Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Основателят на Ucha.se Дарин Маджаров: Кризата ще ни мобилизира за промени

Учениците са свикнали да учат онлайн, в момента те са най-адаптивни

Снимка: БГНЕС

Онлайн обучението от днес се очаква да обхване 95 на сто от учениците. Две от големите издателства предоставиха достъп до свои електронни учебници и помагала.

Една от водещите платформи за дистанционно обучение също осигури свободен достъп до уроците си почти до края на март.

„В такъв период вярвам, че трябва да се обединяваме и всеки с неговите сили да може да допринася да можем да се справим заедно”, каза пред „Хоризонт” Дарин Маджаров, основател на Ucha.se.

„Нашите сили са две седмици, защото имаме екип от 150 души и трябва да продължим да съществуваме и да се развиваме. До 29 март, докогато е краят на ваканцията, отваряме сайта. Всички могат да се възползват от над 16 хиляди видеоурока и теста, направени изцяло по официалната учебна програма. Това е нашето парченце помощ, което предлагаме към този момент.”

Регистрацията в платформата отнема 30 секунди. Тези, които имат активен абонамент към момента, получават допълнително достъп за 14 дни, за да не са ощетени, поясни Маджаров.  

От вчера трафикът към платформата е засилен, случва се и сайтът временно да се забавя.

„Когато сайтът за момент прекъсва за малко, това означава, че „отзад” закачаме още мощности. Хората да си го представят  като мощни сървъри, които добавяме „отзад” постоянно, за да издържат трафика”, допълни Дарин Маджаров.

За учениците не се случва нещо необичайно, защото те и през останалото време са предимно онлайн и учат онлайн, подчерта Маджаров. „Сега те са тези, които най-бързо се адаптират в цялата система.”

„Не е момент да се преписва, не е момент да се мами системата, а напротив, моля ги за едно обединение на всички, да оценят още повече усилията на учителите си, на родителите. В крайна сметка всичко се прави за тях, да може да преодолеем този период и да им дадем много добра основа за успех в живота след това.”

Ще придвижи ли настоящата криза по-бързо образованието ни в дигитална посока?

„Поне това, което съм чел в исторически книги – винаги, когато има момент на много голяма криза, тогава човек е най-отворен да приема новости, да се променя и да прави скокове напред. Обикновено в ежедневието си, когато няма криза, ние се развиваме със стъпчици. Сега кризата поражда такава възможност, че всеки един от нас да положи допълнителни усилия и да излезем от нея не силни, а много по-силни”, каза Дарин Маджаров пред БНР.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47