Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутатът от Германия Сергей Лагодински:

Няма повод да се отпускат още средства за сирийските бежанци в Турция

Необходим е хуманитарен коридор от Идлиб

Сергей Лагодински
Снимка: ЕП
Европейският съюз сам е подтикнал турския президент Реджеп Ердоган към подобно поведение с бежанците. Тезата е на евродепутата от Германия Сергей Лагодински, който е председател на делегацията на съвместната парламентарна комисия Европейски съюз - Турция.
Причината той вижда в липсата на европейска стратегия за прием и разпределение на мигрантите. Според Лагодински, в момента Ердоган определено се нуждае от Европейския съюз, а общността няма повод да отпуска още средства за сирийските бежанци в Турция.

Какво цели Реджеп Ердоган?

"Според мен той се опитва да въвлече Европейския съюз в повече конфронтация и военен ангажимент в Идлиб. Знаете, че в полза на такова действие има аргументи - общността отсъстваше твърде дълго време като политически играч в Сирия. Но не се прави така - не можеш да въвличаш някого в подобно геополитическо поведение, като го изнудваш", коментира Сергей Лагодински пред БНР.

Ердоган се нуждае от Европейския съюз, защото е под натиск - икономически и политически, смята Лагодински. 

"Той има няколко проекта, за които иска ЕС да е по-склонен да сътрудничи - например за митническия съюз. Трябва му и подкрепа за подслона на бежанците на негова земя. Според мен неговата геополитическа амбиция претърпя неуспех - виждате, че бе третиран неособено добре от руснаците, с които се надяваше да работи. Така че той има проблеми на юг и на изток. А ЕС на практика е единственият партньор, с който той може да има цивилизовано партньорство и цивилизовани отношения", изтъкна евродепутатът.

Ще бъде ли Европейският съюз принуден да даде на Ердоган още пари и сега?

"Не виждам огромна необходимост това да се прави. Ако повече мигранти пристигат в Турция заради положението в Идлиб, тогава ще трябва да разискваме евентуална нова финансова ситуация. Но би трябвало да е пределно ясно, че тези пари ще преминават през агенции и неправителствени организации, а не през турското правителство".

Евродепутатът Сергей Лагодински заяви още, че първата стъпка е на "коалицията на желаещите", а впоследствие действията трябва да се разширят извън непълнолетните мигранти, защото има и пълнолетни, които живеят в ужасни условия.

"Трябва да направим това на няколко нива - първо, да спрем плащането на "откуп" и изнудването чрез пращане на мигранти по границата, след това да решим положението на хората по границата и трето, да създадем хуманитарен коридор от Идлиб. Четвърто, трябва да оказваме натиск върху сирийския режим и Русия, за да спрат нечовешките и понякога криминални бомбардировки по цивилни цели в Идлиб", допълни Лагодински.

"Не трябва да определяме мирни хора и хора в нужда като "опасни". Това е хуманитарна ситуация, става дума за хора под атака. Според нас, трябва да има центрове, където тези хора да бъдат регистрирани, имената им да бъдат вкарани в база данни, която да е на разположение на цяла Европа, а също така там трябва да се прави и скрининг за сигурността. Такива центрове липсват в момента, а трябва да ги има на външните граници на ЕС. За това обаче ни е необходима обща стратегия за даване на убежище, каквато в момента нямаме, защото страните членки не могат да постигнат съгласие. След това би трябвало да дойде въпросът как тези хора да бъдат разпределени в различните страни, така че държави като България и Гърция да не бъдат наводнени от мигранти."

"Нищо няма да намери решението си, ако се описва като вдъхващ страх сценарий, защото точно това иска президентът Ердоган. Той иска ние да се плашим от тази ситуация, тъй като не сме подготвени да реагираме и това му дава възможност да използва определени лостове срещу нас. И ние не трябва да му позволяваме да го прави", изтъкна Сергей Лагодински. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42