Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Турчинът в Италия“ в Миланската Скала във вечерта преди карантината

| обновено на 09.03.20 в 15:52
Снимка: © Brescia/Amisano

На 22 февруари афишът на Миланската Скала очарова любителите на оперното изкуство с една дългоочаквана премиера: след 23 години отсъствие на сцената на Пиермарини се изкачи операта на Росини “Турчинът в Италия”. Тричасовият спектакъл успя да ни абстрахира от атмосферата извън театъра: бързото разпространение на Коронавирус остави пусти улици, затвори театри, кина, музеи, катедралата Дуомо, ресторанти и магазини.

С хладно приета световна премиера в Ла Скала през 1814 г., шедьовърът на 22-годишния тогава италиански композитор получава заслужена оценка в Театър Елизео в Рим през 1950 г. с режисьор Джанандреа Гавадзени и през 1954 г. в Ла Скала под режисурата на Франко Дзефирели с Мария Калас в главната роля, а маестро Шайи поставя операта отново на Миланска сцена през 1997 г. Завършил обучението си в Цюрих, Париж и Кремона, високо ценен от миланската публика след брилянтното представяне в операта “Идоменей” в Ла Скала през 2019 г., маестро Диего Фазолис получи одобрението на присъстващите, независимо от отделните критики, заглушени от общия ентусиазъм в залата. "Много държах на използването на исторически музикални инструменти в спектакъла, но за съжаление се оказа невъзможно"  коментира маестрото. Вечерта отбеляза дебют в Миланския театър на добре познатия в областта на кинoто, театъра и операта режисьор Роберто Андо. Изключителна оценка за внушителния бал с маски във второ действие и решението на Андо да облече всички изпълнители в еднакви костюми. “Със своята гениалност Росини потвърждава, че в любовта царува фантазията” споделя режиьорът. Сценографията на Джани Карлучо ни пренесе в Неапол – със сгради в пастелни цветове, постоянно присъствие на морето на хоризонта, подвижни колички и пързалки, които умело съпровождат и отвеждат от сцената изпълнителите. Аплодисменти за Нана Чеки и нейния избор на костюми от началото на XIX век.

В ролята на Селим имахме удоволствието да видим Алекс Еспозито. Работил с Клаудио Абадо, Мюнг Вун Чунг, Даниеле Гати, известен в Ла Скала в ролята на Лепорело, носител на наградата “Абиати” за 2006 г., италианският бас баритон ни покори с перфектно изпълнение и театрално майсторство. Достигнала световна слава на музикалните сцени, лауреат на конкурса „Опералия“ на Пласидо Доминго в Ла Скала през 2010 г., Роса Феола ни очарова в ролята на Фиорила. Ясен тембър, експресивност, прецизност бяха водещи в изпълнението на сопрана, а бурните овации на публиката бяха напълно заслужени за фантастичното изпълнение на финалната ария “Squallida veste e bruna”.   След перфектно изпълнение в “Крадливата сврака” през 2017 г. , тенорът Едгардо Рока ни покори в ролята на Нарчизо. Силнa изява за Джулио Мастрототаро в ролята на меланхоличния Джеронио и Матиа Оливиери, който бе Просдочимо. Двамата изпълнители слязоха от сцената по време на премиерата, смесвайки се с въодушевената публика, а Оливиери коментира: “Представих операта в Инстаграм – подходящ начин за приближаване на младото поколение към шедьоврите на музикалното изкуство”.

Премиерата завърши с бурни аплодисменти за целия звезден състав! 7-те предвидени спектакли на операта засега остават отменени, а Скалата затвори врати за VII-ми път през последните 242 години. За неопределено време, с цел превенция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34