Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалист съживява в книга Стара София след Освобождението

Друг поглед към Стамболов в "Тайният приятел на Каравелова"

Магнетичната личност на Екатерина Каравелова е основен женски персонаж

Веселин Тамахкяров
Снимка: Личен архив

Излезе историческият роман „Тайният приятел на Каравелова“. Той спечели поощрителна награда в рамките на традиционния конкурс за български исторически роман.

Авторът Веселин Тамахкяров е сценарист и режисьор на документални книги. Като свързан с киното човек той обича да разказва истории.

Тази история е в една епоха 15 години след Освобождението ни. Представете си София тогава – тя е била около 35-40 хиляди души. За да мога да съживя тези герои, защото това ми е били най-важното: да оживеят те, да станат пълнокръвни образи, характерите им да се очертаят, много ми беше важна средата, в която те живеят. Не съм си измислил тези описания на Стара София отпреди 130 години. Прочел съм може би всички спомени за този град – стари, порутени турски къщички, едноетажни, порутени огради, огънати покриви…“, разказа в предаването "Графити по въздуха" Тамахкяров. 

В книгата политическите борби не са на фокус. Историята по-скоро е съсредоточена върху любовта, приятелството, темите за неосъществения творец и фалшивите митове, злоупотребата с власт. В романа основният конфликт е между Стамболов и Петко Каравелов и съпругата му Екатерина. Времевата рамка на романа се затваря до смъртта на Стефан Стамболов. 

„Най-вече съм се опитвал да уплътня тези образи. Ние сме чували много за Петко и Екатерина Каравелови, аз Стамболов, но аз мисля, че няма художествено произведение за този период. За мен беше много важно да ги покажа със средствата на литературата. Литературата има способността най-добре да очертае тези характери и образи.“

Екатерина Каравелова е била сред малцината, които се осмеляват да се опълчат на Стамболов и неговата полицейска машина, отбеляза Тамахкяров, запитан защо е избрал точно тези исторически фигури за основни действащи лица в романа си.

Мен ме укрепват, че нападам Стамболов в романа. Всъщност моята версия наистина противоречи на изградената обществена представа и днес. Аз разказвам за изпитанията, които са преживели моите главни герои – с болка, с обич, с респект, за силата на духа им и за качествата им“, обясни Веселин Тамахкяров пред БНР.

В историята ни има много случаи на премълчаване на истината, смята той. „И може би романът е единствената, понякога, възможност да се кажат премълчани истини. Защото имаме способността да забравяме.“

Не развенчавам митове, просто вплитам факти във фабулата, уточни Веселин Тамахкяров. Един от моите герои е ужасно влюбен в Стамболов. Той го защитава с всички аргументи.“

Относно главната женска героиня в романа авторът изтъкна: „Екатерина Каравелова е притежавала особена магнетичност, която е карала дипломати, посланици, журналисти, чуждестранни, да се влюбват в нея. Има неслучайно много разкази за това от спомени на съвременници. Тя е имала някакъв чар, който е завладявал. Много ми се щеше да успея да предам това в разказа.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22