Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо до хладилника и далече от фитнеса - стратегии за справяне с храненето от стрес

Снимка: Ани Петрова, БНР

У дома между четири стени. Близо до хладилника и далече от фитнеса. Това може да бъде предизвикателство за мнозина. Имаме повече време за готвене и хапваме повече от стрес. Как да се справим?

Жасмина Гевезиева е преборила хиперфагия на психологическа основа. Сега тя и от личен опит може да дава препоръки как да се храним по-разумно в ситуация на карантина.

Кутийки за утре

Една от печелившите стратегии е да определим от предния ден какво ще ядем утре. Храната се подготвя от предната вечер и на следващия ден се храним само с определеното. „Така имаме много по-малък шанс за провал. Предварителната подготовка предпазва от поражения”, коментира в предаването „Хоризонт до обед” Жасмина Гевезиева.

Добре е готвенето да се случва на по-големи интервали от време – например през два-три дни и в по-големи количества, които след това да се разпределят, обясни тя.

Предвид ниския енергоразход у дома, имаме нужда от по-малко храна от обичайното. Храним се повече и от стрес, нервност и от скука, както и например заради това, че предварително не сме си задали какво да похапваме, смята Жасмина Гевезиева.

Заради различните калорийни нужди универсална рецепта за оптимално хранене няма. Калорийните калкулатори в интернет обаче дават добър ориентир от какво имаме нужда и как да бъде разпределено то като макронутриентни стойности – мазнини, въглехидрати, протеини.

В период на домашна изолация по време на епидемия е добре да приемаме витамин А и С, омега 3 мастни киселини, пробиотици и селен.

Аптечката ни е в магазина, а магазинът в момента е почти единственото място, до което можем да ходим”, допълва Жасмина Гевезиева.

Снимка: БГНЕСТя съветва да се увеличи консумацията на протеини, например месо, както и на сурови храни. Спокойно може да присъства и шоколадът, стига да не е внеограничени количества.

Коя е вашата trigger храна?

Всеки може да определи своята т.нар. тригър храна (от англ. - спусък), която го кара да яде още и още. Когато сме наясно със своя модел „ако започна, не мога да спра”, можем да се справим по-лесно.

Поривите са на емоционална основа, казва Жасмина Гевезиева. Един от работещите механизми е стратегията на 20-те минути, или отлагането на желанието във времето.

Ако имаме много силно желание за определена храна, си навиваме алармата за след 20 минути. Ако тогава желанието не е отслабнало, пробваме да навием алармата за втори път. Ако е на емоционална основа, тези пориви отминават, оптимист е Жасмина.

И двата пола са податливи, но при жените като по-емоционални, се добавят и хормонални изменения веднъж месечно и те стават по-податливи на хаотично и нерационално хранене.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15