Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пресечните точки на театъра с коронавируса

Маргарита Младенова: Ще се появи глад за дух и смисъл, не само с какво да напълним мазето

Оттук насетне ще трябва да избираме между свръхпотреблението и по-аскетичния живот, казва театралният режисьор

Режисьорът Маргарита Младенова
Снимка: Сфумато

Театрална работилница "Сфумато" представя онлайн четене на откъси от книгата "Одисей" на Джеймс Джойс. Всяка събота, неделя и понеделник от 17 часа до 27 април в YouTube можете да чуете откъси, прочетени от актьора Димитър Марков. От "Сфумато" ще споделят онлайн и емблематични представления, които вече не се играят на сцена.

"Трагична е участта на човека в битието, щом той е срочно същество, щом му е даден срок и какво ще направи с този срок е като че ли целият смисъл на неговото пребиваване тук. Трагично е, но в това има според мен тази истина, има и нещо възвисяващо, повече от катастрофично", с тези думи описа ситуацията с разпространението на коронавируса режисьорът Маргарита Младенова, директор на Театрална работилница "Сфумато".

Това, което се случва, е описано във филми, романи и после се случва в реалността. Изкуството изпреварва и предупреждава, с грижа и тревога за инертността на човека в неговото съществуване, смята театралният режисьор.

Кадър от постановка на „Сфумато”

"Мисля, че оттук насетне от нас се иска един не еднократен жест, а избор с перспектива - дали този човек, това човечество да живее добре, което е патос на свръхпроизводство, свръхпотребление или престъпление към това, което ни е създало и какво му причиняваме, или да бъде добър и да си наложи едни самоограничения, малко в аскет да живеем, да потребяваме само колкото ни трябва, а не да изхвърляме храна, и да мислим за човека до нас, даже да не го познаваме", сподели размислите си Маргарита Младенова в предаването "Хоризонт до обед".

Ние сме тук да се погрижим, да дадем, да създадем, а не да вземем и да повредим, убедена е Младенова.

"Не мога да кажа, че имаме повече време. Това е отнето време, отнето от болестта, от вируса, в смисъл, че през това време биха могли да се създадат неща, да се проведат репетиции, да се извади представление, т.е. биха могли на живо неща, които не могат да се случат само вътре в човека или като идея. Особено когато става дума за театъра всичко трябва на живо да се случва. То е отнето време от правенето, от създаването, но е придадено време откъм осмислянето", изтъкна режисьорът.

Маргарита Младенова заяви, че очаква с нетърпение зрителите да се върнат в залите.

"За разлика от доста големия скепсис на много мои колеги, че залите ще се отворят, но наплашения българин как ще се върне в залите, те ще бъдат почти празни - аз някак си пък обратно допускам, че в един по-верен баланс между важно и маловажно, по принуда макар направен в почти всеки, ще се появи глад за дух, глад за събитие, глад за смисъл, а не само какво да ядем и с какво да си напълним мазето. Аз вярвам в това". 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Снимка в текста: "Сфумато"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06