Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска художничка с трета самостоятелна изложба в Ню Йорк

Ирина Симидчиева
Снимка: Личен архив

Ирина Симидчиева е българска художничка, която този месец постави трета поред самостоятелна изложба в Ню Йорк, един от световните центрове на съвременното изкуство. Нейната живопис е силно повлияна от психоаналитичната теория, тъй като освен художник, Ирина е работещ терапевт. Казва, че картините й са много добре приети както от почитателите на изобразителното изкуство в САЩ, така и от психоаналитичните среди в Ню Йорк - американският мегаполис, който е с дългогодишни традиции в развитието на психоаналитичната теория и практика.

Творба на Ирина

Ирина завършва художествена гимназия „Проф. Николай Райнов“ в София, след което заминава за Амстердам - там се обучава в съвременно изкуство в Gerrit Rietveld Academie. Завръща се в България и завършва Бакалавърска степен „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, където наред с традиционните форми изобразително изкуство, изучава и Съвременно/Концептуално изкуство.

Пресечната точка между изкуство и психотерапия за Ирина е в Магистърската програма „Артистични психо-социални практики“ в Нов български университет – програма, която съчетава изучаването на изкуство и клинична социална работа със силна психоаналитична насоченост.

Творба на Ирина

През 2015 г. Ирина заминава за Ню Йорк и се установява там. След процедура по лицензиране, започва да практикува отначало като социален работник, впоследствие и като терапевт, и започва обучението си по психоанализа към Manhattan Institute for Psychoanalysis. Същевременно продължава да се занимава с живопис и да излага картините си. Участието в изложби започва спонтанно, като в повечето случаи галериите сами я намират и предлагат тя да излага при тях. Картините й стават силно повлияни от психоаналитичната теория, а и от опита ѝ в анализата, на която тя самата се подлага. В Ню Йорк Ирина работи като терапевт в Bleuler Psychotherapy Center, една от малкото клиники, опериращи под шапката на NYS Office of Mental Health с изявена психоаналитична насоченост, за разлика от повечето останали, които поощряват комерсиалните бихевиористични подходи. Там основно вижда пациенти в индивидуална терапия, като честотата на сесиите е веднъж, два или три пъти седмично, а пациентите са от най-разнообразни възрастови групи, симптоматика, диагнози, а и в културно, етническо/расово отношение. Клиниката специализира в третирането на суицидни пациенти, пациенти с травми (като сексуално насилие и пр.), депресия, различните тревожни разстройства, обсесии, зависимости, хранителни разстройства, психози и др. Там Ирина основава група за страдащи от слухови халюцинации, която води до скоро и в която използва изкуство като терапевтичен подход.

Творба на Ирина

Ирина се формира като психоаналитик в Manhattan Institute for Psychoanalysis в Ню Йорк. Институтът тази година празнува 40 години от създаването си. Известен е с това, че е първият в Ню Йорк, който отваря вратите си за терапевти без предходно медицинско образование.

Петгодишното обучение обхваща класическа психоанализа, преходът й в съвременна, междуличностна и всичките й течения и направления, съвременни и класически. Тренингът е изключително строг, а от кандидатите се изисква да се подложат на анализа, честотата на която да е минимум три пъти седмично. Общността на института е голяма и се състои от преподаватели и супервайзъри, представители на буквално всички психоаналитични течения, с различни аналитични ориентации. Кандидатите сменят различни супервайзъри, които те самите избират и така получават изключителния шанс да формират свой собствен аналитичен стил.

Интервю с Ирина Симидчиева чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50