Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата с увреждания остават без рехабилитация заради извънредните мерки

Център за социална рехабилитация и интеграция
Снимка: veliko-tarnovo.bg

Ограниченията, които извънредното положение налага, поставят в извънредно положение и родителите на деца с увреждания. Причината – ограничителните мерки засягат и рехабилитацията на децата им, която за някои е ежедневна. В центровете са въвели драконовски мерки за дезинфекция и отчитат намаляване на посещенията. Болници пък известяват родителите, че преустановяват клиничните пътеки за физикална рехабилитация и физиотерапия.

Детето на Николета е с детска церебрална парализа. Николета и съпругът и могат да си позволят в настоящата ситуация да работят от вкъщи. „Макар че е дете и не е толкова застрашен, ние се страхуваме за неговото здраве”, споделя майката.

„Но от друга страна пък прекъсваме рехабилитацията, която е наистина много важна. А тя трябва да е непрестанна и непрекъсната. Сега нямаме яснота колко време ще се наложи да го оставим вкъщи и как това ще се отрази всъщност на здравето. Поне три-четири на ден – гимнастика, има логопед, има психолог, има ерготерапия. За момента сме преустановили тези терапии.”

Николета е сигурна, че липсата на рехабилитация ще има последствия.

„Защото при тях си е важна системната рехабилитация, обслужването, работата с терапевти. И това си е доживотно и ежедневно. Ако става въпрос за седмица-две, да, може да се прекъсне, но при тази неясна обстановка става затруднена ситуацията. Много е трудно вкъщи да се рехабилитира такова дете, дори да има рехабилитатор, който дойде в къщи, да му платиш посещението в къщи. Не всеки има нужните неща, които са необходими за рехабилитация на такова дете. Все пак това са уреди…”, разказва още Николета.

Директорът на Специализирана болница за рехабилитация на ДЦП "Света София" доц. Иван Чавдаров казва, че въведеното извънредно положение го поставя в деликатна ситуация. И през маската обяснява, че работят съгласно инструкциите на оперативния щаб.

„Има разпореждане на Столична каса във връзка със заповед на Националната каса - лечебни заведения за болнична медицинска помощ, изпълняващи клинични пътеки в областта на физикалната медицина да преустановят плановият прием на пациенти. Аз съм изпратил писмо, с което питам заместник-министър Бойко Пенков, шефа на НЗОК и шефа на Столичната каса, както и копие до собствениците, което е Столична община, понеже болницата работи със специфичен ограничен контингент и прави ранна диагностика и комплексна рехабилитация, дали е взето предвид това и предназначение, когато е пусната съответната заповед”, обясни Чавдаров пред БНР и увери, че поне до края на тази седмица ще се работи.

Пациентите се редуцираха доста. От 100 легла, в момента има около 30 деца. Това е по преценка на родител, не може да накарам никой да дойде на сила. И питам дали да затворя плътно или да продължавам да работя, понеже обслужвам специфичен контингент. В момента сме в извънредно положение. Аз не мога да смятам нищо. Смятат началниците. Каквото ми кажат, това правя, защото ако не затворя, аз влизам в затвора”, посочи д-р Чавдаров.

„Нали знаете, че всички лекари сме военни от запаса. Болницата съм казал - работя с дежурния екип в момента, голяма част от персонала съм го пуснал, защото няма натовареност. Не мога да им плащам заплати. Така че работя според ситуацията. Каквото ми каже щабът. От другите градове не знам каква е ситуацията и всяко едно транспортиране на дете е свързано с риск, така че засега сме спрели приема. И това също сме го обявили”, подчерта специалистът.

Работим в извънредна ситуация. Страх ме е да персонала, страх ме е за себе си, страх ме е за семейството. Но работим, защото искаме да си обслужваме пациентите. Ако министерството каже „Затваряйте докрай“ – затваряме, щрак – край.”

Николета, чийто син е с церебрална парализа, споделя своите впечатления, че болниците и центровете за деца с увреждания спазват правилата за хигиена.

„Те разполагат и с бактерицидни лампи. В последната седмица виждах, че се пускат. Все пак е болнично заведение и се спазват необходимите предписания. Така че мисля, че там децата са малко по-защитени. А и специалистите са с опит.”

Затова се надява „хората, които имат отношение по въпроса, да помислят дали реално как да продължат децата рехабилитацията, защото за тях е важна и едно такова дългосрочно спиране ще има доста негативен отенък в цялата работа”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02