Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е противоепидемичният контрол по морската ни граница

Снимка: БГНЕС

Във Варна, както и в цяла България, все още не е съобщено за случай на инфекция с COVID-19, но в инфекциозната болница са настанени 16 души, които са с различни симптоми на заболяване, както и които са пътували до Италия. На осем от тях пробите за вируса са отрицателни, а за още седмина от тях тестовете не са показали наличие на коронавирус. Само на един пациент пробата още не е готова.

В морската столица заседава медицинският щаб, който набелязва и координира мерките срещу разпространението на новия вирус. Директорът на Регионалната здравна инспекция във Варна д-р Дочка Михайлова разясни какви са мерките за контрол:

„Когато се очаква да пристигне самолет с по-голям брой пътници, изпращаме конкретно за този полет допълнително и един или двама инспектори да съдействат, за да може да се раздадат информационните листи, да се попълнят от хората и при нужда да се термометрират и да се прегледат от лекар. Всички, които пристигат, минават през термокамерата задължително и всички попълват информационни листи. На пристанищата дистанционно се работи, има една информационна система, която непрекъснато отразява трафика и влизането на кораба в пристанището. Като минимум 24 часа преди да влезе в пристанище, капитанът на кораба публикува всякаква информация  - последните десет пристанища, където е бил, състава на екипажа, кога е станала смяната и задължително попълва една здравна декларация. Всичко това се качва онлайн, като инспекторът го вижда и може допълнително да задава въпроси, да чака отговор и да предприеме мерки, съответно“.

Ако има болен на борда на даден кораб, медиците имат алгоритъм за действие:

„Прави се епидемиологично проучване, инспектор се качва на борда и преценява на място, ако има нужда от лечение, разбира се, че ще му бъде оказано“, обясни д-р Михайлова.

Инфекциозната клиника към университетската болница във Варна има възможност да предостави до 52 легла, което е достатъчно, каза още д-р Дочка Михайлова, като не скри, че Здравната инспекция се задъхва от кадрови недостиг  - тъй като медицинските инспектори покриват 24 часови дежурства.

Повече по темата може да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисия в НС проверява дали кметът на Община Доспат е злоупотребявал със служебно положение

Парламентът създаде Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършени от кмета на Община Доспат - Елин Радев.  Според решението Временната комисия се състои от 12 народни представители и се създава в срок от един месец. За председател на комисията бе избран..

публикувано на 01.08.24 в 14:08

Стотици вярващи поеха по поклонническия път от София до Рилския манастир

Стотици вярващи от цялата страна поеха по поклонническия път "Рилският Чудотворец“ от София до Рилския манастир.  Началото на похода беше дадено в столичния храм "Св. София", с тържествена Света Литургия и водосвет, предстоявани от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил. Поклонението, посветено на..

публикувано на 01.08.24 в 13:51

Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев от длъжността заместник-министър на земеделието е освободена Таня Георгиева.  В молбата ѝ като причина за напускането са посочени лични причини, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет. Въпреки че част от браншовите организации в земеделието от две седмици настояват за оставката на..

публикувано на 01.08.24 в 13:43
Светлана Жекова

Общините могат да се възползват от 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени

Българските общини могат да се възползват от над 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени до 2030 г.. Ще се приемат проектни предложения, които се отнасят до различни сектори на икономиката – транспорт, енергетика, жилищна и пътна инфраструктура, социална и техническа помощ. Финансова подкрепа ще получат проектите, които са базирани на..

публикувано на 01.08.24 в 13:39
Осман Октай

Осман Октай: Държавата е блокирана за развитие за следващите 7 – 10 години

Предупреждавам, че държавата е блокирана за развитие за следващите 7 – 10 години, заяви  в интервю пред БНР Осман Октай, бивш член на ръководството на ДПС и приближен на Доган, разделени над повече от 20 години.  Според него и с третия мандат, даден на ИТН, няма шансове да има правителство. А разцеплението на партиите и политическата..

публикувано на 01.08.24 в 13:24

Най-ниската минимална работна заплата в ЕС е в България, най-високата - в Люксембург

Най-ниската минимална работна заплата е в България – 477 евро, а най-високата е в Люксембург – 2570 евро, това сочат данните на Евростат за юли 2024 година. В сравнение с юли миналата година най-ниското възнаграждение у нас бележи ръст от 78 евро, а в Люксембург с близо 70. На втора и трета позиция след България в дъното на класацията по..

публикувано на 01.08.24 в 12:59

НС задължи здравния министър да предприеме мерки за противодействие на насилието над медици

Парламентът задължи министъра на здравеопазването да предприеме мерки за предотвратяване на насилието над медицинските специалисти. Депутатите разписаха, че в срок до 4 месеца министърът на здравеопазването трябва да предприеме действия за създаване на специализирана електронна система, в която медиците да подадат сигнали за инциденти. Тя..

публикувано на 01.08.24 в 12:50