Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без маски и ръкавици в цветните контейнери за разделно събиране

Фирмите дезинфекцират камионите и съоръженията на площадките за сортиране на отпадъци

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Мястото на употребените маски, ръкавици, лични предпазни средства и използвани мокри кърпички не е в цветните контейнери за разделно събиране на отпадъци. Това каза пред БНР Мариана Петкова от една от компаниите за разделно събиране на отпадъците. Тя призова тези отпадъци да не се изхвърлят там, тъй като не се рециклират.

Мястото на тези отпадъци е в кофите за общия боклук. „Цветните контейнери са за опаковки, за никакви други санитарни материали – тоалетни хартии, салфетки или каквито и да са кухненски хартии – не им е мястото в цветните контейнери. Ръкавиците не са опаковка и нямат място в цветните контейнери”, коментира Петкова.

Контейнерите за разделно събиране тип иглу с малки отвори възпрепятстват разпиляването на отпадъци и замърсяването на околната среда, както и разнасянето на зарази, допълни тя.

Служителите на фирмата, която извозва и обработва разделно събрани отпадъци са оборудвани с ръкавици, маски и очила и са инструктирани за обслужване на контейнерите, заяви Мариана Петкова и добави, че голяма част от процесите са автоматизирани, а работниците са разпределени на по-голямо разстояние един от друг като част от реорганизацията на работата. 

В рамките на сортиращата инсталация е максимално ограничен достъпът на човешка ръка, а тези, които имат достъп, са оборудвани. „Така че нямаме никакви притеснения за тяхното здраве”,посочи Попова.

„Като те се занимават само със сортиране на чистите опаковки. Всякакви други отпадъци, които биха могли да попаднат в цветните контейнери за разделно събиране, които не би трябвало да са там – маски, ръкавици или други такива отпадъци, те заминават в битовите отпадъци и нямат достъп до служителите, които работят на сортиращите линии.”

Подобни отпадъци се водят медицински или опасни отпадъци, ако са събрани по линия на лечебните заведения. Ако обаче граждани ги изхвърлят в цветните контейнери, не се водят опасен отпадък, уточни Петкова.

При сигнал от страна на общините имаме готовност да започнем дезинфекция на контейнерите за разделно събиране, потвърди тя.

„Междувременно камионите се дезинфекцират след всяка смяна, при всяко обслужване на контейнерите, прибирайки се в гаражите, те се дезинфекцират. На площадките за сортиране също съоръженията се дезинфекцират. Взети са всички необходими мерки, така че служителите да бъдат предпазени”, увери Мариана Петкова.

От фирмата очакват ръст в изхвърлянето на разделно събрани отпадъци от домовете, след като хората са си вкъщи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10