израел, ще има възможност за денонощна видео връзка с близките им. Стресът е невероятен. Като социолог аз следя дискусията дали пристигналите от далечния Изток трябва да бъдат изпратени по домовете им, или да се изолират в болница. За тях би било по-комфортно да са си у дома, но за обществото е по-сигурно да са на място, където биха диагностицирали първите симптоми на евентуално заболяване, и веднага биха им оказали помощ. Иначе луксозното им пътуване вече е заприличало на филм на ужасите. Но нека да оставим лекарите да решат кое е по-безопасно, преди всичко за обществото", каза социологът от Университета Бен-Гурион от Негев проф. Сара Кармел.

Два лайнера плаваха през февруари в Тихия океан край бреговете на Китай, Япония, Филипините, Виетнам. Супер луксозните и пълни с туристи кораби пътешестваха из Далечния Изток, когато избухна епидемията на коронавирус. Поради възможни контакти със заразени от грипа, всички пътници и екипажите предизвикваха страх, че може да са се заразили или да са станали носители на вируса. Никоя държава от региона не искаше да допусне до свое пристанище единия от корабите и най-накрая Камбоджа му даде пристан за няколко часа, а застрахователните компании бяха приготвили самолети, които да отведат тези, които са били на борда, към държавите от която са. 

Репортажа можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17