Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тестват пилотна мостра на материал за защитни облекла

Как работодателите ще пазят работниците и служителите си от коронавируса

адв. Мария Шаркова: Всяко предприятие да направи оценка на риска защото коронавирусът поставя на изпитание егоизма ни

Масовите мероприятия се отменят. Успяват ли обаче работодателите да реагират превантивно, за да намалят рисковете в работната среда?
Снимка: БГНЕС

Ще работят ли работодатели и институции в синхрон за затягане на мерките за предпазване от коронавируса?

Георги Бижев е производител на материали за защитни средства в Габрово. Казва, че в България има „около 4 хиляди конфекции, които могат да се справят чудесно с това" да произведат необходимото количество предпазни облекла.

„Важното е, че тези лични предпазни средства не могат да бъдат направени от вестници, те се правят от определени материали, които трябва да отговарят на определени изисквания“, коментира Бижев в предаването "Хоризонт до обед".

След препоръките от вирусолозите фирмата на Бижев е готова с първа пилотна мостра, която днес ще премине през изпитателна процедура в Министерството на здравеопазването.

Първоначалната суровина е различна. Може да бъде 100% памук, памук - полиестер, вискоза – полиестер. На него се лепи непромокаема мембрана. Вирусолозите основното изискване, което поставят, е да не пропуска вода, да не пропуска флуиди“, поясни Георги Бижев.

„Ние го тъчем, след това го обработваме – избелваме го, след което му нанасяме определени пластификатори. На това нещо се нанася мембрана или се хидрофобира и се промазва и след това се тества за въздухопаропропускливост. Оттам нататък се произвежда съответното предпазно средство и минава отново на тест“, описа производствения цикъл Георги Бижев. 

След потвърдените първи четири положителни проби за коронавирус у нас, спазват ли работодателите препоръките на Световната здравна организация?

Работодателите трябва да преминат в режим на координация със службите по трудова медицина, областните здравни инспекции и с областните дирекции на МВР, отбеляза пред БНР Жасмина Саръиванова, експерт „Индустриални отношения“ в Българската стопанска камара (БСК).

БСК препоръчва на работодателите да се направи оценка на риска. „При която ако в дадено предприятие има струпване на много хора, може временно да се стигне до реорганизация на работния процес.“
   

Стопанската камара призова членовете си да се обръщат за издаване на сертификат за форсмажор. „Това е една услуга, която съществува отдавна, но в случая би било много полезна за бизнеса. Ако не може да бъде изпълнена определена сделка, фирмите могат да се обърнат към нас, да бъде издаден подобен сертификат и те да не носят отговорност за това, че не могат да изпълнят своите задължения поради извънредна ситуация.“

Работодателите реагират на заплахата с поставяне на допълнителни дезинфектанти

При деловите срещи все по-често се използват дезинфектанти, каквито са новите изисквания на СЗО, допълни Саръиванова.

Някои от фирмите като микропредприятията и семейните фирми ще бъдат затруднени при изпълнение на препоръките, смята Елеонора Неголова, председател на Националното сдружение на малкия е средния бизнес.

За по-малките фирми допълнителните инвестиции се явяват непланирани разходи, които всяка компания трябва да прецени как да посрещне, посочи тя. „Въпросът е откъде ще се генерира ресурсът и кой ще плати сметката. Защото дори малкият бизнес да намери вътрешни резерви, те трябва да бъдат калкулирани в цените на стоките или услугите, които предлага.“

Специалистът по медицинско право адвокат Мария Шаркова е на мнение, че трябва да се предприемат извънредни действия. „За съжаление както дезинфектантите, така и предпазните облекла, така и, макар да звучи комично - брашното и маята по магазините изчезнаха в резултат на огромната паника сред населението“, заяви Шаркова.

Коронавирусът поставя на изпитание егоизма ни, който проявяваме, когато обичаме да казваме, че здравето си е наша работа. „Сега установяваме, че с нашето поведение ние пряко влияем върху останалите хора и ще трябва да се съобразяваме със създалата се ситуация. Да се превъзпитаме малко, така да се каже“, коментира Мария Шаркова. 

Как трябва да се случва оценката на риска в работната среда?

Регионалните здравни инспекции могат да окажат помощ в обследването както на ключови публични места, така и на работните пространства, подчерта Шаркова. „Следва да се създадат мултидисциплинарни комисии, за да следят за ситуацията и да извършват адекватна преценка.“

И на всички да е ясно, че това не е учение, а реална кризисна ситуация, при която трябва да се направи адекватна оценка и да се спазват правилата. Тук няма място за избягване на създадените правила, тяхното заобикаляне“, допълни Мария Шаркова.

Всички детайли по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Частни болници не разполагат със защитни облекла срещу коронавируса

„От 15-20 години болниците не се презапасяват. Информацията, която имам от поне 15 по-големи частни болници, е, че няма затруднения с дезинфектанти, превързочни материали, предпазни средства . Но за нас е неизвестно откъде се получават тези..

публикувано на 09.03.20 в 13:50

Доц. Пашов: Правенето на ваксина срещу коронавируса е като ходене през минно поле

„Правенето на ваксина срещу коронавируса ще е като ходене през минно поле. Често има неприятни изненади при тестването на такива ваксини, затова трябва да има различни варианти . Ние искаме да помогнем, като подадем малко парче към..

публикувано на 09.03.20 в 13:30

Зависимостта от азиатските производители е не само за маските, но и за лекарствата

„Продължава да няма маски. Има в някои аптеки, защото има някакви инцидентни предлагания от тук от там - появяват се нови хора, които предлагат маски, които се опитват да спекулират….Предлагат ги на много по-високи цени… Внесли са ги отнякъде  - от..

обновено на 09.03.20 в 12:51
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през..

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия...

публикувано на 23.07.24 в 14:18