Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документалист съживява в книга Стара София след Освобождението

Друг поглед към Стамболов в "Тайният приятел на Каравелова"

Магнетичната личност на Екатерина Каравелова е основен женски персонаж

Веселин Тамахкяров
Снимка: Личен архив

Излезе историческият роман „Тайният приятел на Каравелова“. Той спечели поощрителна награда в рамките на традиционния конкурс за български исторически роман.

Авторът Веселин Тамахкяров е сценарист и режисьор на документални книги. Като свързан с киното човек той обича да разказва истории.

Тази история е в една епоха 15 години след Освобождението ни. Представете си София тогава – тя е била около 35-40 хиляди души. За да мога да съживя тези герои, защото това ми е били най-важното: да оживеят те, да станат пълнокръвни образи, характерите им да се очертаят, много ми беше важна средата, в която те живеят. Не съм си измислил тези описания на Стара София отпреди 130 години. Прочел съм може би всички спомени за този град – стари, порутени турски къщички, едноетажни, порутени огради, огънати покриви…“, разказа в предаването "Графити по въздуха" Тамахкяров. 

В книгата политическите борби не са на фокус. Историята по-скоро е съсредоточена върху любовта, приятелството, темите за неосъществения творец и фалшивите митове, злоупотребата с власт. В романа основният конфликт е между Стамболов и Петко Каравелов и съпругата му Екатерина. Времевата рамка на романа се затваря до смъртта на Стефан Стамболов. 

„Най-вече съм се опитвал да уплътня тези образи. Ние сме чували много за Петко и Екатерина Каравелови, аз Стамболов, но аз мисля, че няма художествено произведение за този период. За мен беше много важно да ги покажа със средствата на литературата. Литературата има способността най-добре да очертае тези характери и образи.“

Екатерина Каравелова е била сред малцината, които се осмеляват да се опълчат на Стамболов и неговата полицейска машина, отбеляза Тамахкяров, запитан защо е избрал точно тези исторически фигури за основни действащи лица в романа си.

Мен ме укрепват, че нападам Стамболов в романа. Всъщност моята версия наистина противоречи на изградената обществена представа и днес. Аз разказвам за изпитанията, които са преживели моите главни герои – с болка, с обич, с респект, за силата на духа им и за качествата им“, обясни Веселин Тамахкяров пред БНР.

В историята ни има много случаи на премълчаване на истината, смята той. „И може би романът е единствената, понякога, възможност да се кажат премълчани истини. Защото имаме способността да забравяме.“

Не развенчавам митове, просто вплитам факти във фабулата, уточни Веселин Тамахкяров. Един от моите герои е ужасно влюбен в Стамболов. Той го защитава с всички аргументи.“

Относно главната женска героиня в романа авторът изтъкна: „Екатерина Каравелова е притежавала особена магнетичност, която е карала дипломати, посланици, журналисти, чуждестранни, да се влюбват в нея. Има неслучайно много разкази за това от спомени на съвременници. Тя е имала някакъв чар, който е завладявал. Много ми се щеше да успея да предам това в разказа.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16