Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей в Русе идентифицира уникална колекция от теглилки

Снимка: Фейсбук, РИМ - гр.Русе

В ситуация на извънредно положение експертите от Регионалния музей в Русе работят по идентификацията и обработката на 58 теглилки и 16 комплекта тежести. 


"В момента работим по идентификацията на тези бъдещи културни ценности. Една колекция, която е събирана в последните 15 години, беше ни предложена миналата година за откупка. Намерихме в град Пордим над 400 кантара. Тези теглилки, заедно с множество тежести, наистина са изключително любопитна колекция, да кажем че огромна част от тях се повтарят", каза пред "Хоризонт" проф. Николай Ненов, директор на музея.

За историческия музей темата за теглилките и тежестите е част от модерното развитие на страната. 

"Всъщност в модерната епоха, в края на 19 век, примерно тук в България и в Русе започва стандартизацията. Не всеки да извади собствен аршин и да мери, а напротив - да се улесни търговията чрез единни мерки и теглилки", допълни Ненов.


"Разбира се има такива - лабораторни, които са много специфични, в кутии, за да не духне вятърът и да повлияе на резултата. Има такива за обем, да речем за зърно. Имаме един кантар, който е за бебета, личи, разбира се, по специфичната форма, медицински кантари".

Един от най-старите уреди е произведен в Пловдив от фабриката на Георги Лазов, получил медал на първото българско земеделско промишлено изложение през 1892. Това е прецизен уред за измерване на обем на насипни стоки.


"Човекът е ходил в пазарите и битаците на цяла Северна България. Познава всички битаци по дни, кога излизат. Ходил е на Кубратския, ходил е в Ломския, във Видин, естествено, на панаира. Човекът действително последните 15 години е събрал всичко, което е излязло от мази и тавани", разказа експертът.

"По този начин ние говорим за това как музеите не работят само за публиките. В момента като сме затворени за посетители, ние имаме още множество друга работа и това е в основата на всеки музей - работата с неговите фондове, с неговите колекции", поясни музейният директор Николай Ненов. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук профил на Регионален исторически музей - гр. Русе



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09