Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертът по комуникации

Любомир Аламанов: Правилната комуникация предотвратява паниката

Ситуацията с коронавируса е уникална както за политиците, така и за хората

Любомир Аламанов
Снимка: БГНЕС

Експертът по комуникации Любомир Аламанов публикува в своя Фейсбук профил 21 точки по кризата с коронавируса. Като правителства и общества сме в уникална ситуация, защото за последните десет години, откакто се промениха комуникациите, не е имало подобна криза, която да засяга толкова много хора, подчерта Аламанов пред БНР. Според него е много важно да се намери баланс в комуникацията, така че хем да има достатъчно информация, хем да не се стига до паника.

Според него действията на институциите са важни, за да вдъхнат спокойствие на хората и да бъдат адекватни на ситуацията. Правилната комуникация предотвратява паниката, намалява истерията, подобрява вътрешната координация, повишава спокойствието и комуникацията.

"Хората трябва да знаят, че някой има, който следи ситуацията. Правенето на извънреден щаб, който се състои от специалисти, беше много добра стъпка, защото именно специалистите са хората, които могат реално да кажат доколко голяма е опасността и доколко не е голяма", посочи Любомир Аламанов, според когото специалисти по комуникации биха могли да отменят отчасти лекарите в рутинното осведомяване на обществеността през медиите.

Веднъж избухнала, паниката не може да бъде контролирана, категоричен е специалистът по комуникации.

Необходима е систематична, дългосрочна работа за формиране на хигиенни навици, смята Любомир Аламанов. "За два дена няма как да стане. Това е процес, който трябва да се развива много дълго с времето, да има много кампании, бавно, постепенно, от училище да започне", изтъкна той.

"Тук има сблъсък с една естествена, изконна, българска народопсихологична черта: как да кажеш на българина как да киха. Българинът е оцелял по най-различни начини и само си представете, ако например миналата година лятото, ей така, правителството решава да ограмоти здравно хората и пусне информационна кампания "Как да кихате". Това усещане на българина за оцеляване щеше да доведе до доста негативни и иронични коментари. Това е дълъг и сложен разговор как се променят нагласите на хората", отбеляза експертът.


Интервюто и анкетата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37