Открили се, по думите на Милена, „тихо съдбовно“. Тя се шегува, че тогава е получила „космически факс“, че предстои нещо интересно и различно.
„Наша приятелка беше поканила американки от Корпуса на мира. Каза „Милена, хайде да направим една българска вечер, да се представим“. Тя беше направила вкуснотии. Отивам в дома й и там виждам Асен с китара, свири някакви класики, не го познавам. Свиреше класика някаква, върху която на мен ми хрумна, че мога да изпея „Девойко мари, хубава“, макар че не знаех целия текст, но си казах „Тези американки няма да ни разберат какво точно пеем…“, разказва Милена Караджова в предаването "Нощен хоризонт". Така романтично, на свещи „върху неговата музика прекрасно пасна „Девойко мари, хубава“, допълва непрофесионалната певица.
„Тогава всъщност не пеех. Не бях решила да се споделям чрез пеенето си“, признава Милена.
„Тя когато запя и след това, когато разбрах, че тя не се занимава с пеене, й казах, че трябва да започне да се занимава, защото този глас е вълшебен и трябва да го чуят хората. Толкова години след този момент все още мисля така“, включва се в разговора Асен, според когото „рядко се среща такъв глас, с топлотата, която има“.
В проектите си Милена и Асен посягат към класическата музика и джаза, който "просто изниква, дебне зад всяка нота, зад всяка опъната струна.“
Правят своя група през 2009 година. Издават първия си албум "На среде Земя" през 2011 г.
„Бяхме обявили концерта, бяхме разпродали билетите и… нямаме албум. В деня преди концерта все още нямаме кашоните с албума. Беше много напрегнато“, спомня си Милена Караджова.
За първия албум Милена казва, че и двамата били в период, в който са имали "много за даване“. Тя се чувствала много смело и подкрепена от приятели, макар в началото да не се усещала в свои води.
Сега им предстои да запишат втори албум. Песента прави Милена най-щастлива, но тя твърди, че "слава Богу" не се занимава постоянно с пеене.
„Открих, че ако аз правех това ежедневно, ако трябваше да изкарвам прехраната си по този начин, едва ли щяха да са толкова съкровени нещата. За мен един концерт е изключително тържествено и съкровено събитие и се радвам, че мога да го правя толкова уважително, толкова специално, толкова магически.“
Отвъд славата и вдъхновението на младостта, когато пръстите летят по струните, вътрешната връзка с музиката остава най-важна, подчертава Асен Маринов.
„Има различни степени на влизане в музиката. Много е важно човек да бъде искрен и да остане искрен към това, което свири. Да може всеки път да се радва като дете, тъй като това се предава е и на хората“, смята Асен.
Свирили са във Виена, Париж, Брюксел, в Люксембург, Германия и Сърбия. В музиката си използват вокал, китара и кавал и това буди изненада за традиционно настроената публика, свикнала с гайдата и тъпана.
Гласът на Милена пасва много добре на класическата китара, казва Асен. „Начинът, по който Милена пее, е по-скоро обратното на класическото народно пеене – тя пее страшно меко и в момента, в който го чух заедно с китарата, беше ясно, че ще се роди нещо хубаво.“
Като малка Милена често боледувала и лекарите я предупреждавали да си пази гърлото. Затова 40-годишна почувствала посвещаването си на песента като прераждане. Било й трудно да се научи да чете, което се отразило и върху четенето на ноти.
Визитка:
Милена е родом от района на Странджа – Сакар, родена е в град Елхово. Израства с любовта към местния фолклор. През 2008 и 2010 г. издава два албума микс между джаз и фолклор – „Пробуждане“ и „Помежду“. И в двата компактдиска присъстват музиканти като Румен Тосков, Христо Йоцов, Веселин Веселинов-Еко, Цветан Недялков и Веселин Койчев. Извън пеенето Милена Караджова е начален учител, преподава в частно училище в София.
Асен Маринов е от Кюстендил. Има магистратура по класическа китара в Нов български университет при проф. Димитър Дойчинов. Участник е в майсторски класове при едни от най-добрите преподаватели в света. Издал е 6 компактдиска. Преподава класическа китара в Югозападния университет в Благоевград.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Пламена Бачийска
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..