Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Селекция от документални филми в онлайн формата на фестивала "Master of Art"

Снимка: Фейсбук

Петото издание на фестивала за документално кино "Master of Art" започва тази вечер. То ще се проведе въпреки пандемията от коронавирус, но дистанционно. Зрителите ще могат да видят онлайн над 25 филма срещу пакетна цена от 10 лева. Достъпът е гарантиран от всяка точка на страната чрез онлайн платформа. Мотото на тазгодишното издание е „Прегърни изкуството“.

В сегашната ситуация не трябва да лишаваме хората от качествено научно-документално кино, казва журналистът Найо Тицин, който е организатор на фестивала.

Докато зрителите са в очакване на първите филми, във Фейсбук страницата на фестивала има публикувано специално обръщение на Мартин Купър – режисьор на филма „Следи от душата“, който през очите на 12 международни художници изследва света на съвременната калиграфия и защо тя се явява все по-актуална форма на изкуство в днешното цифрово време

„Надявам се да се пазите и да сте добре в тези изключителни, леко сюрреалистични, но и плашещи времена за всички ни. Но поне това е една добра възможност сега, докато сме затворени вкъщи да погледаме малко документални филми. А какво по-добро от филмите от фестивала „Master of Art“. Бях на фестивала преди година и бях направо зашеметен от огромното количество качествени филми и то най-вече в категория „Съвременно изкуство“, в която беше селектиран и моят филм“, споделя със зрителите Мартин Купър.

Лентата „Стихията Медея“ е посветена на създаването на театралния проект „Медея“.

„Медея е едно зло. През нейния опит би трябвало да си дадем сметка колко е пагубно да се живее на нивото на чувствата само“, казва актрисата Снежина Петрова. „Медея е такава, че тя може да се самонаказва. Но на нея й е лесно – тя ще отиде при боговете. Ние да му мислим“, допълва актрисата и преподавател Цветана Манева.

Фестивалът ще покаже и филм за историята на архитекта на операта в Сидни Йорн Утсон. „Всеизвестната сграда, която е част от културното наследство. Прекрасен датски филм. Друг северен филм, пак свързан с Дания, е в конкурсната ни категория - „Изкуство и власт“ – изключително красив филм, „Гарванът и чайката“, който се фокусира върху отношенията между Гренландия и Дания. Там също има наболели културни проблеми, белязани от колониализма.“

Ако отидем на юг в същата категория зрителите ще видят първия иракски документален филм, попаднал в селекцията на фестивала. Той разказва за кюрдски фотограф.

Сред някои от останалите филмови заглавия в онлайн формата на фестивала са „Равновесието според Окуда”, който разказва за срещата между авангарда и традицията и „Разговор с Роми Шнайдер” – разказ за непубликувано интервю на актрисата от декември 1976 година.

Филмите могат да се проследят на NETERRA.TV от 9 до 30 април в България.

Съкратеното онлайн издание на "Master of Art" през април ще бъде последвано от пълно издание от 1 до 24 септември в НДК.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26